Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak dziś wygląda miejsce słynnej bitwy Kompanii Braci

63 394  
212   41  
Nie ma chyba ani jednego miłośnika kina wojennego lub historii wojskowości, który nie znałby książki lub serialu "Kompania braci". Mimo że od tamtych wydarzeń minęło 70 lat, okolice, w których kompania E walczyła w pierwszym dniu inwazji na Europę w dużym stopniu pozostały niezmienione.

#1.

Słynna bitwa odbyła się w dniu inwazji w Normandii, po nocnym zrzucie spadochroniarzy nad Francją. Kompania E, a tak naprawdę mieszanina żołnierzy z kilku kompanii w sile zaledwie 13 ludzi pod dowództwem p.o. dowódcy kompanii E porucznika Wintersa, otrzymała rozkaz zaatakowania baterii artylerii niemieckiej, która błędnie została zidentyfikowana jako armaty 88 mm, a w rzeczywistości okazało się, że były to haubice 105 mm. Mimo że zadanie to było wcześniej powierzane innym pododdziałom, które poniosły klęskę, żołnierze w niecałą godzinę zajęli i zniszczyli wszystkie działa i zabili większość Niemców z obsługi. Po wykonaniu zadania kompania E wycofała się, a następnie przy wsparciu dojeżdżających z plaży Utah czołgów szturmem zdobyli dwór Brécourt.

Do dziś ten atak jest elementem wykładów małych oddziałów piechoty w akademii West Point.

Szturm miał miejsce 6 czerwca 1944 roku, okazuje się, że teren tych walk do dziś niewiele się zmienił. Twórcy jednego z portali historycznych zrobili rekonesans i serię zdjęć okolicy z latającego drona, ukazując dzisiejszy krajobraz.

#2. Ogólny widok na pole bitwy, jak widać pozycje Amerykanów i Niemców nie były od siebie zbytnio oddalone. W budynkach u góry kadru znajdowała się polowa siedziba sztabu 506 Spadochronowego Pułku Piechoty
#3.
#4. W gęstym żywopłocie, który istnieje do dziś, stały zamaskowane i silnie bronione niemieckie haubice
#5. Również do dziś przetrwał płytki okop łączący stanowiska dział, którym między innymi Dick Winters szarżował pozycje przeciwnika
#6. Spojrzenie na żywopłot w kierunku dworku (plaża jest "za plecami")
#7.
#8.
#9. Miejsce końcowego ataku na dworek Brécourt
#10.
#11. 
Źródła:1, 2, 3, 4.
5

Oglądany: 63394x | Komentarzy: 41 | Okejek: 212 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało