Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Klient twierdzi, że napełnienie zbiornika paliwa zajmuje 10 minut – Niecodzienne problemy, z jakimi spotykają się mechanicy samochodowi

100 691  
422   152  
Użytkownicy psują samochody, a mechanicy naprawiają je w trudzie i znoju. Poniżej usterki, jakie się nawet doświadczonym mechanikom nie śniły. Czasami zdumiewa fakt jakości samodzielnej naprawy tego, co się zepsuło.

#1. Klient twierdzi, że napełnienie zbiornika paliwa zajmuje 10 minut

Po rozkręceniu węża wlewu okazało się, że ktoś nasypał kamieni do wlewu paliwa, które to kamienie zatkały dopływ. Klienta czekało także płukanie baku i układu paliwowego (kamienie nie były czyste i sporo syfu dostało się do paliwa. Mechanik zasugerował korek wlewu paliwa zamykany kluczem.

#2. Trzeba przyznać, że to pomysłowe

Na fotografii widzimy osłonę katalizatora założoną przez właściciela pojazdu. Wycinanie katalizatorów w celu ich kradzieży stało się plagą i naraża na koszty właścicieli samochodów na całym świecie.

#3. Liczę na Was w komentarzach

Na foto przepalona żarówka, ale...

#4. Chciałem zrobić trochę hałasu moim Harleyem, gdy ten nagle zgasł i nie daje się uruchomić

Na fotografii widzimy wygięty korbowód i sworzeń tłokowy. Brakuje tu jednego dość istotnego elementu, jakim jest tłok, wykorzystywany do odbierania energii mechanicznej spalanej mieszanki.

#5. To tylko początek

Bo dalej jest jeszcze gorzej

I pamiętajmy. Naklejanie czegokolwiek, co zasłania lusterko wsteczne, to naprawdę bardzo zły pomysł.

#6. Klient twierdzi, że podczas jazdy z prędkością 255 km/h pojazd nagle stracił moc i teraz nie chce się ponownie uruchomić

Opis mechanika: Samochód to VW Jetta, rocznik 2024 (jest produkowany na rynek amerykański) z przebiegiem 14 000 km. W silniku rozleciał się tłok w cylindrze 2. Jego resztki spadły do miski olejowej, zablokowały zawory, a także po zablokowaniu zaworów wyleciały do kolektora dolotowego, skąd dostały się do innych cylindrów, także je niszcząc.

#7. Z cyklu „Piękne chwile z życia mechanika”

Zadbany Datsun 240Z z roku 1973. Potrzebował tylko nowych opon i ustawienia geometrii.

#8. Wibracje przy prędkości autostradowej, wydaje się, że koła wymagają wyważenia

Po podniesieniu samochodu okazało się, że kolumny McPhersona połamały się i oderwały od łożysk, kielichów i poduszek. Niemożliwe? To poniżej zdjęcia z dowodem:
Kolumna MacPhersona (czasem można spotkać się z zapisem McPherson) to rodzaj przedniego zawieszenia, w którym zastosowano kompaktową budowę elementów. Ideą tego rozwiązania jest połączenie elementów konstrukcyjnych odpowiadających za resorowanie, tłumienie drgań i prowadzenie koła w jednej kolumnie, co pozwala uprościć przednie zawieszenie i zapewnić mu kompaktową formę.
Geniusz kolumny MacPhersona tkwi w ograniczeniu elementów zawieszenia do niezbędnego minimum. Pozbyto się więc górnego wahacza, a kluczowe elementy stanowią właściwie jedną całość. Górne mocowanie kolumny opiera się na łożyskowanym kielichu, dzięki czemu amortyzator może swobodnie obracać się wraz ze zwrotnicą. Stosunkowo długi amortyzator pełni jednocześnie funkcję prowadzącą.

#9. Klient twierdzi, że widzi, jak przednia szyba porusza się podczas jazdy z prędkościami autostradowymi

#10. Mechanik po zobaczeniu tego widoku tylko pokręcił głową

Rama pojazdu – element konstrukcyjny będący podstawowym elementem nośnym pojazdu o konstrukcji ramowej. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej sztywności.

W przypadku samochodów do ramy montuje się za pomocą odpowiednich połączeń silnik, elementy podwozia, kompletne nadwozie i jeśli jest to przewidziane np. skrzynię ładunkową bądź inną zabudowę.

Gdy rama wygląda jak na zdjęciu, to na pewno nie spełnia swojej funkcji.

#11. Klient nie mógł uwierzyć, że przyczyną wycieku płynu chłodzącego była naprawa węży płynu chłodzącego przy użyciu złączek do węży ogrodowych zupełnie do tego celu niedostosowanych i skręcanych opasek zaciskowych

#12. Klient pochwalił się, że sam naprawił hamulce

Na zdjęciu widzimy nieprawidłowo założone klocki hamulcowe. Znaczy zewnętrzny jest założony prawidłowo, a wewnętrzny powinien być założony okładziną w stronę tarczy, a nie blachą w stronę tarczy. Ponadto te klocki są za małe. Klocek powinien pracować na całej szerokości tarczy, a tutaj się tak nie dzieje. Dlatego tak ważne jest przy doborze klocków podanie VIN-u pojazdu albo, jak jesteśmy pewni, rozmiaru tarcz, gdyż nawet jeden model w zależności od rodzaju silnika może mieć różne rozmiary tarcz na kołach.

#13. To się nazywa mieć pecha. Klientowi padł samochód w dniu przeprowadzki

#14. Wymień tylko klocki – są na siedzeniu pasażera

Na zdjęciu widzimy totalnie zużytą tarczę hamulcową. W tym przypadku zasadna byłaby wymiana tarcz i regeneracja zacisków oraz skrupulatna kontrola przewodów hamulcowych.

#15. Klient: Skup się tylko na wydechu

Samochód to Ford Focus, rocznik 2001.

#16. Domowa naprawa końcówki drążka kierowniczego

Końcówki drążków kierowniczych to elementy wchodzące w skład każdego układu kierowniczego. Zapewniają one połączenie zwrotnicy koła z układem kierowniczym, a więc mają bezpośredni wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Końcówka drążka kierowniczego to również taki element, który bardzo często ulega zużyciu w samochodzie. Jest ona zbudowana z elastycznych części, nazywanych najczęściej przegubami kulowymi. W tym konkretnym przypadku rozpadł się przegub kulowy i końcówka drążka kierowniczego rozdzieliła się na część przykręconą do zwrotnicy i do drążka kierowniczego.

Tak to wyglądało po zdjęciu okablowania

#17. Według klienta trzyma dobrze

Pasy bezpieczeństwa to jeden z tych elementów w każdym pojeździe, które gwarantują zabezpieczenie w razie kolizji. Pas samochodowy ma za zadanie zabezpieczyć Cię przed siłą uderzenia w razie wypadku. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie ciała na miejscu w przypadku nagłego zatrzymania. Pasy bezpieczeństwa do samochodu to uniwersalne rozwiązanie, które sprawia, że unikasz uderzenia o deskę rozdzielczą, kierownicę czy inne elementy. Ich użycie w połączeniu z poduszką powietrzną zmniejsza ryzyko śmierci nawet o 63% i istotnie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia innych urazów. Pasy nie mogą być przetarte, rozwarstwione lub rozerwane, gdyż wtedy nie będą właściwie spełniać swej funkcji. Przeciążenie podczas wypadku w przypadku samochodu jadącego z prędkością 50 km/h może dochodzić nawet do 20 g. To oznacza, że osoba ważąca 75 kg naciska na pasy z siłą 1500 kG.

W poprzednim odcinku

4

Oglądany: 100691x | Komentarzy: 152 | Okejek: 422 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.05

23.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało