Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

6 nowoczesnych technologii, których zwierzęta używają od milionów lat

105 504  
818   20  
Człowiek jest dumny ze swojego postępu technologicznego, wydaje mu się, że dzięki temu góruje nad wszystkimi innymi ziemskimi stworzeniami. Okazuje się jednak, że zwierzęta posługiwały się analogicznymi "osiągnięciami" jeszcze kiedy człowieka nie było nawet w planach.

#1. Termity i energia wodorowa

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego termity zjadają wasze drewniane domki? Wcale nie dlatego, że są wredne. Ich organizmy zasilają prawdziwe bioreaktory, które przerabiają masę drzewną na wodór. Z jednej kartki papieru potrafią "wyciągnąć" dwa litry tego pierwiastka. Takie osiągnięcie człowiekowi nawet się nie śni.

To jeszcze nie wszystko. Termity potrafią budować konstrukcje wysokie na 10 metrów i "wyposażać" je w specyficzny system wentylacji. Podczas budowy, zwierzęta tak drążą tunele i kształtują formę budowli, aby umożliwić wentylację strategicznie ważnych obiektów w środku (np. swoistych cieplarni, gdzie termity hodują specjalne grzyby).

#2. Mątwy wyposażone w płaski ekran


Dla każdego stworzenia wyposażonego w zęby (łącznie z człowiekiem), mątwa jest apetycznym kąskiem. Aby nie wyginąć, zwierzęta te muszą nieźle pokombinować - potrafią całkowicie zlać się z otoczeniem poprzez błyskawiczną zmianę nie tylko koloru, ale i struktury skóry. 

Jak to możliwe? Otóż mątwy mają coś w rodzaju płaskiego ekranu w telewizorze, pokrywającego każdy centymetr ich ciała. Skóra tego zwierzęcia składa się z kolorowych warstw, a dzięki skurczom mięśni może "wyświetlać" praktycznie dowolny obrazek, np. coś z Matejki. 

Naukowcy z Politechniki w Massachusetts opracowali płaski ekran TV, bazując na zasadzie działania skóry mątw. Ekran ten składa się z warstw polimerów, które rozszerzają się pod wpływem impulsu elektrycznego. To proste i tanie urządzenie jest niezwykle cienkie - nawet do jednego mikrometra.

#3. Słonie-farmaceuci


Słonie od wieków leczyły się tym, co my teraz nazywamy geofagią, czyli spożywaniem ziemi, popiołu, błota i różnych mineralnych osadów. Dzięki temu pozbywały się toksyn, przenikających w ich organizmy wraz z roślinami. Jeśli już o zieleninie mowa, słonie wykorzystują rośliny z rodziny ogórecznikowatych aby przyśpieszyć poród. 

Swojego czasu słonie afrykańskie były na skraju wyginięcia. Udało im się przeżyć tylko dzięki lakownicom - gatunkowi grzyba, używanego w chińskiej medycynie jako środek antyrakowy i przeciwwirusowy.

#4. Pajęcza łódź podwodna


Pająk topik tworzy z pajęczyny pęcherz, który napełnia powietrzem. Pozwala mu to przebywać pod powierzchnią wody. Chociaż Arystoteles opisał podobne urządzenie już w IV wieku, człowiekowi udało się skonstruować pierwszy dzwon podwodny dopiero w 1535 roku. Wydawałoby się, że to dosyć dawno, ale z 300-milionowym pajęczym stażem nie ma co porównywać. 

#5. Gołębi GPS


Ten, wydawałoby się, głupi ptak, który żre i sra gdzie popadnie, dysponuje pewną niezwykle ciekawą umiejętnością - systemem nawigacji, o którym my możemy tylko pomarzyć. 
Możecie wsadzić gołębia do samochodu, wywieźć go setki kilometrów dalej, do miejsca, w którym nigdy nie był, a on i tak znajdzie drogę powrotną. Uczeni próbowali wyjaśnić te zjawisko różnymi teoriami. Jedna z nich głosi, że gołębie orientują się w przestrzeni dzięki polu magnetycznemu naszej planety. 

#6. Mrówki kamikadze


Stawy żuchwowe malezyjskiej mrówki-żołnierza ciągną się na całej długości jej ciała. Stawy te wypełnione są jadem. Kiedy mrówka zda sobie sprawę z tego, że przeciwnika nie da się pokonać, rozdyma stawy, wskutek czego następuje eksplozja. Jest ona tak silna, że głowa zostaje oderwana od ciała, a trujący jad rozpryskuje się we wszystkich kierunkach. Podczas zmasowanego ataku drapieżników, mrówki podpuszczają przeciwników bliżej siebie i detonują ładunki.

Oglądany: 105504x | Komentarzy: 20 | Okejek: 818 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

11.12

10.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało