Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

19 powszechenie uznawanych za oczywiste "faktów", które nie są prawdziwe

293 731  
703   112  
Pewne informacje, powtarzane na okrągło przez innych, szybko zostały przez nas przyjęte jako oczywista prawda. A to błąd, bo mnóstwo z nich nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

#1. Mur chiński jest widziany z kosmosu

Astronauci nie potwierdzają tej informacji, wspominają jedynie, że mur może być "ledwo widoczny" z niższej wysokości.

#2. Sushi robi się z surowej ryby

W tradycyjnej kuchni japońskiej, kiedy danie zawiera surową rybę lub mięso i jest serwowane samo na sobie, nazywa się je sashimi. Sashimi i sushi to dwie różne potrawy - ta druga musi zawierać jedynie ryż z octem. Co nie oznacza, że nie może być połączona z surowym mięsem.

#3. Stukając się z kimś rękoma w ten sposób, możesz nabawić się artretyzmu w przyszłości

Nie odnotowano żadnego przypadku, który potwierdzałby ten krążący po świecie mit.

#4. Po śmierci wciąż rosną włosy i paznokcie

Wyjaśnienie tego mitu jest proste - to nie włosy i paznokcie rosną, ale skóra się kurczy i "cofa", co powoduje, że mogą wydawać się dłuższe.

#5. Witamina C to świetny środek na przeziębienie

Nikt nie kwestionuje korzyści płynących z przyjmowania tej witaminy, ale nie wpływa ona bezpośrednio na objawy przeziębienia.

#6. Amerykę odkrył Krzysztof Kolumb

Kolumbowi udało się dotrzeć co najwyżej na Karaiby, a i tak nie był pierwszy - uprzedzili go Wikingowie w XI wieku.

#7. Połknięta guma do żucia rozkłada się 7 lat

Guma do żucia, jak każdy inny pokarm, jest wydalana przez układ pokarmowy w identycznym tempie. Jedyna różnica jest taka, że nie jest trawiona.

#8. Pamięć złotej rybki trwa kilka sekund

Badania z 2003 roku pokazały, że złota rybka jest w stanie zapamiętać nie tylko ostatnie 3 miesiące, ale również nauczyć się rozróżniać kolory, kształty i dźwięki.

#9. Mount Everest to najwyższa góra świata

Mount Everest ma wysokość 8 850 metrów nad poziomem morza, jeśli jednak założymy, że należy doliczyć to, co jest pod wodą, to najwyższą górą będzie Mauna Kea na Hawajach, która od podstawy do wierzchołka szczytu liczy 10 100 metrów.

#10. Samoloty opróżniają swoje toalety podczas lotu

Wszystkie linie lotnicze na świecie podchodzą bardzo restrykcyjnie do tej sprawy - odchody są przechowywane w specjalnym pojemniku, który jest opróżniany po wylądowaniu.

#11. Pingwiny znajdują partnerów na całe życie

Ciężko udokumentować pochodzenie tego "faktu" - w rzeczywistości, pingwiny zmieniają partnera co sezon godowy.

#12. Napoleon był niski

Napoleon miał 168 cm wzrostu, czyli więcej niż ówczesna średnia wzrostu we Francji. Złośliwi nazywali go jednak "le petit caporal" co oznacza "mały kapral".

#13. Wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu

Komórki mózgu, które nie są używane, mają tendencję do degeneracji. Stąd, jeżeli 90% byłoby nieaktywne, autopsja mózgu dorosłego człowieka wykazałaby degenerację na wielką skalę.

#14. Pisklęta zostaną pozostawione przez matkę, jeśli miały kontakt z człowiekiem

Sam kontakt to za mało - ptaki mają bardzo słaby węch i nie są w stanie wyczuć ludzkiego zapachu. Co innego, kiedy przyłapią cię na gorącym uczynku lub zobaczą, że ktoś majstrował przy ich gnieździe...

#15. Nietoperze są ślepe

Gdyby ktoś powiedział ci, że jesteś ślepy jak nietoperz, śmiało mógłbyś uznać to za komplement. Istnieją dwa rodzaje nietoperzy - te z większymi oczyma, które mają bardzo dobry wzrok i ponad 1200 gatunków tych, które rodzą się z naturalną ślepotą. Rzecz w tym, że dzięki umiejętności echolokacji i odbijania cząsteczek światła, widzą w ciemności lepiej niż niejeden człowiek.

#16. Ten rodzaj pająka spotykany w domach ma w sobie jad zdolny zabić człowieka

Nie jest to możliwe z dwóch powodów - po pierwsze, posiadany przez nich jad nie jest śmiertelny dla żadnego ssaka, po drugie, nie mają wystarczającej siły, aby ukąsić człowieka.

#17. Każdą kartkę papieru możesz złożyć tylko 7 razy

Trzeba wziąć pod uwagę, że papier to nie tylko kartka A4, której używasz do drukowania. Istnieje cały szereg rodzajów papierów, różnych wielkości i wówczas ta zasada nie ma żadnego zastosowania.

#18. Byk nie znosi koloru czerwonego

Nie może nie znosić barwy, której nie widzi. Byki widzą jedynie dichromatycznie, rozróżniając kolory jako "jaśniejszy" lub "ciemniejszy".

#19. Nie powinieneś pływać przez godzinę po jedzeniu

Jeżeli nie jesteś mistrzem olimpijskim pływającym zawodowo i nie jesz posiłku składającego się z trzech dań, tak długo możesz zapomnieć o tej zasadzie.
636

Oglądany: 293731x | Komentarzy: 112 | Okejek: 703 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało