Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

11 rzeczy, które robiliśmy w dzieciństwie, przed rozpowszechnieniem internetu

54 439  
161   63  
Tak, jesteśmy z tego pokolenia, które nie miało w swoich domach internetu, a ci co mieli to i tak woleli spędzać ten czas z resztą znajomych. Są rzeczy, które warto wspomnieć z rozrzewnieniem. Większość z nas właśnie tak spędzała czas.

#1. Spędzaliśmy cały wolny czas na podwórku

Wróćmy pamięcią do tych czasów, kiedy wychodziło się na zewnątrz, żeby się pobawić. Tam było słońce, robaki, deszcz i... inni ludzie - normalny świat. Marzyliśmy o domkach na drzewie, upadaliśmy podczas jazdy na rowerze (też pamiętacie pierwszy upadek podczas jazdy "bez trzymanki"?), a nasze zdarte kolana były powodem do dumy, a nie wstydu. Rodzice często dawali coś do roboty (oczywiście nie zawsze nam się podobało, ale rodziców się szanowało i pomagało).

Teraz dzieci już od najmłodszych lat są pochłonięte Facebookiem, Instagramem itp. Teraz możemy dokonać zakupów w domu i nie trzeba nigdzie wychodzić. Wystarczy Internet, karta bankowa i system płatności elektronicznych. Wszystko co musisz zrobić, to zalogować się do swojego konta bankowego na komputerze lub smartfonie o każdej porze dnia i zrobić przelew...

#2. Mieliśmy do czynienia z "prawdziwymi" ludźmi

Kiedyś trzeba było znaleźć czas dla wszystkich wyjątkowych ludzi w naszym życiu. Jeśli chciałeś z kimś pogadać, trzeba było zaplanować datę i godzinę spotkania. Przyjaźń przede wszystkim polegała na wspólnych wyjściach i bezpośrednich interakcjach z drugą osobą. Nowych ludzi poznawało się w prawdziwym świecie i w prawdziwym życiu.

Teraz jeśli chcesz poznać kogoś lub utrzymać z kimś kontakt, wszystko co musisz zrobić, to utworzyć konto w serwisach społecznościowych i wysłać zaproszenia do grona znajomych (nawet do przypadkowych, zupełnie obcych ludzi). Nawet nie trzeba wkładać w to specjalnego wysiłku, aby się z kimś "zaprzyjaźnić". Możesz stworzyć fałszywą osobowość online, wstawić masę seksownych selfie i z dnia na dzień mieć 1000 nowych obserwujących, których można też sobie kupić.

#3. Prowadziliśmy dyskusje na poziomie

Tak, były kłótnie i nieporozumienia. Jednak swoje zdanie każdy wolał wyrazić prosto w oczy. Jeśli ktoś miał komuś coś do zarzucenia, to trzeba było powiedzieć to osobiście.

Teraz ludzie chowają się za ich ksywkami w Internecie, aby się wzajemnie obrażać i pisać inne głupoty. Każdy czuje się bezkarny, bo przecież nikt go nie widzi, więc... wszystko mi wolno.

#4. Korzystaliśmy z książki telefonicznej

Przed pojawieniem się Internetu, szukaliśmy żądanego numeru w książce telefonicznej, a następnie zapamiętywaliśmy bądź zapisywaliśmy gdzieś. Teraz książki telefoniczne są w wersji elektronicznej w Internecie.

#5. Kupowaliśmy czasopisma

Dziś po co wydawać pieniądze na kupno magazynu, jeśli można go przeczytać w wersji elektronicznej? Po co wychodzić z domu, żeby wejść w interakcję z panią z kiosku czy sąsiadem. Teraz celebryci sami opisują i pokazują swoje życie na portalach społecznościowych.

#6. Oglądaliśmy telewizję całą rodziną

Wszyscy zbierali się w pokoju, żeby oglądać wspólnie rodzinne filmy lub programy, a nawet wiadomości. Zwłaszcza podczas wakacji, gdy padał deszcz.

Dziś większość woli oglądać głupie filmiki na YouTube lub na laptopach i smartfonach, niż spędzać czas ze swoimi rodzinami oglądając telewizję. I nawet wtedy, gdy siedzą razem jako rodzina, mają obok siebie smartfony, aktualizują status na Facebooku lub przeglądają śmieszne wpisy czy filmiki.

#7. Pisaliśmy listy

To były czasy, kiedy trzeba było napisać list i dostarczyć do skrzynki pocztowej albo iść na pocztę, by odebrać swoją długo wyczekiwaną odpowiedź i list od adresata. Na dodatek trzeba było kupić koperty, znaczki, papier do pisania. Aha, i czy pamiętasz, jak trzeba było lizać znaczki, aby je przykleić na kopercie?

Teraz świat opanowały e-maile i SMS-y, a zwyczaj pisania listów przechodzi do historii.

#8. Informacji szukaliśmy w bibliotece, w encyklopediach

Gdy mieliśmy za zadanie napisać pracę semestralną lub jakąś pracę domową, szliśmy do biblioteki i czytaliśmy książki. Encyklopedia była takim "Google" z dawnych lat. Jeśli chciałeś przeczytać jakąś powieść, musiałeś ją kupić lub wypożyczyć w bibliotece.

Odkąd pojawił się Internet ludzie rzadziej odwiedzają biblioteki - przecież wystarczy pobrać książkę w wersji elektronicznej i ją przeczytać bądź posłuchać w formie e-booka. A jeśli potrzebujesz informacji, wujek Google zawsze pomoże.

#9. Zamawialiśmy piosenki w radiu

Przed YouTube i iTunes, musieliśmy zadzwonić do radia i "zamówić" ulubioną piosenkę i czekać aż ją puszczą. Czasami stacja radiowa dostawała tak wiele próśb, że nie była w stanie ich wszystkich spełnić.

Teraz wasze ulubione piosenki są po prostu na jedno kliknięcie. Można przesyłać je strumieniowo online ze smartfona lub laptopa lub po prostu pobrać je do iPoda i słuchać ich przez cały dzień, codziennie.

#10. Kupowanie czasopism dla dorosłych w kioskach

Kiedy osiągnąłeś "pełnoletniość", twoi przyjaciele wręcz naciskali, abyś kupił czasopismo da dorosłych - to był swego rodzaju rytuał wejścia w dorosłość dla każdego nastolatka.

Teraz treści dla dorosłych są w Internecie dostępne dla każdego. I nikt nie musi wiedzieć o twoich zainteresowaniach, wystarczy przecież usunąć historię przeglądarki.

#11. Staraliśmy się pisać i mówić poprawnie

Przed pojawieniem się SMS-ów mówiliśmy i pisaliśmy znacznie poprawniej. Nie było skrótów w stylu "nara", "thx", "lol" i innych.

Teraz w SMS-ach i mailach ludziom nie chce się poprawiać literówek czy błędów. Coraz więcej ludzi nie używa interpunkcji, gubi litery, korzysta z wielu skrótów i popełnia masę błędów ortograficznych.

Oczywiście nikt nie mówi, że Internet czy technologie nie przyniosły nic dobrego. Po prostu pewne rzeczy już prawdopodobnie nigdy nie będą takie same i nie są tak magiczne jak kiedyś.

Oglądany: 54439x | Komentarzy: 63 | Okejek: 161 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.08

20.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało