Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej

144 282  
421   111  
Wielki, bogaty kraj sąsiadujący miedzy innymi z Kuwejtem, Katarem i ZEA jest bardzo specyficzny. Olbrzymie zasoby ropy, święte miasto muzułmanów, fundamentaliści islamscy - co jeszcze znajdziesz w Arabii Saudyjskiej?

#1. Importują piasek i wielbłądy

Tak, to szczera prawda. Kraj zasypany piaskiem importuje piasek z Australii. Piasek, który pokrywa Arabię Saudyjską jest całkowicie nieprzydatny w budownictwie, przemyśle ceramicznym, szklarskim i wielu innych. Okazuje się, że piasek pustynny nie nadaje się praktycznie do niczego, ponieważ zawiera dużo żelaza i jest zanieczyszczony. Dlatego Arabia płaci mnóstwo kasy za czysty piaseczek z Australii, skąd importuje również wielbłądy. W Arabii nie ma wystarczającej ilości wielbłądów, które można byłoby używać do transportu, wyścigów i do zjedzenia.

#2. Jeden z największych budżetów wojskowych


Arabia Saudyjska plasuje się na czwartym miejscu (za USA, Chinami i Rosją), jeśli chodzi o wydatki na cele militarne. Szacuje się, że jest to ponad 13,7% PKB. Dla porównania w większości krajów ten budżet to średnio 2%-4% PKB. Najwięcej pieniędzy przeznaczają na obronę oraz import broni. Ich armia może się pochwalić posiadaniem kilkuset najbardziej zaawansowanych czołgów na świecie - M1 Abrams.

#3. Kobiety mają gorzej, niż myślisz


Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na świecie, w którym kobiety mają całkowity zakaz prowadzenia samochodów. Nie mogą same wychodzić z domu, robić zakupów, pracować, posiadać konta bankowego, a nawet wyrazić zgody na operację. Wszystkie te decyzje podejmuje za nie mężczyzna - mąż lub ojciec. Co prawda przed swoją śmiercią król Abdullah wyraził zgodę na to, aby kobiety mogły głosować, jednak i tak głosują tak jak im każe mąż.

#4. Niedługo będzie tu stał najwyższy budynek świata


Na świecie trwa ciągły wyścig dotyczący tego, które państwo wybuduje najwyższy budynek. Obecnie o ten tytuł walczą jedynie kraje arabskie, mające więcej pieniędzy niż przysłowiowy „głupi śrubek”. Obecnie najwyższy jest Burdż Chalifa znajdujący się w Dubaju, mający 828 metry wysokości. W przyszłym roku w Arabii Saudyjskiej będziemy mogli podziwiać Jeddah Tower, który ma mieć 1007 metrów wysokości. Aby dostać się na szczyt budynku, trzeba będzie spędzić w windzie 12 minut, chyba że człowiek załapie się na windę ekspresową, która pokona ten kilometr w 5 minut.

#5. Czarna magia


Policja w Arabii Saudyjskiej ma specjalny wydział zajmujący się czarną magią i czarownikami. Uprawianie czarów i rzucanie uroków jest surowo zabronione i wielu ludzi straciło życie nawet jeśli istniało tylko podejrzenie, że zajmują się czarną magią. To, czy przypłacisz życiem zwykłe posiadanie jakiegoś talizmanu zależy tylko i wyłącznie od sędziego. Arabowie aż tak się boją czarów, że nie wolno tam czytać książek o Harrym Potterze.

#6. Mekka i Medyna


Na terenie Arabii Saudyjskiej leżą dwa najbardziej święte miasta - Mekka i Medyna. Każdy muzułmanin musi przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki. Dlatego też rzesze muzułmanów z całego świata zmierzają w stronę świętego miasta. Średnio dwa miliony ludzi rocznie odwiedza Mekkę, a mniej więcej połowa z tego pielgrzymuje również do Medyny.

#7. Największe państwo na świecie bez rzeki


Arabia Saudyjska jest 13 krajem na świecie pod względem wielkości. Ponad 95% powierzchni kraju to pustynia i tereny półpustynne. Średnia temperatura powietrza to około 45 stopni Celsjusza. Dlatego też na terenie tego kraju nie występują rzeki ani jeziora. Na powierzchni możemy jedynie zaobserwować wyschnięte koryta rzek. Na zachodzie kraju podczas krótkich deszczy pojawiają się niewielkie rzeki okresowe. Na szczęście w Arabii nie brakuje wód podziemnych oraz źródeł artezyjskich.

#8. Rodzina królewska warta jest 14 bilionów dolarów


W Arabii Saudyjskiej nie ma partii politycznych, wyborów ani parlamentu. Od dawien dawna rządzi tam rodzina królewska. Król i jego rodzina obstawiają wszystkie ważne stanowiska i czerpią zyski z posiadanego przez nich Saudi Arabian Oil Co. Gdyby wszyscy książęta połączyli swoje majątki z majątkiem króla, rodzina królewska byłaby warta 14 bilionów dolarów.

#9. Klimatyzowane miasteczko namiotowe


Biorąc pod uwagę wygodę i komfort pielgrzymów podróżujących do Mekki, na terenie 20 kilometrów kwadratowych zbudowano miasteczko namiotowe. Z wierzchu wygląda to trochę jak obóz dla uchodźców, ale wnętrza namiotów nie ustępują pokojom hotelowym. Namioty są klimatyzowane i wykonane z ognioodpornego włókna szklanego. Oprócz pokoju sypialnego w namiotach jest kuchnia i łazienka. Miasteczko stoi puste przez większość roku, pielgrzymi mieszkają w nim przez około pięć dni podczas Hadżdż.

#10. Brak wyszkolonych katów


Obowiązujące tam prawo to prawo koraniczne i prawo szariatu. Sędzia wydaje wyroki swobodnie interpretując obowiązujące prawo. Za kradzież obcina się dłoń lub stopę, za zdradę należy się kara chłosty lub ukamienowanie, za większe przewinienia, takie jak homoseksualizm, bluźnierstwo, handel narkotykami czy zajmowanie się czarami, grozi kara śmierci. Zazwyczaj karę śmierci wykonuje się przez ucięcie głowy. Kara wymierzana jest w miejscu publicznym (w centrum Rijadu na placu Deera, nazywanym potocznie „placem ciach-ciach”), a tłumy obserwują wykonywanie wyroku. Od kilku lat dyskutuje się o tym, aby zmienić sposób wykonywania kary śmierci. Najzwyczajniej w świecie brakuje wyszkolonych katów, którzy nadążyliby z robotą.
12

Oglądany: 144282x | Komentarzy: 111 | Okejek: 421 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.06

28.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało