Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

To właśnie ten człowiek wymyślił jak mają wyglądać bohaterowie "Gwiezdnych wojen"

65 121  
483   26  
Ralph McQuarrie był amerykańskim ilustratorem, którego pracę podziwialiśmy (często nieświadomie) setki razy. To on odpowiada za wygląd postaci, miejsc czy pojazdów w tak znanych produkcjach SF jak "Battlestar Galactica", "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "E.T.", "Kokon", "Gwiezdne wojny" i wielu innych. Tak wyglądały jego projekty dotyczące Star Wars, o tym jak powstały i jaki miały wpływ na całokształt opowiadał on sam i reżyser George Lucas.

#1.


#2. Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (1977)

#3.


Ralph McQuarrie (1929-2012) był amerykańskim ilustratorem i projektantem koncepcyjnym. W 1975 roku George Lucas zlecił McQuarriemu zilustrowanie scen ze scenariusza "Gwiezdnych Wojen". McQuarrie wymyślił ogólny zarys wyglądu wielu postaci znanych z filmu - Dartha Vadera, Chewbaccę, R2-D2 i C-3PO.


#4.


Także z jego prac powstał zarys wyglądu wielu planów zdjęciowych.


#5.


"Po prostu zrobiłem co mogłem, żeby pokazać jak to według mnie powinno wyglądać, pomysł bardzo mi się podobał. Nie sądziłem, że film powstanie. Wydawało mi się, że byłby zbyt drogi. Myślałem, że nie byłoby wystarczająco dużo widzów. Był zbyt skomplikowany. Ale George wiedział o wielu rzeczach, o których ja nie wiedziałem" - Ralph McQuarrie.


#6.


Oczywiście nie można powiedzieć, że McQuarrie wymyślił wszystko, wiele z jego pomysłów w filmie wygląda kompletnie inaczej. Na przykład w pracach ilustratora wszystkie miecze świetlne są takiego samego koloru i posługują się nimi również szturmowcy Imperium i inne postacie nie będące Jedi. Dopiero później Lucas opracował całą mitologię broni Jedi. Z kolei inne grafiki wydają się ujęciami żywcem wyjętymi z filmu.


#7.


"Ralph był pierwszą osobą, którą wynająłem, aby pomogła mi zwizualizować "Gwiezdne wojny". Jego genialnym wkładem są niezrównane obrazy, które napędzały i inspirowały ekipę i aktorów w czasie kręcenia trylogii" - George Lucas.


#8.

#9.

#10.

#11.

#12.

#13.

#14.

#15.

#16. Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje (1980)

#17."To jest prawdziwy testament dokumentujący to, jak bardzo był on ważny. Jest silny związek pomiędzy jego ilustracjami i scenami z filmu. Sposób w jaki ilustrował miał wpływ na postacie i grę aktorską" - George Lucas. "Kiedy nie potrafiłem ubrać w słowa moich pomysłów, zawsze mogłem pokazać jedną z ilustracji Ralpha i powiedzieć - zróbcie to tak" - George Lucas.

#18."To było niezwykłe, że mogłem coś tworzyć od zera. Tworzyć nowe postacie, pojazdy, słowa. A kiedy zaczynałem, nie było pewne, czy film w ogóle powstanie, nie musiałem się ograniczać" - Ralph McQuarrie.

#19.To właśnie on zaproponował, aby Vader nosił maskę do oddychania. W scenariuszu Lucas napisał, że Vader będzie mógł skakać ze statku na statek.

#20."Uważałem, że aby przeżyć w próżni kosmosu, musiałby mieć jakiś system podtrzymania życia. George powiedział "OK" i zasugerował dodanie samurajskiego hełmu, i tak powstał Darth Vader. Po prostu tak" - Ralph McQuarrie.

#21.

#22.

#23.

#24.

#25.

#26.

#27.

#28.

#29.

#30.

#31.

#32.

#33.

#34. Gwiezdne wojny: Powrót Jedi (1983)

#35."Ralph był bardzo wyjątkowym człowiekiem z wielu powodów, nie tylko ze względu na niezaprzeczalne mistrzostwo z pędzlem. Poza filmami jego twórczość zainspirowała co najmniej dwa pokolenia artystów. To dzięki Ralphowi mogli się nauczyć, że filmy są projektowane. Tak jak ja, byli podekscytowani jego bystrym okiem i kreatywną wyobraźnią, dzięki której pomysły były realizowane jak najbliżej ideału. Nigdy nie zapomnimy jego wpływu na projektowanie. Nie ma wątpliwości, że za kilkaset lat będą latały pojazdy kosmiczne, powstaną futurystyczne miasta, i ktoś gdzieś powie - to wygląda dokładnie jak coś, co namalował Ralph McQuarrie" - George Lucas.

#36.

#37.

#38.

#39.

#40.

#41.

#42.

#43.

#44.

1

Oglądany: 65121x | Komentarzy: 26 | Okejek: 483 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.11

23.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało