Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCCLXXXV - Helen Mirren czy Jane Seymour? Musicie ocenić sami...

92 193  
509   61  
Dzisiaj dowiemy się, kim byli Butch Cassidy i Sundance Kid, zajrzymy na ulice powojennego Berlina oraz opowiemy wam, co zdarzyło się w Aberfan w 1966 roku...

#1. Butch Cassidy i jego Dzika Banda. W pierwszym rzędzie, od lewej do prawej siedzą: Sundance Kid, The Tall Texan, Butch Cassidy; stoją: William „News” Carver i Kid Curry. Fort Worth, Teksas, 1900 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Sundance Kid (Harry Alonzo Longabaugh) to jeden z najsławniejszych amerykańskich złodziei, rabuś banków i pociągów, członek Dzikiej Bandy Butcha Cassidy'ego działającej na Dzikim Zachodzie w końcu XIX w. Pierwsza kradzież Harry'ego miała miejsce w 1887 roku na ranczu w Sundance. Poszło tak sobie i 20-latek został aresztowany i skazany na 18 miesięcy więzienia. W czasie pobytu w więzieniu przyjął pseudonim Sundance Kid. Prawdopodobnie w roku 1896 poznał Butcha Cassidy'ego (prawdziwe nazwisko Robert LeRoy Parker)i przystąpił do jego Dzikiej Bandy.
Dzika Banda zasłynęła z najdłuższej serii udanych napadów na pociągi i banki w historii Stanów Zjednoczonych. Sundance i Butch uciekli przed obławą zorganizowaną przez Narodową Agencję Detektywistyczną Pinkertona najpierw do Argentyny, a następnie do Boliwii, gdzie zostali zabici w strzelaninie 7 listopada 1908 roku.

#2. Radziecki żołnierz niosący głowę pomnika Hitlera, Berlin, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. 18-letni George Harrison w Hamburgu, 1961 rok. Zdjęcie autorstwa Jurgena Vollmera.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Ekipa odśnieżająca na drodze w Swan Lake Flat w Parku Narodowym Yellowstone, 1922 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Grób amerykańskiego pilota pochowanego przez Cesarskie Wojska Japońskie. Napis głosi: „Śpi tutaj odważny powietrzny bohater, który poświęcił młodość i szczęście dla swojej Ojczyzny. 25 lipca, Armia Japonii”. Kiska, Alaska, 25 sierpnia 1943 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Jesse Owens macha do tłumów podczas parady w Nowym Jorku zorganizowanej w celu uczczenia jego sukcesu na XI Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie, 3 września 1936 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Zdobywca czterech złotych medali olimpijskich był najmłodszym z dziesięciorga rodzeństwa. Miał trzy siostry i sześciu braci. W 1935 roku ożenił się z Minnie Roth, z którą był aż do swojej śmierci w 1980 roku.
Po igrzyskach w Berlinie podróżował po kraju jako lider kapeli jazzowej. Dzięki temu zarobił dużo pieniędzy, lecz szybko stracił je przez złe inwestycje. Ponadto Owens występował na pokazach cyrkowych i pracował przy dystrybutorze paliwa. W 1966 roku został skazany za próbę oszustwa podatkowego.
Przez jakiś czas był także doradcą ds. sportu prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. Biegacz był także zatrudniony przez rząd USA jako Ambasador dobrej woli UNICEF.

#7. Sprzątanie po katastrofie w Aberfan w Walii, 1966 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W wyniku bardzo ulewnych deszczy w walijskiej wiosce Aberfan osunęła się część hałdy węglowej. Lawina szlamu, która uderzyła w szkołę oraz sąsiednie domy, pozbawiła życia ponad 140 osób (w większości dzieci).
Był to ostatni dzień szkoły przed wakacjami, a uczniowie przybyli zaledwie kilkanaście minut wcześniej i znajdowali się w salach lekcyjnych, w północnej części szkoły, kiedy stoczyła się lawina.
Akcja ratunkowa trwała do 29 października. Ostateczny bilans ofiar wyniósł 144 osoby, 28 dorosłych oraz 116 dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Zginęła niemal połowa wszystkich uczniów szkoły Pantglas...
Katastrofa była głównym wątkiem trzeciego odcinka trzeciego sezonu serialu The Crown z 2019 roku.

#8. Lider Nirvany Kurt Cobain występuje na ostatnim koncercie zespołu 1 marca 1994 roku w Monachium w Niemczech

Kliknij i zobacz więcej!

Po tym koncercie lekarz zdiagnozował u wokalisty zapalenie oskrzeli i ciężkie zapalenie krtani. Następnego dnia poleciał do Rzymu na leczenie, a 3 marca 1994 roku dołączyła do niego jego żona Courtney Love. Następnego ranka Love obudziła się i stwierdziła, że Cobain przedawkował połączenie szampana i Rohypnolu. Muzyk został natychmiast przewieziony do szpitala i przez resztę dnia był nieprzytomny. Po pięciu dniach w szpitalu Cobain został zwolniony i wrócił do Seattle. Love stwierdziła później, że incydent był pierwszą próbą samobójczą Cobaina.
18 marca 1994 roku Love zadzwoniła na policję w Seattle, informując, że Cobain ma myśli samobójcze i zamknął się w pokoju z bronią. Policja przybyła na miejsce i skonfiskowała kilka pistoletów oraz fiolkę pigułek. Wokalista upierał się, że nie miał zamiaru popełnić samobójstwa i zamknął się w pokoju, aby ukryć się przed Courtney.
25 marca trafił na odwyk, z którego uciekł kilka dni później, przeskakując przez dwumetrowe ogrodzenie. Dojechał do Los Angeles, wsiadł do samolotu i wrócił do rodzinnego Seattle (taka ciekawostka - na pokładzie spotkał Duffa McKagana z Guns N' Roses i spędził kilka godzin na rozmowie z nim).
2 i 3 kwietnia widziano go wielokrotnie, gdy szwendał się (raczej bez celu) po Szmaragdowym Mieście. Courtney, obawiając się najgorszego, wynajęła prywatnego detektywa, aby ten nie spuszczał Cobaina z oczu.
7 kwietnia gruchnęła wiadomość, że zespół Nirvany rozpadł się. 8 kwietnia znaleziono ciało frontmana zespołu, który popełnił samobójstwo trzy dni wcześniej, 5 kwietnia 1994 roku, w wieku 27 lat.
W liście pożegnalnym, zaadresowanym do swojego wymyślonego przyjaciela z dzieciństwa, napisał, że "lepiej spłonąć, niż tlić się powoli" (It's better to burn out than to fade away). Pisał, że nie ma już w sobie pasji, a tworzenie muzyki nie sprawia już mu satysfakcji. Wspominał także o chronicznym i niezdiagnozowanym bólu żołądka towarzyszącym mu od wczesnego dzieciństwa, z którym nie dawał już sobie rady.

#9. Dojenie krowy na peronie dworca King's Cross, Londyn, 1920 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Adolf Hitler w wieku 10 lat w szkole podstawowej, 1899 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Helen Mirren w teatralnej garderobie, Londyn, 1995 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Kapelan RAF-u prowadzi procesję pogrzebową z trumną „Czerwonego Barona” Rittmeistera Manfreda von Richthofena obok salutującej grupy, która wchodzi na cmentarz w Bertangles we Francji, kwiecień 1918 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W uznaniu dla Manfreda von Richthofena jako wybitnego lotnika, został on pochowany w Bertangles pod Amiens następnego dnia po śmierci z pełnymi honorami wojskowymi przez 3. dywizjon australijskich sił powietrznych. Trzy lata później Francuzi przenieśli zwłoki na cmentarz wojskowy we Fricourt, następnie 20 listopada 1925 uroczyście przeniesiono je na berliński cmentarz Invalidenfriedhof, a w 1975 do rodzinnego grobu na cmentarzu w Wiesbaden.

#13. Gwiazda kolarstwa George Brake próbuje naprawić koło podczas wyścigu w Londynie, 3 lipca 1948 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Szczęśliwa starsza pani z pierwszą nagrodą na jarmarku, Kalifornia, USA, 1973 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Przesiedlenie Lenina na skraj lasu, Irpen, Ukraina, 13 maja 2004 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Włoska konserwatorka fresków Lorenza Alessandro przywraca na ścianie grobowca wizerunek egipskiej królowej Nefertari, 1985 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Ben Affleck i Matt Damon informują swoje mamy o zdobyciu Oscara za scenariusz do filmu Buntownik z wyboru, Los Angeles, 1997 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Matt Damon ujawnił kiedyś, że kiedy on i Ben Affleck sprzedali swój scenariusz Castle Rock Entertainment, pierwszą rzeczą, jaką usłyszeli o nadchodzącym filmie, były słowa „Leo and Brad”. Damon i Affleck naprawdę chcieli zagrać w filmie sami, ale amerykańska wytwórnia filmowa poważnie zastanawiała się nad zatrudnieniem Leonardo DiCaprio i Brada Pitta do głównych ról.

#18. Futurystyczny autobus Viberti Monotral Golden Dolphin włoskiej firmy Viberti, 1956 rok. Zbudowany został w jednym egzemplarzu, mógł rozpędzić się do 200 kilometrów na godzinę.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Jane Seymour, 1981 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Zebranie wyborcze połączone z koncertem z okazji Dnia Kobiet, 8 marca 1980 roku, Wierzchosławice.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku


Oglądany: 92193x | Komentarzy: 61 | Okejek: 509 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.05

16.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało