Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Pierwszy wyrok śmierci wydany przez izraelski sąd

46 275  
378   40  
Dzisiaj przeniesiemy się 50 lat wstecz na ulice Kijowa, rzucimy okiem na park narodowy w Kenii oraz dowiemy się, kto ucieszył się z inwazji wojsk japońskich na wyspę Jawę...

#1. Studenci zawieszeni za protest przeciwko wojnie w Wietnamie wnieśli sprawę do Sądu Najwyższego i wygrali ją w 1968 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Zdjęcie grupowe 22 z ponad 100 synów irańskiego feldmarszałka Bahmana Mirzy Qajara, wykonane podczas jego pobytu w Karabachu, Imperium Rosyjskie, 1869 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Salon gier, Hollywood, 1982 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Były nazistowski urzędnik Adolf Eichmann zostaje uznany za winnego wszystkich zarzutów podczas procesu o zbrodnie wojenne, Jerozolima, 1961 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Proces Adolfa Eichmanna rozpoczął się 11 kwietnia 1961 roku w Jerozolimie. Ze względu na zainteresowanie mediów na jego miejsce wybrano nowo wybudowany Dom Ludowy, mogący pomieścić 750 widzów. W czasie procesu budynek strzeżony był przez policję i wojsko, a teren wokół niego otoczono wysokim ogrodzeniem.
W akcie oskarżenia Eichmannowi zarzucono zbrodnie przeciwko narodowi żydowskiemu. Oskarżono go o to, że w latach 1939-1945 wraz z innymi spowodował śmierć milionów Żydów.
W grudniu 1961 roku Eichmann został uznany winnym zbrodni przeciwko ludności żydowskiej, zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz przynależności do zbrodniczych organizacji. Oskarżonego uznano za wroga gatunku ludzkiego i skazano go na karę śmierci.
Obrońcy wnieśli apelację, a po jej odrzuceniu Eichmann zwrócił się do prezydenta Izraela z prośbą o ułaskawienie – ta prośba spotkała się ze zdecydowaną odmową.
Wyrok wykonano przez powieszenie 1 czerwca 1962 roku. Prochy rozrzucono nad morzem poza granicami Izraela.
Na początku 2011 roku niemiecka prasa ujawniła, że wywiad RFN znał miejsce pobytu Eichmanna już osiem lat przed jego schwytaniem w 1960 roku, lecz zataił tę informację.

#5. Obchody Święta Pracy w Kijowie na Ukrainie, 1 maja 1974 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Ogromne stado słoni w Parku Narodowym Tsavo East w Kenii w 1976 roku. Było to jedno z ostatnich zaobserwowanych stad tej wielkości. Od początku XX w. do lat 70. XX w. populacja słoni zmniejszyła się 7,5-krotnie i wynosiła około 1,3 mln. Obecnie jest ich około 400 000.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Zajęcia kendo dla chłopców. Japonia, 1929 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. John Goodman ze swoją córką, 1990 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Ślub Ringo Starra i Barbary Bach. Na fotografii są państwo Starr oraz Harrisonowie i Paul McCartney z żoną, 27 kwietnia 1981 roku. Nieobecny John Lennon zginął tragicznie 8 grudnia 1980 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Niemieccy cywile z holenderskiej Batawii (obecnie Dżakarta) świętują japońską inwazję na wyspę Jawa (Holenderskie Indie Wschodnie) w 1942 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Holenderskie Indie Wschodnie to kolonia założona przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską pod bezpośrednim zwierzchnictwem Królestwa Holenderskiego w 1799 roku. Istniały aż do uzyskania niepodległości przez Indonezję w 1949 roku.
5 marca 1942 roku Batawia wpadła w ręce Japończyków. Holendrzy formalnie poddali się japońskim siłom okupacyjnym 4 dni później, a rząd kolonii został przeniesiony do Japonii. Batawia została przemianowana na Dżakartę. W czasie okupacji pogorszyła się sytuacja gospodarcza i stan fizyczny indonezyjskich miast. Budynki zamieniono na obozy internowania dla Holendrów.
Po klęsce Japonii w 1945 roku region przeżył okres pełen wstrząsów politycznych i społecznych podczas indonezyjskiej walki o niepodległość. W 1945 roku został na krótko zajęty przez aliantów i wrócił do Holendrów. Holenderska nazwa Batawia pozostawała nazwą uznawaną na arenie międzynarodowej aż do uzyskania przez Indonezję niepodległości i ogłoszenia Dżakarty stolicą kraju 27 grudnia 1949 roku.

#11. Dublin, 1890 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Madonna, swoim środkowym palcem, pozdrawia paparazzi śledzących ją w dniu jej ślubu z Seanem Pennem, sierpień 1985 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W lutym 1985 roku na planie teledysku do piosenki „Material Girl” Madonna poznała o 2 lata młodszego (i słynącego z agresywnych zachowań) obiecującego aktora Seana Penna. Para zaręczyła się w czerwcu 1985 roku, a ślub wzięli już 16 sierpnia tego samego roku, w dniu 27. urodzin piosenkarki i aktorki. Do legendy przeszedł ich słynny ślub, gdzie Penn strzelał ze strzelby do paparazzich robiących im zdjęcia z helikoptera.
Według licznych doniesień prasowych Penn bił i maltretował swoją żonę, ale sama Madonna zaprzeczyła temu w wywiadzie z 2015 roku, nazywając te plotki „oburzającymi, złośliwymi, lekkomyślnymi i fałszywymi”.
Tak czy siak związek nie przetrwał długo. W grudniu 1987 roku wokalistka wniosła pierwszy raz pozew o rozwód. Anulowała go, ale niewiele zmieniło to obraz sytuacji i 31 grudnia 1988 roku doszło do separacji, a 14 września 1989 roku sąd orzekł rozwód.

#13. Wiktoriański rollercoaster, około 1900 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Goldie Hawn, lata 70. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Przegląd wojska przez Józefa Piłsudskiego po zajęciu Wilna, kwiecień 1919 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Niedługo po zakończeniu I wojny światowej Józef Piłsudski powiedział do swojego współpracownika:

W tej chwili Polska jest właściwie bez granic i wszystko co możemy w tej mierze zdobyć na zachodzie, to zależy od Ententy i o ile zechce mniej lub więcej ścisnąć Niemcy. Na wschodzie to inna sprawa; tu są drzwi, które się otwierają i zamykają, i zależy, kto i jak szeroko siłą je otworzy...

27 lutego 1919 roku na Litwie i Białorusi utworzyła się Litewsko-Białoruska Socjalistyczna Republika Rad. Na tych terenach zaczęło dochodzić do wielu aktów terroru, szczególnie wobec ziemian, inteligencji i duchowieństwa. Polacy, dążąc do rozszerzenia granic odrodzonego państwa polskiego, wysłali wojsko polskie, które starło się z Armią Czerwoną.
19 kwietnia wojska polskie dotarły do Wilna, a całkowitą kontrolę nad miastem przejęły już dwa dni później, przy wydatnej pomocy i ofiarności litewskich kolejarzy oraz robotników ze Stowarzyszenia św. Kazimierza (tzw. „kaziuków”).
Po zajęciu Wilna Józef Piłsudski wydał 22 kwietnia 1919 odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, deklarując samostanowienie wszystkich narodowości przedrozbiorowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Odezwa ta bardzo ucieszyła ludność polskojęzyczną, ale litewski rząd w Kownie zdecydowanie zaprotestował. Władze i spora część mieszkańców Litwy widziały siły polskie jako siły okupacyjne, mimo iż większość mieszkańców Wilna stanowili Polacy, a Litwini – tylko 2%. Doprowadziło to do konfliktu-polsko litewskiego, który finalnie zakończył się wcieleniem Wilna do II Rzeczpospolitej Polskiej aż do 1939 roku.

W poprzednim odcinku

Źródła: 1, 2
3

Oglądany: 46275x | Komentarzy: 40 | Okejek: 378 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.09

19.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało