Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 rzeczy, które sprawią, że zwątpisz w swoje poczucie czasu

54 179  
216   52  
Jeśli chcesz przekonać się, że zupełnie nie znasz się na czasie, śmiało...!

#1. Ludzkość


Możemy czuć się naprawdę młodzi – nasza obecność na Ziemi to zaledwie 0,004% dziejów całej planety. Gdyby „skompresować” historię Ziemi do jednego roku, człowiek pojawiłby się w niej dopiero 31 grudnia... i to nie wcześniej niż około 11 wieczorem.

#2. Wielki WybuchAle czy dzieje Ziemi, a nawet całego Wszechświata, to znowu tak wiele? W końcu skutki Wielkiego Wybuchu, od którego to wszystko się zaczęło, można dosłownie obserwować do dzisiaj. Wystarczy przełączyć telewizor na nieaktywny kanał. Jakiś 1% widocznego „śnieżenia” to promieniowanie właśnie z samego początku dziejów.

#3. Warner Bros.Nazwę „Warner Bros.” słyszeli lub widzieli wszyscy – choćby za sprawą kreskówek z Królikiem Bugsem czy filmów jak Casablanca, Buntownik bez powodu, Brudny Harry, Matrix... O imperium osmańskim, wstyd przyznać, słyszało mniej osób. I to pomimo faktu, że kiedy notabene pochodzący z Polski bracia Warner – w 1903 roku – otwierali pierwsze kino, imperium osmańskie miało jeszcze przed sobą dobre 20 lat istnienia, zanim na jego miejscu pojawiła się Turcja.

#4. Uniwersytet OksfordzkiCo do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, Uniwersytet Oksfordzki do młodych nie należy... ale to już chyba przesada. Okazuje się bowiem starszy niż cała cywilizacja Azteków. Uniwersytet wystartował oficjalnie w 1249 roku, choć nauczanie w jego miejscu odbywało się już od końca II wieku. Tymczasem miasto Tenochtitlán, którego założenie uważa się za początek azteckiej cywilizacji, powstało dopiero w 1325 r.

#5. Tiffany & Co.Wielu kobietom zakupy u Tiffany’ego śnią się po nocach. Mężczyznom też – choć raczej w koszmarach. Słynna sieć jubilerska zdążyła na stałe zapisać się w historii popkultury. I nic dziwnego, w końcu... jest starsza niż Włochy. Firma Tiffany & Co. założona została we wrześniu 1837 roku, podczas gdy Włochy zjednoczyły się dopiero w 1861 roku.

#6. Uniwersytet HarvardaKolejny ze starych uniwersytetów, Uniwersytet Harvarda, jest najstarszą uczelnią wyższą w Stanach Zjednoczonych. Założony w 1636 roku jeszcze na koloniach brytyjskich, na niemal półtora wieku przed powstaniem USA, ma dzisiaj prawie 400 lat. Istnieje tak długo, że kiedy zaczynano w nim wykładać, światu nieznane były jeszcze rachunek różniczkowy i całkowy. Wychodzi więc na to, że studiowanie było łatwiejsze...

#7. Betty WhiteA skoro mowa już o wyjątkowo wiekowych przypadkach, niegrzecznie byłoby nie wspomnieć o Betty White. Niezwykle sympatyczna, znana z licznych ról komediowych amerykańska aktorka urodziła się w 1922 roku. Wówczas na świecie nie sprzedawano jeszcze... krojonego chleba. Ten innowacyjny wynalazek zadebiutował dopiero sześć lat później, w 1928 r., za sprawą Fredericka Rohweddera.

#8. MamutyKiedy mamuty postanowiły spakować się i opuścić naszą nieszczególnie dla nich gościnną planetę? Większość dała nogę (cztery nogi?) jakieś 10 tys. lat temu, ale niewielka grupa maruderów – mamutów włochatych – ociągała się aż do ok. 1650 r. przed Chrystusem. Wtedy już doskonale bawili się Egipcjanie, świętując tysiąclecie istnienia piramid w Gizie.

#9. KleopatraPiramidy w Gizie, Kleopatra oraz... Pizza Hut. Wskaż jeden element, który nie pasuje do pozostałych. Choć na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się oczywista, z chronologicznego punktu widzenia już niekoniecznie. Piramida Cheopsa została wzniesiona około 2560 r. p.n.e., Kleopatra zmarła w 30 r. p.n.e. Pizza Hut założono z kolei w 1958 roku, co pokazuje, że... Kleopatrze bliżej pod względem czasowym było do Pizza Hut niż do budowy piramidy. Różnica – jakieś pięć wieków.

#10. Gwiezdne wojnyLata mijają, a popularność Gwiezdnych wojen wciąż ma się świetnie. Z drugiej strony... przecież wcale nie upłynęło tak wiele lat! Kinowa premiera pierwszej części sagi miała miejsce w maju 1977 roku. Sęk w tym, że w tym czasie... Francja wciąż wykonywała jeszcze egzekucje z użyciem gilotyny. Ostatni przypadek miał miejsce w tym samym roku co premiera Gwiezdnych wojen, tyle że parę miesięcy później, w sierpniu.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5