Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Ciekawostki o powstaniu filmu "Furia"

88 197  
455   74  
Trochę interesujących faktów i ciekawostek o "Furii", którą musiał widzieć każdy fan kina wojennego. Kto nią kierował i w jakiej grze się pojawiła? Jakie czołgi jeździły w filmie?

Starzy członkowie załogi "Furii" noszą kurtki Combat Winter Uniform Jacket, nazywane też "Kurtkami czołgisty", były to przydziałowe kurtki załóg czołgów. Norman, nowy członek załogi, który na początku filmu zastępuje zabitego pomocnika kierowcy, nosi kurtkę piechoty M1943 Field Jacket (którą można poznać po większych kieszeniach i odmiennym kolorze). Różnica w ubiorze wyraźnie odróżniała weteranów i nowicjuszy oraz wpływała na ich status w załodze.Podobno Shia LaBeouf sam usunął sobie ząb i w czasie kręcenia filmu nie mył się ani razu (co sądząc po innych jego filmach może być prawdą).

Aktorzy grający w filmie przeszli miesięczne szkolenie wojskowe, zakończone egzaminem, w ramach którego musieli obsadzić prawdziwy czołg i wziąć udział w ćwiczeniach na poligonie.Brad Pitt, mając 50 lat, był dużo starszy od przeciętnego podoficera z okresu drugiej wojny światowej (średnia dwadzieścia kilka lat). Biorąc pod uwagę jego wiek, noszony przez niego rewolwer i długą służbę, o której wspinają w filmie, jest całkiem prawdopodobne, że Don Collier, w którego się wciela, służył również podczas pierwszej wojny światowej. Mogłoby to również tłumaczyć jego znajomość języka niemieckiego.Podczas zdjęć o mało nie doszło przed kamerami do autentycznej bójki między Bradem Pittem i Shią LaBeoufem a Scottem Eastwoodem. Ten ostatni siedząc na tylnym pancerzu czołgu spluwał przeżutym tytoniem. Pitt i LaBeouf uważali, że to obraza dla ich "domu" i wyrazili to w dość bezpośrednich słowach. Atmosfera gęstniała, a aktorzy uspokoili się dopiero kiedy okazało się, że scenariusz wymagał, aby sierżant Miles (Eastwood) spluwał tytoniem na czołg.Czołgi wykorzystane w filmie to:
Furia - M4A3E8 (76)W HVSS Sherman z muzeum czołgów w Bovington;
Lucy Sue - M4A2 Sherman z firmy Tay Restorations;
Matador - M4E8 (76)W HVSS Sherman z Jeep Sud Est;
Murder Inc. - M4A4 Sherman od Adriana Barrella;
Old Phyllis - M4A1 (76)W Sherman.

To pierwszy film, w którym pojawił się oryginalny czołg Tygrys, jedyny sprawny egzemplarz na świecie z muzeum czołgów w Bovington.Aby zacieśnić więzi między aktorami, reżyser i scenarzysta David Ayer zachęcał ich na planie do walk między sobą.

Kiedy zapytano Brada Pitta o to, jakim rygorom zostali poddani podczas zdjęć w Oxfordshire, odpowiedział: "Brak jedzenia, brak prysznica i spaliśmy na deszczu. Było okropnie, ale kochałem to".Piosenka śpiewana przez żołnierzy SS, kiedy maszerują w kierunku skrzyżowania to autentyczny marsz Waffen SS - SS Marschiert in Feindesland.
Głównym powodem wybrania okolic Londynu do kręcenia filmu była bliskość muzeum czołgów, zapewniającego sprzęt pancerny, oraz pogoda.

Pseudonim kierowcy czołgu granego przez Michaela Peñę to "Gordo", co po hiszpańsku oznacza "gruby".W jednej ze scen pojawiło się 350 statystów.

Film kręcono przez 62 dni.Wardaddy nosi rewolwer S&W M1917, który był bronią przydziałową w czasie pierwszej wojny światowej wydawaną w sytuacji, gdy w magazynach brakowało Coltów M1911. W niewielkich ilościach były również wydawane jeszcze w czasie drugiej wojny.

Niektóre egzemplarze broni pojawiającej się w filmie były już wykorzystywane przy kręceniu "Szeregowca Ryana", "Kompanii braci" i "Pacyfiku".

Michael Peña grający kierowcę czołgu sam prowadził pojazd, bez wykorzystania dublera-kierowcy.W filmie czołg należał do amerykańskiej Drugiej Dywizji Pancernej (2nd Armored Division), nazywanej "Piekłem na kołach". Dywizja została sformowana w 1940 roku i rozformowana w 1995.

W 2014 roku Sony padło ofiarą poważnego włamania, hackerzy wykradli cenne dane z serwerów firmy, w tym kopię "Furii" w jakości DVD. Było to zaledwie dwa miesiące po premierze kinowej.


W jednej ze scen widzimy kapitana Waggonera (Jason Isaacs) w parce. Była to parka noszona przez członków Waffen SS, na kurtce kapitana widać naszywkę stopnia porucznika (Oberleutnant).W ramach promocji filmu w grze World of tanks czołg "Furia" pojawił się jako pojazd specjalny, który można było kupić za gotówkę. Model czołgu w grze dokładnie odwzorowywał pojazd z filmu, łącznie z maską przeciwgazową w hełmie na błotniku.

5

Oglądany: 88197x | Komentarzy: 74 | Okejek: 455 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało