Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Czy gdybyśmy przenieśli 10 000 ludzi do czasów dinozaurów, to ludzkość by przetrwała?

66 731  
222   98  
Dziś człowiek jest niepodważalnym władcą planety. Nie zagraża nam (jako gatunkowi) żaden wróg naturalny, a wszystkie globalne problemy jakie mamy sprowadzamy na siebie sami. Ale czy potrafilibyśmy przetrwać na Ziemi rządzonej przez dinozaury? Gdyby 10 000 osobników homo sapiens przenieść miliony lat wstecz... Przetrwalibyśmy czy wyginęli?


#1.

Ludzie są bezlitosnymi drapieżnikami lądowymi ze szczytu łańcucha pokarmowego.

#2.

Ludzie jak na swoje rozmiary są bardzo silni. Co prawda biorąc pod uwagę stosunek masy ciała do siły górnej części ciała jesteśmy najsłabsi wśród naczelnych, jednak jesteśmy w stanie zabić większość zwierząt gołymi rękoma. Ludzie zabijali lwy dusząc je, rysie kopiąc je w pysk, dzikie psy uderzając ich łbami o ziemię.


#3.

Przy użyciu narzędzi potrafiliśmy zabić każde źródło mięsa, jakie istniało na Ziemi za naszego życia. Znaleziono kości tygrysa szablozębnego ze śladami kłuć i cięć. Malunki jaskiniowe pokazują ludzi osaczających nosorożca włochatego, mamuta, konia, niedźwiedzia krótkopyskiego czy lwa amerykańskiego za pomocą dzid.

#4.

Największą zaletą ludzi jest bieganie. Co prawda jak na zwierzęta jesteśmy dość wolni, ale jesteśmy jedynym znanym gatunkiem, który wyewoluował w kierunku chwytania ofiar i unikania schwytania dzięki wytrzymałości. Do dziś w subsaharyjskiej Afryce są ludzie, którzy polują na koziorożce, gazele i gnu po prostu truchtając 5 km/h przez kilkanaście kilometrów. Ponieważ ofiara nie ma chwili na wypoczynek przed człowiekiem, męczy się, przegrzewa i staje się oszołomiona. Wtedy myśliwy po prostu podchodzi do niej, podcina gardło i patroszy zwierzę.

Ludzie są stworzeni do oddawania ciepłoty ciała, więc łatwo nam przekroczyć granice nieosiągalne dla innych zwierząt, po osiągnięciu których zwierzęta padną z przegrzania. Mamy 100 razy więcej gruczołów potowych niż jakiekolwiek zwierzę na Ziemi. Poza inteligencją to był bardzo istotny aspekt, dzięki któremu znajdujemy się na szczycie łańcucha pokarmowego.

#5.

Bakterie i wirusy, które przenosimy w 2017 roku, najprawdopodobniej okazałaby się zabójcze przynajmniej dla kilku gatunków dinozaurów.

#6.

W erze dinozaurów niemal nie było zwierząt stałocieplnych. Nawet dinozaury (z których niektóre były "prawie stałocieplne") były niemal bezbronne w czasie kilku godzin przed wschodem słońca i chwilę po nim. Ludzie mogliby (i robiliby to) czekać na świt i zabijać wielkie drapieżniki (jak allozaury czy tyranozaury), które w tym czasie byłyby osłabione, rozchwiane i powolne. Od zemsty za zjedzenie człowieka, po zwykłe zdobywanie trofeów, ogromne drapieżniki byłyby zabijane masowo. W czasie kiedy dinozaury i gady zdobywałyby energię grzejąc się na słońcu, ludzie by odpoczywali i kryli się.


#7.

Żadne stworzenie z tamtych czasów nie wiedziałoby, czym jest człowiek. Ponieważ nie istnieliśmy w tamtym czasie, żadne z żyjących wtedy zwierząt nie kojarzyłoby nas ze źródłem jedzenia.

#8.

Ludzie nie są dobrym źródłem pożywienia. Jesteśmy kościści i mamy mało kalorii. Trawienie naszych kości zużywa dużo energii, a upolować nas nie jest łatwo. Drapieżnik, który próbowałby upolować człowieka, nawet jeśli by mu się to udało, najprawdopodobniej zostałby poraniony, prawdopodobnie w pysk i oczy. Takie rany uniemożliwiają polowanie do ich zagojenia. Strata jednego oka to dla drapieżnika niemal pewny wyrok śmierci, nawet jeśli przetrwałby infekcję, która niechybnie by się wdała.

#9.

Ludzie są jedynym zwierzęciem rozwiniętym kulturowo. Nawet jeśli by nas przeniesiono w przeszłość, to nadal byśmy pamiętali o odkryciach takich jak koło i potrafili je zbudować. Pamiętalibyśmy o łuku i strzale, ogniu, włóczni, ubraniu, garbowaniu skóry, podstawowej pierwszej pomocy, higienie, butach, zbroi, kuszach, mieczach, żelazie, kowalstwie, młotach, gwoździach, linie, wilczych dołach itd. Wśród 10 000 ludzi znajdziemy całą wiedzę, zostanie ona odtworzona i wykorzystana.

#10.

Ludzie uczą się szybciej niż jakiekolwiek zwierzę, które żyło na Ziemi i mogą się komunikować z innymi ludźmi, nawet nie władając wspólnym językiem. Bez problemu zniszczylibyśmy i zdominowali ten świat w dekady, najwyżej wieki.

Brzmi to całkiem sensownie. Czego nie uwzględnił Tim w swojej analizie?

Oglądany: 66731x | Komentarzy: 98 | Okejek: 222 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.10

18.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało