Dawid z kanału "Uwaga! Naukowy Bełkot" pisze tak: "Przez dwa miesiące musiałem sobie przemyśleć kilka spraw, bo teraz YouTube to mój biznes. A ponieważ poważnie podchodzę do biznesu, to przedstawiam Wam efekty moich naukowych poszukiwań, które tłumaczą dlaczego oglądamy YouTube i co sprawia, że pewne filmy mają więcej wyświetleń niż inne".
Nie ma takiej substancji, która zmieniałaby kolor w kontakcie z moczem i mogłaby być wykorzystana jednocześnie w wodzie basenowej. To mit. Mitem nie jest zaś oddawanie moczu do basenu, do czego przyznaje się 19% ankietowanych. Konsekwencją tego jest powstawanie całej gamy związków chemicznych w reakcji ze związkami chloru. O chlorowaniu właśnie będzie kilka słów w tym filmie.
Nasze ciało podlega ciągłej przebudowie - przez to można rzec, że świętowanie urodzin bywa nie na miejscu... chyba że ktoś chce obchodzić urodziny każdego dnia (powstawanie nowych komórek daje teoretycznie taką możliwość). Ile więc tak naprawdę mamy lat?
Pomyślałem, że może Was zainteresować skąd wiemy, jak rysować cząsteczki... bo jak wejdziemy na Wikipedię, to w "bio" cząsteczki znajdziemy jej zdjęcie. A są to indywidua zbyt małe, aby im zrobić fotografię. Jedną z częściej stosowanych metod jest spektroskopia w podczerwieni, o której idei chciałem Wam w tym materiale opowiedzieć.
W 2015 roku ukazała się praca mówiąca o tym, że biologicznym limitem długości ludzkiego życia jest 115 lat. Jednocześnie pewne odważne szacunki mówią o tym, że pierwsza osoba, która przeżyje 150 lat przyszła już na świat. Z tych dwóch informacji tylko jedna jest prawdziwa - ile więc może żyć człowiek?
Każdy kto śledzi okołonaukowe newsy zdaje sobie sprawę, że miesiąc bez wspomnienia o fuzji jądrowej to miesiąc stracony. Cały czas jesteśmy blisko (zwykle o krok) od pozyskiwania energii na tej drodze. W pewien sposób jednak robimy to od lat. Węgiel i ropa to nic innego jak zmagazynowana energia z wielkiego reaktora fuzyjnego.
Któż na nas nie miał czkawki? Ja ilekroć wypiję coś zimnego i gazowanego wyczekuję nieodzownego "czknięcia". Niedawno zdałem sobie sprawę z tego, że za każdym razem moja przepona i głośnia przemawiają głosem milionów lat ewolucji...
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Zaburzenia, które objawia się tym, że mózg pracuje inaczej. Czasami stwarza to wielkie problemy osobom nań cierpiącym, a jednak mamy podstawy, aby powiedzieć, że ich umysł jest w pewien sposób piękniejszy...
Ludzki mózg to fascynująca "maszyna". Prawdziwe jest stwierdzenie, że im więcej o nim wiemy, tym liczniejsze są pytania. I jakby tego było mało - kiedy coś w nim działa nie tak historie stają się w pewien sposób jeszcze ciekawsze...
Liczbę pi można wyznaczyć na wiele sposobów. Jest to stała niezwykła - w matematyce i fizyce odnajdywana w nieprzewidywalnych miejscach. Wyliczyć ją można z wykorzystaniem... mediów społecznościowych. Dawid przynajmniej podjął taką próbę i była ona całkiem udana - zwłaszcza jak na improwizowany film.