Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Niepokojące fakty na temat stanu naszej Ziemi

59 702  
170   58  
Fakty opublikowane w najnowszym raporcie WWF otworzą oczy tym, którzy nie wierzą w ciągłą zmianę warunków środowiska na naszej planecie. Raport ten ujawnia niepokojące fakty związane ze zmianą stanu natury w wyniku działalności człowieka. Jeśli obecne tendencje się utrzymają, nasza przyszłość będzie zagrożona.

#1. Od 1970 roku populacja wielu gatunków zwierząt zmniejszyła się o ponad połowę


Przez 40 lat liczba kręgowców - ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb - spadła o 52 procent. Według ekspertów z WWF winni są ludzie, którzy zabijają zbyt wiele zwierząt dla pożywienia. Same łowiectwo i rybołówstwo są winne spadku populacji kręgowców o 37 procent.

#2. W większości to ludzie są winni tego, że znikają siedliska zwierząt


Działalność człowieka - rolnictwo, rozwój i produkcja energii w mieście - były głównymi winowajcami w 45. procentach przebadanych przypadków zniknięcia siedlisk zwierząt. Po prostu im więcej budujemy, tym mniej miejsca pozostaje dla nich.

#3. Liczba ryb słodkowodnych od 1970 roku zmniejszyła się o 76 procent


Powód? Działalność człowieka - pobór wody, tamy, zanieczyszczenie wody w rzekach, niszczenie naturalnych środowisk zwierząt rzecznych. Pamiętaj, że „bez względu na to, co dzieje się na ziemi, to wszystko wpada do rzeki” - powiedział Dave Tickner - jeden z ekspertów World Wildlife Fund.

#4. Populacja różnych stworzeń zdecydowanie spadła


Na przykład liczba żółwi od 1970 roku zmniejszyła się o 80 procent z powodu polowań i niszczenia ich miejsc lęgowych.

#5. Liczba dzikich zwierząt w Ameryce Południowej zmniejszyła się o 83 procent


Dramatyczny spadek populacji zwierząt żyjących tam, spowodowany jest wycinaniem lasów tropikalnych. Dla porównania: liczba zwierząt kręgowych w Ameryce Północnej zmniejszyła się tylko o 20 procent.

#6. Liczba dzikich zwierząt zmniejszyła się w krajach o niskich dochodach, a w bogatych krajach, wzrosła


Bogate kraje wykorzystują zasoby z krajów biednych i doprowadzają do ich wyczerpania. Importowanie zasobów naturalnych doprowadza do „eksportu” różnorodności biologicznej.

#7. Ludzkość zużywa 1,5 razy więcej zasobów, niż powinna


Okazuje się, że dla naszego istnienia wystarczyłoby pół planety. Ślad ekologiczny, który pozostawia ludzkość pokazuje, że wykorzystujemy nasze zasoby naturalne szybciej, niż jest to potrzebne. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to nie będzie czym zaspokoić potrzeb przyszłych pokoleń. Po prostu wkrótce może nie być żadnych środków do życia na Ziemi.

#8. Emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest zdecydowanie za duża


Ilość wytwarzanego w wyniku działalności człowieka dwutlenek węgla jest o wiele większa, niż mogą wchłonąć ją wszystkie lasy i oceany naszej planety. W ciągu pierwszych 9 miesięcy roku produkujemy tyle dwutlenku węgla, ile wymagają grunty przez cały rok. Wynika to głównie z naszego ciężkiego uzależnienia od paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny.

#9. Kraje, który zostawiają największy ślad ekologiczny (łączny), to Chiny i USA, ale także Indie, Brazylia i Rosja


Największy ślad ekologiczny w przeliczeniu na mieszkańca zostawiają kraje takie jak Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, głównie ze względu na produkcję ropy. Na zdjęciu: smog w Chinach.

#10. Nadal jest nadzieja


Liczba tygrysów w Nepalu od 1970 roku wzrosła o 63 procent. Działania na rzecz ochrony niektórych gatunków zwierząt, w szczególności w Afryce, doprowadziły do wznowienia wzrostu i wielkości ich populacji. WWF ma nadzieję, że ten raport zainspiruje ludzi i rządy na całym świecie, by w dalszym ciągu działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego. „ Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, pożyczyliśmy ją od naszych potomków”. Pamiętaj, że Ziemia jest naszym jedynym domem.
40

Oglądany: 59702x | Komentarzy: 58 | Okejek: 170 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.02

26.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało