Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jakie wynalazki stosowane do dziś powstały w czasie drugiej wojny światowej?

109 179  
454   83  
Zacznijmy od najważniejszego - wiele z tych wynalazków pojawiło się przed wojną. Niektóre w formie konceptu, inne jako eksperymenty. Ale to wojna "dała kopa" nauce i przemysłowi do przyspieszenia rozwoju, zmniejszenia kosztów i zwiększania wydajności produkcji i polepszenia sprawności tych wynalazków. Więc tak, to są wynalazki wojenne. Bez wojny opóźnienie wyniosłoby kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat.

Kanistry


Z angielskiego nazywane Jerrycan. Nazwa wzięła się od tego, że alianci skopiowali projekt od Niemców (Germans - stąd Jerry). W III Rzeszy Wehrmacht-Einheitskanister powstały w 1937 roku w firmie Müller ze Schwelm, a zaprojektował je inżynier Vinzenz Grünvogel. Kanister powstał na zamówienie Wehrmachtu, który w specyfikacji podał, że pojedynczy żołnierz musi mieć możliwość przenoszenia dwóch pełnych pojemników lub 4 pustych - stąd charakterystyczny "potrójny" uchwyt na górze kanistra. Duży otwór umożliwiał spełnienie wymogu wysokiego przepływu płynów, a kanciasty kształt ułatwia transport i magazynowanie. Już na początku wojny Niemcy mieli tysiące kanistrów, których używali w czasie inwazji na Polskę.

W 1939 roku amerykański inżynier Paul Pleiss wraz z niemieckim kolegą zbudował samochód, którym mieli podróżować po Indiach. Inżynierowie-podróżnicy zorientowali się, że nie mają zbiornika na zapasy wody pitnej i w tym momencie na rozwiązanie wpadł Niemiec - na lotnisku w Berlinie miał dostęp do kanistrów i udało mu się pozyskać trzy sztuki. Po odbyciu podróży Niemiec nie tylko zostawił kanistry Pleissowi, ale wręczył mu również dokumentację pomocną w ich produkcji. Amerykanin zostawił samochód w Indiach i wrócił do Stanów, gdzie próbował zainteresować wynalazkiem przedstawicieli armii. Ci byli sceptyczni, więc Pleiss ściągnął samochód (z kanistrami) do USA i dopiero prezentacja praktyczności i poręczności kanistra spowodowała zmianę zdania wojskowych.

Hermetyczne kabiny samolotów


Choć eksperymenty rozpoczęto już w latach 20., a pierwsze samoloty koncepcyjne z takim rozwiązaniem pojawiły się na początku lat 30., to pierwszy samolot pasażerski z hermetyczną kabiną, który wszedł do szerokiego użytku powstał w 1943 roku, a przed nim powstał już słynny bombowiec Boeing B-29 Superfortress, który miał hermetyczne przedziały załogi, a wyprodukowano go w niemal 4000 egzemplarzy.

Radar


A właściwie to RADAR, gdyż nazwa jest skrótem - spotyka się dwa jego rozwinięcia: RAdio Detection And Ranging lub RAdio Direction And Ranging.
Już w 1886 roku niemiecki fizyk Heinrich Hertz pokazał, że falami radiowymi można wykrywać przedmioty, następnie pojawiały się eksperymenty przeprowadzane przez uczonych rosyjskich, brytyjskich, francuskich, niemieckich i z paru innych krajów. W połowie lat 30. rosyjski inżynier wojskowy Paweł Oszczepkow zaprezentował urządzenie RAPID zdolne do wykrycia samolotu w odległości 3 km. Już w 1939 roku Sowieci zaczęli masową produkcję radarów RUS-1 i RUS-2, ale dalszy rozwój wynalazku zastopowało aresztowanie Oszczepkowa i osadzenie go w gułagu.

Kopa rozwojowego radarowi nadało opracowanie przez Brytyjczyków magnetronu (którym to szybko podzielili się z Amerykanami), dzięki któremu można było uzyskać większą dokładność i niezawodność urządzeń.

Penicylina


Odkryta przez szkockiego naukowca Alexandra Fleminga w 1928 roku, ale dopiero w 1940 roku zespół pod kierownictwem australijskiego naukowca Howarda Floreya opracował metodę jej masowej produkcji. W 1945 roku Florey wraz z kolegą Ernstem Chainem otrzymali za to Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Jak wojna wpłynęła na rozwój technologii produkcji penicyliny? W marcu 1942 roku, stosując wyprodukowaną w USA penicylinę, wyleczono pierwszego pacjenta. Do terapii zużyto... połowę wyprodukowanego zapasu leku! Już w czerwcu 1942 nastąpił postęp i w USA zgromadzono zapas wystarczający na leczenie... 10 pacjentów. W lipcu 1943 roku komitet odpowiedzialny za zarządzanie produkcją wojenną zadecydował, że penicylina jest niezbędna żołnierzom na wszystkich frontach. Przed inwazją na Europę, wiosną 1944 roku, wyprodukowano 2,3 mln dawek leku.

Latarka nie wymagająca baterii


Napędzana dynamem ręcznym, wyprodukowana przez Philipsa w 1943 roku. Jak wiadomo, wtedy Holandia znajdowała się pod niemiecką okupacją, więc nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że latarki te stanowiły wyposażenie żołnierzy Wehrmachtu.

Rakieta V-2


To dzięki naukowcom z projektu V-2 Rosjanie i Amerykanie osiągnęli sukcesy w podboju kosmosu. To właśnie V-2 była pierwszym rakietowym pociskiem balistycznym dalekiego zasięgu ze (jak na tamte czasy) skutecznym samonaprowadzaniem.

Silnik odrzutowy


Jeszcze przed rozpoczęciem drugiej wojny inżynierowie zaczęli zdawać sobie sprawę, że zbliżają się do kresu możliwości silników spalinowych w zastosowaniu lotniczym - ze śmigła nie dało się więcej wycisnąć. Turbiny gazowe (parowe) powstały setki lat wcześniej - w Chinach w XIII w., a później w XVIII w. w Anglii. Pierwszy patent na napędzanie turbiną gazową samolotu pojawił się w 1921 roku i zgłosił go Francuz Maxime Guillaume, jednak silnika nigdy nie zbudowano. Pierwszy działający samolot o napędzie odrzutowym wystartował 27 sierpnia 1939 roku - był to Heinkel He 178. W 1944 roku powstał pierwszy myśliwiec o napędzie odrzutowym, jednocześnie pierwszy odrzutowiec, który wziął udział w walkach - Messerschmitt Me 262.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii 15 maja 1941 roku odbył się pierwszy lot samolotu Gloster E.28/39, a w lipcu 1944 roku Gloster Meteor wszedł do służby w RAF-ie.

Komputer Colossus


Zbudowany w Bletchley Park, super tajnej siedzibie wywiadu brytyjskiego, gdzie najlepsi na świecie matematycy i kryptolodzy pod kierownictwem Alana Turinga zajmowali się łamaniem kodów i szyfrów, w tym tych tworzonych z wykorzystaniem Enigmy. Colossus uruchomiono 14 kwietnia 1943 roku i do końca wojny był stale modernizowany. Komputer pomagał w łamaniu szyfrów używanych przez Wehrmacht. Co prawda programowało się go używając przełączników i kabli z wtyczkami, ale uznaje się go za pierwszy programowalny, elektroniczny, cyfrowy komputer.

Syntetyczna guma i paliwa


Niemcy niemal przez całą wojnę cierpieli na niedobór ropy naftowej, z kolei aliantom brakowało kauczuku do produkcji gumy. Obie strony prowadziły intensywne prace nad sztucznymi zamiennikami.
Co prawda syntetyczna guma powstała już w pierwszej dekadzie XX w., ale dopiero w 1940 roku Waldo Semon z B. F. Goodrich Company opracował technologię dużo tańszej produkcji syntetycznej gumy, dzięki której można było zaspokoić potrzeby wojska.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
4

Oglądany: 109179x | Komentarzy: 83 | Okejek: 454 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.05

25.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało