Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Snajperzy w Waszyngtonie

37 517  
356   45  
Hej! Zapraszamy was dzisiaj na wycieczkę do odległego Wietnamu, Chin i Japonii. Zwiedzimy także Pekin, Kijów, Oklahomę i Gibraltar, by wylądować w Warszawie...

#1. Wejście do obozu dla jeńców wojennych w Núi Đất, w którym przebywali jeńcy Viet Congu i Armii Północnowietnamskiej (NVA), sierpień 1971 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Nauka walki na miecze dla uczniów szkoły podstawowej, Japonia, 1943 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Defilada Wojska Polskiego na Chreszczatyku, głównej alei Kijowa, 9 maja 1920 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Christie Brinkley i Chevy Chase w przerwie kręcenia sceny przy basenie, którą zobaczyć można w filmie: W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” , 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Członkinie rosyjskiego batalionu kobiecego na placu przed Pałacem Zimowym w Piotrogrodzie, Rosja, podczas Rewolucji Październikowej 1917 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Rosyjskie bataliony kobiece to pierwsze w historii nowożytnej liniowe jednostki wojskowe złożone w całości z kobiet. Ich historia jest jednak niezwykle krótka.
Zostały założone wiosną 1917 roku, podczas I wojny światowej, gdy sytuacja wojsk rosyjskich na froncie była bardzo trudna. Ochotniczki były werbowane do jednostek uderzeniowych i batalionów śmierci. Niespecjalnie liczono na ich zdolność bojową, ale służyły przede wszystkim jako narzędzie propagandy.
Łącznie w roku 1917 powstały trzy różne bataliony kobiece, w których służyło ok 5-6 tysięcy żołnierzy, oraz kilka pomniejszych oddziałów, które jednak nigdy nie stały się realną siłą bojową.
Faktycznie w boju sprawdziły się tylko dwa oddziały. Jeden walczył z Niemcami pod Smoroginami, drugi bronił nieskutecznie Pałacu Zimowego przed najazdem bolszewików.
Po abdykacji cara i upadku Rządu Tymczasowego kobiety trafiły do jednostek pomocniczych. 30 listopada 1917 rząd bolszewicki oficjalnie rozwiązał wszelkie formacje kobiece.
Założycielka rosyjskich batalionów kobiecych Marija Boczarkowa po rewolucji wyjechała z kraju i przebywała m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W 1920 roku wróciła do kraju, by reaktywować kobiece bataliony. Została aresztowana i rozstrzelana jako „wróg rewolucji”.

#6. Wielbłądy spacerujące ulicami Pekinu. Fotografia wykonana około 1905 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Włoski chłopiec wręczający kwiaty amerykańskiemu żołnierzowi, którego czołg zatrzymał się na skraju Rzymu, Włochy, czerwiec 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Agenci FBI badają samochód, w którym aresztowano Johna Allena Muhammada i Lee Boyda Malvo, odpowiedzialnych za ataki snajperskie w Waszyngtonie, 24 października 2002 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Weteran wojny w Zatoce Perskiej John Allen Muhammad wraz ze swoim nieletnim pomocnikiem Lee Boydem Malvo w październiku 2002 roku zastrzelili 10 przypadkowych osób w okolicach Waszyngtonu.
Zostali aresztowani 24 października 2002 roku dzięki wskazówkom, jakie otrzymała policja i FBI od obywateli. Materiał dowodowy pozwolił udowodnić im przynajmniej jedno morderstwo. Muhammad (mimo tego, iż jego adwokaci sugerowali, że oskarżony cierpi na zespół stresu pourazowego) został skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 listopada 2009 roku. Malvo, 17-letni Jamajczyk, został skazany na dożywotnie więzienie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

#9. Widok z góry na zniszczenia w dzielnicy Oklahoma City po tornadzie Bridge Creek – Moore, 4 maja 1999 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Tornado Bridge Creek-Moore uważane jest za najsilniejsze tornado, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, które dotknęło obszar metropolitalny. Gdy prędkość wiatru była w szczytowym momencie (około 484 +/- 32 km/h), tornado zniszczyło wczesnym wieczorem południowe części Oklahoma City w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych, wraz z otaczającymi je przedmieściami i miastami na południe i południowy zachód od stolicy stanu.
W wyniku szalejącego wiatru 583 osoby odniosły obrażenia, a 41 straciło życie.

#10. Mecz rugby drużyn narodowych Francji i Rumunii na letnich igrzyskach olimpijskich, Colombes, Francja, 4 maja 1924 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W czasie igrzysk zostały rozegrane trzy mecze. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych, wygrywając oba mecze, zdobyła złoty medal, srebro otrzymali Francuzi po zwycięstwie nad Rumunami, którym przypadł brąz. Mecze rozgrywane były w dniach 4-18 maja 1924 roku.
W turnieju wzięły udział... trzy drużyny.

#11. Montaż przewodów trolejbusu z wozu ciągniętego przez zaprzęg konny, Sztokholm, Szwecja, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. HMS Ark Royal tonie u wybrzeży Gibraltaru, 13 listopada 1941 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Brytyjski lotniskowiec został trafiony torpedą w prawą burtę przez niemiecki okręt podwodny U-81 13 listopada 1941 roku. Eksplozja spowodowała powstanie w burcie wyrwy szerokiej na 40 m i wysokiej na ponad 9 m. Silny wstrząs zdemolował ustawione na pokładzie uzbrojone w torpedy samoloty oraz zabił jednego członka załogi.
Pomimo podjętych prób ratowania okrętu, który bardzo szybko osiągnął przechył 18-20 stopni, jednostka zatonęła 14 listopada o godzinie 6.15 nad ranem. Z całej załogi zginęła jeszcze tylko jedna osoba, pozostałych 1487 oficerów i marynarzy udało się ewakuować.
Jednym z „rozbitków” uratowanych z pokładu tonącego lotniskowca był czarny kot Oskar – maskotka załogi pancernika „Bismarck”, uratowany pół roku wcześniej przez załogę niszczyciela „Cossack”. Gdy HMS „Cossack” zatonął 27 października 1941 na Morzu Śródziemnym, kot z „Bismarcka” został po raz kolejny uratowany, po czym trafił na pokład „Ark Royal”. Po zatonięciu tego ostatniego zwierzę wyeksmitowano na ląd, gdyż jak sądzono, kot z „Bismarcka” przynosił pecha wszystkim okrętom, na których się znalazł.

#13. Pomoc medyczna dla członków załogi FedEx Flight 705 po nieudanej próbie porwania i rozbicia ich samolotu. Auburn Calloway uzbrojony w młotek i kuszę próbował przejąć kontrolę i rozbić samolot w taki sposób, aby jego rodzinie wypłacono odszkodowanie. 7 kwietnia 1994 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W dniu 7 kwietnia 1994 roku Federal Express Flight 705 na pokładzie odrzutowca towarowego McDonnell Douglas DC-10-30, przewożącego sprzęt elektroniczny z Memphis w stanie Tennessee do San Jose w Kalifornii, doszło do próby uprowadzenia i rozbicia maszyny celem wyłudzenia odszkodowania.
Auburn R. Calloway, pracownik Federal Express, któremu groziło dyscyplinarne zwolnienie z pracy, wszedł na pokład samolotu jako tzw. „deadhead passenger”, czyli pasażer/pracownik tychże linii lotniczych podróżujący w celach zawodowych. Miał ze sobą futerał na gitarę, w którym znajdowało się... kilka młotków i kusza.
Przed startem próbował wyłączyć rejestrator rozmów w kabinie samolotu (CVR), a po wzniesieniu się maszyny w powietrze próbował zabić załogę młotkami. Nie zamierzał używać żadnej broni palnej ani noży, aby obrażenia załogi były zgodne z upadkiem z wysokości i by nic nie wskazywało na porwanie.
Calloway planował rozbić samolot w nadziei, że potraktują go jak zwykłego pracownika na służbie, który zginął w katastrofie lotniczej. Zdesperowany mężczyzna chciał, aby jego rodzina dostała pieniądze z jego polisy ubezpieczeniowej na życie o wartości 2,5 miliona dolarów oferowanej przez Federal Express.
Calloway powoływał się na czasową niepoczytalność, ale 11 sierpnia 1995 roku został skazany na dwie kary dożywocia za usiłowanie porwania maszyny w powietrzu.

#14. Kierowca wyścigowy Rick Mears ucieka z płonącego samochodu, wyścig Indianapolis 500, 24 maja 1981 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Na 58. okrążeniu Rick Mears zjechał do boksu, by zatankować paliwo. Zanim wąż został prawidłowo podłączony do samochodu, paliwo rozlało się na samochód, do kokpitu na Mearsa i na niektórych mechaników. Następnie, po zetknięciu z rozgrzanym silnikiem lub układem wydechowym, uległo zapłonowi.
Metanol płonie przezroczystym płomieniem i nie ma dymu. W boksie zapanowała panika, gdy członkowie załogi oraz widzowie stojący nieopodal zaczęli uciekać przed... niewidzialnym ogniem.
Mears, płonący od pasa w górę, wyskoczył z samochodu i pobiegł do bandy boksu, gdzie pracownik służb bezpieczeństwa zabezpieczający wyścig, nie widząc płomieni ani ognia, próbował zdjąć kierowcy kask. W międzyczasie pracownik tankujący auto Mearsa, oblany płonącym paliwem, gorączkowo machał rękami, aby zwrócić na siebie uwagę ekip strażackich, które już przybyły na miejsce zdarzenia.
Pracownik bezpieczeństwa opiekujący się Mearsem uciekł, a Mears, w panice z powodu problemów z oddychaniem, przeskoczył bandę boksu i ruszył w kierunku innego członka załogi niosącego gaśnicę. Cierpiący kierowca wyrwał mu gaśnicę z rąk i spróbował skierować ją na siebie. W tym momencie jego ojciec, Bill Mears, po uprzednim odciągnięciu synowej (żony Ricka) w bezpieczne miejsce, chwycił gaśnicę i ugasił ogień, ratując synowi życie.
Cztery osoby trafiły do szpitala, ale ich życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Szczęśliwie palący się metanol wytwarza niższą temperaturą niż benzyna.

#15. Szames B. Bresler, woźny synagogi warszawskiej, i jego krewny J. Chłodnik podczas lektury „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza w przekładzie na jidisz, 1925 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 37517x | Komentarzy: 45 | Okejek: 356 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.05

28.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało