Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Tajemnicze kamienne kule z Bośni

72 233  
301   68  
Od ponad 10 lat na terenie Bośni odkrywane są tajemnicze kamienne kule, w tym roku znaleziono chyba największą - o średnicy 3 metrów. Nadal nikt nie wie jak one powstały i czemu służyły, a teorii, nawet najbardziej fantastycznych, jest bez liku.

Pierwsze kamienne kule odkryto na Kostaryce już w XIX wieku, choć poważniejsze badania przeprowadzono dopiero w latach 40. XX wieku. Nic one jednak nie przyniosły, ponieważ nadal nie znamy ich pochodzenia ani przeznaczenia. Ku zaskoczeniu świata nauki w 2004 roku podobne twory odkryto niemal po drugiej stronie Ziemi - w Bośni, w pobliżu Banja Luki.


Bośniackie kule zostały zrobione z granodiorytu (rodzaj skały magmowej) i z granitu. Największe ich zagęszczenie znajduje się w okolicy osiedla Grab, w pobliżu Zavidovici, gdzie można znaleźć ich dziesiątki. Zwykle kule mają rozmiary od pół do dwóch metrów średnicy.W marcu tego roku archeolog Sam Osmanagich odkrył jednak kulę o średnicy 3 metrów i wadze szacowanej na 35 ton. Zdaniem Osmanagichego, w całej Bośni mogą znajdować się setki takich kul, a o nim samym ostatnio stało się głośno po tym, jak ogłosił odkrycie w Bośni... starożytnych piramid.Pochodzenie kul próbują tłumaczyć naukowcy (jako produkt starożytnej kultury czy plemienia), miejscowi mieszkańcy (legendy o ludziach ukaranych przez zamianę w kamienne kule czy prawdziwie apokaliptyczna powódź), a nawet łowcy UFO mają swoje teorie o pozaziemskim pochodzeniu tworów.W przypadku rekordowej kuli z Bośni naukowcy mają jeszcze jedną teorię, najmniej sensacyjną - że jest ona po prostu niezwykłym wytworem natury.
Źródła:
1, 2, 3.
8

Oglądany: 72233x | Komentarzy: 68 | Okejek: 301 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało