Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Ciekawostki i dodatkowe informacje z uniwersum Gwiezdnych wojen

57 945  
710   71  
Po obejrzeniu Gwiezdnych wojen możemy zostać z pytaniami, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi w filmach. Dziś przedstawię wam czternaście dodatkowych faktów pochodzących z kanonu.

Jak liczna była armia klonów?

Pierwsza dostawa klonów liczyła 0,2 mln żołnierzy, a następny milion był w drodze. Po pewnym czasie Republika złożyła zamówienie na kolejne 5 mln klonów, co jednak doprowadziło do częściowego zadłużenia.W III części Imperator nakazał wykonanie rozkazu 66. Jakie były inne rozkazy?

Wiadomo, iż klony na Kamino zaprogramowano do wykonania 150 rozkazów, które miały ochronić armię przed niewłaściwym jej zastosowaniem (np. w celu realizowania własnych planów, zamachów stanu itd.). Poza rozkazem 66 znane jest pięć innych, oraz jeden dodany przez Imperatora:

- Rozkaz 4: należy go zastosować, gdy kanclerz nie jest w stanie rządzić. W tym przypadku władza przechodzi w ręce wiceprzewodniczącego senatu bądź - gdy to nie jest możliwe - innej uznawanej alternatywnej władzy.

- Rozkaz 5: należy go zastosować, gdy kanclerz nie jest w stanie wydawać rozkazów wojskowych. W tym przypadku władzę nad klonami przejmuje szef sztabu wojskowego wraz z najważniejszymi dowódcami.

- Rozkaz 37: należy go zastosować, gdy trzeba pojąć niezwykle ważnego/niebezpiecznego osobnika, którego ukrywa miejscowa ludność. W przypadku wprowadzenia tego rozkazu, armia klonów porywa wszystkich tubylców i nakazuje im wydanie poszukiwanego lub zmusza poszukiwanego do poddania się, pod realną groźbą eksterminacji zakładników. Po wykonaniu takiego rozkazu należy pozbyć się zwłok i zerwać komunikację regionu na miesiąc, aby zdążyć zatuszować sprawę. Rozkaz ten zastosowano na początku istnienia Galaktycznego Imperium, gdy miasto Ussa ukrywało zbiegłego Jedi Ferusa Olina. Obi Wan przekonał poszukiwanego, aby uciekł, gdyż Imperium i tak dokona masakry (co zresztą się stało).

- Rozkaz 65: należy go zastosować, gdy większość senatorów lub rady bezpieczeństwa senatu uzna, iż kanclerz nie może pełnić dalej swojego urzędu. Kanclerz zostaje pojmany lub zabity w razie konieczności.

- Rozkaz nieznany z numeru: należy go zastosować, gdy dana planeta przechodzi na stronę wroga. W tym przypadku następuje zniszczenie jak największej liczby obiektów na terenie zdrajców.

- Rozkaz 151: należy go zastosować, gdy Lord Vader zdecyduje się zdradzić Imperatora.Co działo się z martwymi klonami?

W większości przypadków albo się je kremowało, albo przerabiało na biomasę. Czasem zasłużone dla Republiki klony otrzymywały honorowy pogrzeb.Jak liczny był Zakon Jedi?

Na początku Wojen Klonów liczba ta wynosiła dziesięć tysięcy Jedi, a po wykonaniu rozkazu 66 spadła do dwustu. W czasie akcji Nowej Nadziei żyło ok. siedemdziesięciu Jedi.Ilu Jedi zginęło w bitwie o Genosis?

Bitwa o Genosis była bardzo chaotyczna. W bezsensowny sposób zginęło wiele klonów, jednak również ciężkie straty ponieśli Jedi - łącznie zginęło aż 155 z 212 Jedi, którzy wzięli udział w walce.Co stało się na planecie Geonosis po zdobyciu jej przez Republikę?

Planeta była okupowana, a gdy władzę przejął Darth Sidious, nakazał dokończenie budowy Gwiazdy Śmierci, która była tam zaprojektowana na potrzeby Separatystów (w rzeczywistości był to podstęp Palpatina). Zniewolono Geosian, którzy następnie budowali tę superbroń. Jednak niewolnicy często się buntowali, a miejsce budowy Gwiazdy Śmierci miało być zmienione z nieznanych przyczyn. Aby utrzymać wszystko w tajemnicy oraz pozbyć się problematycznych mieszkańców, na rozkaz Imperatora, za pomocą broni biologicznej, zabito 100 mld Geosian, praktycznie niszcząc cały gatunek.Dlaczego klony zastąpiono szturmowcami?

Po pierwsze szturmowcy byli o wiele tańsi i mogli dłużej służyć (klony starzały się znacznie szybciej od zwykłych ludzi). Po drugie klony miały identyczne DNA, co narażało je na ataki wyspecjalizowaną bronią biologiczną, która nie zabijałaby wrogich żołnierzy i cywili. Również Imperator bał się, iż pewnego dnia ktoś może za pomocą manipulacji w implantach rozkazać klonom jego zabójstwo.Co się stało z klonami?

Klony przestały być produkowane, a te, które służyły w wojsku, szkoliły nowych szturmowców. Wiele klonów na starość żyło jak reszta ludzi.Ilu szturmowców posiadało Imperium?

Dokładna liczba nie jest podana, jednak można ją oszacować. Flota Imperium składała się głównie z 2,5 tys. niszczycieli gwiezdnych, posiadających 9,7 tys. szturmowców w każdym, co daje całkowitą liczbę 242,5 mln żołnierzy. Dodatkowo na każdej planecie reprezentowanej przez senatora stacjonuje legion szturmowców, czyli 10 tys. żołnierzy. Przemnażając przez liczbę senatorów (10 tys.), daje to dodatkowe 100 mln szturmowców.Dlaczego szturmowcy zaciągali się do wojska?

Większość szturmowców pochodziła z bardzo biednych planet, gdzie nie dało się żyć jednocześnie dostatnio i uczciwie. Jako imperialni szturmowcy zarabiali więcej od większości swoich rodaków, mieli pewne mieszkania i wyżywienie oraz mogli liczyć na życie pełne podróży i przygód (przynajmniej w teorii).

Ważny był też czynnik ideologiczny - wielu ludzi z biednych regionów wierzyło, iż większość wyrządzonego im zła jest wynikiem poszanowania niezależności i wolności systemów planetarnych. Wojny prowadzone przez Republikę miały mieć na celu realizowanie egoistycznych celów najbardziej wpływowych ludzi, a Zakon Jedi był winny ciągłemu antagonizmowi panującemu w galaktyce. Imperium zaś miało wszystko ujednolicić, przywracając ład i porządek. Zbrodnie popełniane przez Imperium były więc usprawiedliwiane wyższym dobrem.Czy hełmy szturmowców powodowały tylko problemy?

Nie. Oglądając filmy i seriale z sagi Gwiezdnych wojen można zauważyć, iż protagoniści ubierający się w hełmy szturmowców narzekają, iż nic przez nie nie widać. Otóż hełmy te posiadają wiele systemów elektronicznych pomagających szturmowcom, jednak jeden hełm jest przypisany tylko jednemu konkretnemu żołnierzowi, przez co systemy wyłączają się automatycznie, gdy właściciel ściąga go z siebie. Utrudnia to infiltrację oraz zmniejsza występowanie kradzieży sprzętu.Co się działo ze szturmowcami pojmanymi przez rebeliantów?

W większości przypadków, gdy przesłuchano już jeńca, rebelianci zostawiali go bez broni i ruszali dalej, gdyż wiedzieli, że nie stanowi on już zagrożenia, oraz wiedzieli, iż nie są w stanie pokonać Imperium pokonując wszystkich szturmowców (było ich po prostu zbyt wielu), więc egzekucje żołnierzy byłyby jedynie plamą na honorze. Czasami budowano też więzienia, lecz niektóre grupy ekstremistów torturowały i zabijały bezbronnych szturmowców.Po co były małe roboty jeżdżące po pokładach Imperialnych okrętów?

Maszyny MSE-6 służyły do czyszczenia pokładu, wykonywania drobnych napraw oraz prowadzenia żołnierzy po okręcie. Czasem wykorzystywano je do inwigilacji.Co chciał ostatecznie osiągnąć Imperator?

Darth Sidious chciał jako pierwsza osoba we wszechświecie poznać dosłownie wszystkie tajniki mocy. Musiałby jednak podróżować po nieznanych rejonach galaktyki wraz z Darthem Vaderem, przez co zostawiłby Imperium bez kontroli. Dlatego potrzebował Gwiazdy Śmierci - narzędzia, które utrzymałoby strach przed Imperatorem nawet pod jego nieobecność. Darth Sidious miał nadzieję, iż po odkryciu całej ciemnej strony mocy mógłby zgładzić jasną stronę mocy i kształtować galaktykę za pomocą mocy, stając się niemalże boską kreaturą.To wszystko na dziś. Jeżeli się wam podobało, mogę napisać następną część artykułu. Pozdrawiam, Bloodliner.

Oglądany: 57945x | Komentarzy: 71 | Okejek: 710 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.02

20.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało