Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Czego mogłeś nie wiedzieć o biegunie północnym

114 685  
423   46  
W grudniu częściej rozmawiamy o biegunie północnym niż na przykład w lipcu. Dzieci wysyłają listy do Świętego Mikołaja, a my niezbyt wiemy, co im powiedzieć o tym tajemniczym miejscu, w którym mieszka Mikołaj.

#1. Jest kilka biegunów północnych

Nie ma jednego miejsca, o którym można byłoby powiedzieć, że jest biegunem. Jeden to biegun geograficzny, czyli najbardziej wysunięty na północ punkt kuli ziemskiej. Drugi to biegun magnetyczny - tam linie pola magnetycznego Ziemi tworzą z jej powierzchnią kąt 90°. Trzeci to biegun geomagnetyczny, znajdujący się niedaleko Grenlandii. Istnieje również północny biegun niedostępności.

#2. Nie należy do nikogo


Nawet do Świętego Mikołaja. W przeciwieństwie do bieguna południowego, biegun północny nie jest kontynentem ani nawet państwem. Leży on na grubej warstwie lodu i uważany jest za część wód międzynarodowych. Państwa takie jak Rosja, Norwegia czy Kanada próbowały przypisać sobie prawa własności do bieguna, ale w końcu zdecydowano, że biegun północny pozostanie niczyj.

#3. Nie jest najzimniejszym miejscem na świecie


Gdy myślimy o biegunie północnym, od razu nam zimno. Jednak jest wiele miejsc, gdzie jest dużo, dużo zimniej. Na biegunie północnym średnia temperatura wynosi -40°C, natomiast latem dochodzi do 0°C Najniższa temperatura zanotowana na biegunie północnym to -49,2°C, a najwyższa latem to 4,7°C. Na biegunie południowym panują najniższe temperatury na Ziemi dochodzące do -90°C, a najniższa zanotowana temperatura to -93,2°C.

#4. Wioska Świętego Mikołaja


Jedyną „oryginalną” wioską Mikołaja położoną w obrębie koła polarnego jest Rovaniemi w Finlandii. Przez środek parku rozrywki przechodzi linia, żeby turyści wiedzieli, kiedy znajdą się wewnątrz koła podbiegunowego. W wiosce Mikołaja znajduje się farma reniferów i inne atrakcje związane ze świętami. Można wysłać list do Mikołaja ze specjalną pieczęcią. Goście mieszkają w hotelu igloo lub przytulnych domkach.

#5. Maraton


Co tam maraton bostoński - dla prawdziwych twardzieli organizuje się maratony na biegunie północnym. Od 2002 roku możesz pobiec w „the coolest marathon” w temperaturze minus 22 stopni. Jeśli chcesz w nim wziąć udział, musisz poświęcić dużo czasu, zaangażowania i kasy. Wpisowe to około 15 000 dolarów - to pokrywa koszt przelotu, zakwaterowanie, dowiezienie helikopterem na miejsce startu oraz medale, koszulki i pamiątkowy film. 29 kwietnia 2016 roku wzięło w nim udział 56 zawodników z 21 krajów.

#6. Jak tam jest?


Biegun północny to dryfująca pokrywa lodowa o grubości 2-3 metrów. Pod nią jest ocean o głębokości około 4000 metrów. Rozmiar lodu zależy od pory roku - w lecie około połowa „terenu” topnieje. Na biegunie i w jego okolicach przez pół roku jest dzień, a drugie pół noc polarna.

#7. Kto tam mieszka?


Na samym biegunie nikt, ale na kole podbiegunowym mieszkają Eskimosi z Kanady i Alaski. Żyją tam również niedźwiedzie, lisy, wiewiórki, renifery, a w wodach pływają orki oraz humbaki. Zwierzęta lądowe nie zapuszczają się zbyt daleko na północ, ponieważ nie ma tam pożywienia. Niektórzy ludzie nadal wierzą w to, że miśki polarne jedzą pingwiny. Nie jedzą ich, ale nie dlatego, że im nie smakują. Po prostu niedźwiedzie mieszkają na biegunie północnym, a pingwiny na południowym.

#8. Pływanie

Podczas letnich miesięcy, gdy topnieje lód, a temperatura się podnosi, można sobie popływać w lodowatej wodzie. W 2007 roku Lewis Gordon Pugh zdecydował się popływać w szczelinie w pokrywie lodowej na biegunie północnym. Brytyjczyk spędził w wodzie (minus dwa stopnie) 19 minut. Powiedział później, że mało brakło, a nie wskoczyłby do wody, bo była czarna i przerażająca. Cały czas niesamowicie bolało go całe ciało i nigdy w życiu na coś podobnego się nie odważy.

#9. Nie ma strefy czasowej


Z geograficznego punktu widzenia czas jest związany z położeniem Słońca nad Ziemią. Ponieważ każdy kierunek widziany z bieguna północnego jest południowy, Słońce jest zawsze na południu i niezależnie od tego, która na biegunie północnym jest godzina, zawsze jest to ta sama godzina. Pytanie tylko, która? Przez biegun północny przebiega międzynarodowa linia zmiany daty, tak więc biegun przez cały czas leży pomiędzy jednym dniem a następnym. Innymi słowy, na biegunie ciągle jest północ. To wyjaśnia oczywiście, w jaki sposób Święty Mikołaj daje radę dostarczyć prezenty wszystkim grzecznym chłopcom i dziewczynkom na całym świecie zaledwie przez jedną noc.

#10. Kierunek wakacyjny


Koło podbiegunowe przyciąga coraz więcej turystów. Na Alasce powstał ośrodek wypoczynkowy Chena Hot Springs, gdzie bardzo zamożni turyści mogą wymoczyć się w naturalnych źródłach geotermalnych i wyruszyć na rejs w stronę bieguna północnego, aby po drodze nacieszyć oczy niesamowitymi widokami. Goście mogą zamieszkać w luksusowych pokojach hotelowych albo w prostych jurtach w stylu mongolskim.

Źródła: 1, 2
7

Oglądany: 114685x | Komentarzy: 46 | Okejek: 423 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.02

24.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało