Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Polskie marki, które podbiły świat

305 130  
1380   158  
Codziennie korzystamy z masy rzeczy, które chwalimy i podziwiamy nie zastanawiając się nawet skąd pochodzą, a jeśli już zadamy sobie takie pytanie, to nasz kraj przychodzi nam na myśl jako ostatni. Jednak i my mamy się czym chwalić na całym świecie, właśnie dzięki tym firmom.

Fakro

Firma, której założycielem jest Ryszard Florek osiągnęła szczyt jego marzeń. Wszystko zaczęło się od jego młodzieńczych lat, kiedy to bawił się na strychu w ciemności. Żałował, że w dachu nie ma okna, które dawałoby światło temu co robi. W późniejszych latach postanowił on wdrożyć w życie swoje marzenia i rozpoczął pracę fabryki, która w bardzo szybkim czasie stała się jednym z największych producentów okien dachowych. Jedynym konkurentem Fakro został Velux. Pomimo tak ogromnego sukcesu firmy Florka, mało osób wie, że główna siedziba korporacji znajduje się w Nowym Sączu.

Inglot


W drogeriach wiele pań wyszukuje tej konkretnej marki Inglot, nie zdając sobie nawet sprawy, że należała ona do Polaka Wojciecha Inglota, który w lutym ubiegłego roku zmarł mając 58 lat. Przedsiębiorstwo kosmetyczne w ciągu 30 lat stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, mając ogromny zasięg. Co dziwne, dominującymi klientami tej firmy są mieszkańcy Azerbejdżanu, Malezji i Irlandii. Korporacja rozrosła się tak bardzo, że posiada ponad 400 sklepów na 6 kontynentach w ponad 50 krajach.

Integer


Rafał Brzoska z dnia na dzień staje się coraz większym konkurentem Polskiej Poczty. To właśnie on stworzył Paczkomaty i Inpost, które są wykorzystywane na coraz większą skalę. O jego spółce PGP w ostatnich dniach stało się głośno, ponieważ to właśnie ona wygrała, ku zdziwieniu wszystkich, przetarg na obsługę korespondencji sądów i prokuratur. Paczkomaty Brzoski stoją już w wielu krajach, między innymi Rosji, Estonii, Chile, Wielkiej Brytanii, Polsce, Ukrainie, Słowacji, Czechach, Australii, Arabii Saudyjskiej i na Cyprze.

Solaris


To jak rozrosła się firma założona przez małżeństwo Olszewskich zadziwiło wszystkich. Wszystko zaczęło się od pomysłu na sprzedaż używanych niemieckich Neoplanów, a teraz to przedsiębiorstwo stało się światowym potentatem. Firma podbija świat sprzedażą niskopodłogowców, a od niedawna zajmuje się też produkcją tramwajów.

PESA


Bydgoska firma opanowała także rynek światowy wciąż wysyłając w świat swoje pojazdy. Najnowsze 40 spalinowych pociągów Atribo pojedzie do Włoch. 3000 pracowników wciąż tworzy nowe rozwiązania na rynku pociągów, a produkty Pesy podbijają coraz więcej krajów.

Mokate


Kupując tę kawę niewiele osób zastanawia się z jakiego kraju pochodzi firma Mokate. Ku zdziwieniu większości osób, przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą kawy, herbaty oraz śmietanki do kawy należy do polskiej rodziny Mokrysz. Było tak od początku, Teresa Mokrysz dostała tę firmę od swojego męża, który zaś przejął ją od swojego dziadka. To Teresa zmieniła profil działalności. Na początku rodzina Mokryszów zajmowała się prowadzeniem sklepu, restauracji i betoniarni. Dziś Mokate to bardzo liczący się dystrybutor kaw, herbat i półproduktów na świecie.

Oknoplast


To jeden z liderów innowacji w Europie, na terenie 10 krajów ma już ponad 1600 salonów. Firmę z główną siedzibą w Krakowie zna wiele osób, zwłaszcza z nazwy, a głównie to kibice piłkarscy, bo właśnie klub Inter Mediolan jest sponsorowany przez naszego rodzimego producenta.

Techland


Nasz rodzimy Techland od lat podbija polski rynek, ostatnio hitową grą "Dead Island", która została sprzedana w 7,5 milionach egzemplarzy. W połowie ubiegłego roku, właściciele firmy poinformowali, że w Kanadzie powstało ich nowe studio produkcji gier, a to dopiero początek światowego podboju rynku.
2

Oglądany: 305130x | Komentarzy: 158 | Okejek: 1380 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało