Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

15 zawodów, które już nie istnieją

71 389  
239   120  
Dziś już mało kto pamięta o tych zawodach. A przecież jeszcze nie tak dawno mieszkańcy małych wsi nie wyobrażali sobie życia bez telefonistki. A w miastach mleczarz był szanowany jeszcze 35 lat temu...

#1. Mleczarz

W dawnych czasach, kiedy nie było lodówek, zawód mleczarza był zawodem cenionym. Dzięki niemu miało się zawsze świeże mleko. Ba, nawet w latach 80. mleczarze podstawiali pod drzwi butelki świeżego mleka.

#2. Zakładowy lektor

Na początku XX wieku sporo pracowników w zakładach pracy nie umiało czytać. Gdy pracownik wykonywał monotonną pracę, szybko dochodziło do znużenia. Zatrudniano więc lektorów, którzy czytali gazety, a także i książki, by umilić czas pracownikom. Co najlepsze, dyrektor zakładu nie płacił lektorowi ani centa, wszystko szło z pensji pracowniczych (miały potrącenia na lektora). Bo to nie dyrektorowi, a pracownikom czytali.

#3. Człowiek-budzik

Ludzi nie stać było na drogie zegary, więc zamawiali sobie budzenie poprzez pukanie do okna. Ludzie-budziki mieli swoje dzielnice i swoich klientów, którzy ich opłacali.

#4. Osoba układająca kręgle

Dziś robi to automat, ale 100 lat temu kręgle ustawiały dzieciaki w zamian za symboliczną pensję. Może i pieniądze z tego nie były duże, ale chętnych do ustawiania kręgli wśród dzieciarni nie brakowało.

#5. Ludzie od krojenia i transportu lodu

Zanim rozwinęły się urządzenia chłodnicze, ci, którzy kroili i rozwozili lód na brak pracy narzekać nie mogli. Lód wycinało się z jeziora i transportowało do odbiorców, którzy umieszczali je w specjalnych chłodniach lub piwnicach.

#6. Łapacz pijawek

Na przełomie XIX i XX wieku pijawki były traktowane jako środek leczniczy, więc zapotrzebowanie na nie było duże. A łowcy pijawek nie mieli powodów do narzekań na brak pracy.

#7. Łapacz szczurów

Zatrudnieni, by wytępić szczury z zakładów pracy, sklepów. Szczury w miastach jeszcze 100 lat temu były prawdziwą plagą.

#8. Latarnik

Chodził wieczorem zapalając lampy, a nad ranem je gasił. Po wprowadzeniu elektryczności ten zawód znikł, poza dzielnicami, gdzie gazowe latarnie są pozostawione jako zabytek.

#9. Zecer

Wysoko kwalifikowany pracownik zecerni wykonujący skład ręczny lub maszynowy na potrzeby druku typograficznego. Skład odbywał się na podstawie załączonego materiału z adiustowanym wydrukiem lub maszynopisem. Zecer składał z materiału zecerskiego (czcionki i inne elementy) proste formy drukowe lub przygotowywał elementy tych form (szpalty, tabele, wzory) do późniejszego wykorzystania przez metrampaża. Zecerem była zarówno osoba pracująca w pojedynczych gotowych czcionkach fabrycznych, jak i operator odlewarki monotypowej składający tekst z bieżąco odlewanych pojedynczych czcionek (monotypów) składanych od razu w tekst, jak i operator odlewarki (składarki) linotypowej, tworzący od razu całe wiersze linotypowe tekstu szerokości szpalty.

#10. Retman i flisacy

W czasach kiedy ciężarówki nie woziły kłód drewna od miejsca wycinki do tartaku, by je dostarczyć na miejsce wykorzystywało się rzeki. Kłody puszczane były luzem albo na tratwach, a kierowali nimi flisacy. A flisakami kierował retman, czyli starszy flisak kierujący spławem.

#11. Telefonistka

Starsi bojownicy pamiętają jeszcze pewnie czasy, kiedy szczególnie na wsiach nie było jeszcze centrali automatycznych, a połączenia obsługiwały telefonistki. Dzwoniło się na centralę, zamawiało się numer, z jakim chciało się rozmawiać i... czekało się na magiczne słowo "łączę". To telefonistka dzwoniła na ten drugi numer i łączyła rozmowę z zamawiającym. Dziś rolę telefonistek przejęły centrale automatyczne.

#12. Chłopiec do sortowania urobku

Najczęściej młodzi chłopcy, którzy oddzielali węgiel od kamieni. Była to ciężka i monotonna praca. Jedno dziecko przerzucało codziennie po kilka ton urobku. Mało tego, gdy głazy węgla były za duże, należało je pokruszyć. Pomimo protestów przeciwko wykorzystywaniu dzieci do pracy w kopalni zarządy kopalń nic sobie z tego nie robiły. Proceder skończył się w latach 20. XX wieku, gdy prawnie zakazano dzieciom pracy w kopalniach.

#13. Porywacze ciał

Ludzie zatrudnieni do wykradania z grobów osób niedawno pochowanych i sprzedaży ich ciał uniwersytetom. Proceder rozwinął się na szeroką skalę w XIX wieku, kiedy to lekarze bardzo mocno zaczęli się interesować anatomią. Przyszli profesorowie uczyli więc studentów na zwłokach, a ponieważ w sposób legalny zdobycie ciała było bardzo trudne, to poradzono sobie z dostawami obiektów do badań w sposób nielegalny.

#14. Obwoływacz miejski

Albo też krzykacz miejski. Zawód nieznany w Polsce. Był to człowiek, który poruszał się po mieście i wykrzykiwał ludziom zarządzenia, jakie ustalił burmistrz czy szeryf. Czytał także wyroki sądowe, obwieszczając kogo i gdzie powieszą za złe występki.

#15. Tancerz Gandy

Tego zawodu w Polsce chyba nie było. Kto to był i na czym polegała ich praca? Byli to robotnicy zatrudnieni do układania torów. Jeden z nich śpiewał, a reszta pracowała w rytm śpiewu. Dzięki czemu ustawiali wyboczone tory i nadawali właściwy kształt rozjazdom. A przy śpiewaniu jakoś łatwiej robota szła. Więcej o Gandy Dancer tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=lu7hBuhr-Ls
9

Oglądany: 71389x | Komentarzy: 120 | Okejek: 239 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

30.09

29.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało