Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Wina z Gruzji – jakie wino czerwone wybrać?

1 615  
Winni koneserzy coraz zgodniej wypowiadają się na temat wysokiej jakości gruzińskich win. Czy to powinno dziwić? Gruzińskie wina to dzisiaj trunki zupełnie wyjątkowe, których sposób wytwarzania został wyróżniony wpisem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czemu wina czerwone z Gruzji cieszą się taką estymą? Poznajmy kilka faktów, które odnoszą się do sztuki winiarskiej z tamtego regionu.

Skąd wzięła się popularność win pochodzących z Gruzji?

Pierwsze uprawy winogron w tym regionie datuje się na 8000 lat wstecz. Niezwykle istotny z punktu widzenia wyjątkowości tych win jest fakt, że tamtejsze szczepy winogron są endemiczne, niewystępujące poza Gruzją w żadnym innym regionie na świecie. Kilka tysięcy lat tradycji i unikatowy proces produkcji przekładają się na absolutną wyjątkowość win czerwonych pochodzących z Gruzji.

Produkcja win kaukaskich w zdecydowanej przewadze opiera się na szanujących przyrodę, naturalnych procesach wytwarzania. W ziemi zakopuje się specjalne, gliniane naczynie nazywane kwewri, w którym wino może leżakować nawet 100 lat bez utraty swoich najlepszych walorów smakowych i aromatycznych. Do kwewri trafia zarówno sam sok z winogron, jak i wyciśnięte skórki, szypułki oraz pestki. A same winogrona bardzo często rozgniatane są w drewnianej prasie bosymi stopami. To właśnie wspólna fermentacja pozwala osiągać wyrazisty, głęboki smak bez utraty swojej owocowej delikatności.

Te tradycyjne metody wytwarzania wina gruzińscy winiarze chcą pielęgnować do dziś. Łączą więc dawne metody z najnowocześniejszymi procesami, w ten sposób udaje się wysyłać w świat wina czerwone o niepowtarzalnym charakterze, który nieustannie zachwyca koneserów z całego świata.


Gruzińskie wino czerwone – na które szczepy warto zwrócić szczególną uwagę?

Istnieją szacunki, które wskazują, że w Gruzji jest nawet 500 szczepów winorośli. Jeśli nawet tak jest to tych zarejestrowanych szczepów mamy tam 38. Czerwone wina górują nad białymi. Szczepem winorośli, który obecnie jest najbardziej znany to szczep saperavi. Jest to rdzenna odmiana uprawiana w tym regionie z pokolenia na pokolenie. Z winorośli saperavi powstaje wino wyjątkowo ciemne, charakteryzujące się mocną strukturą i wysoką tanicznością. Bardzo znanym winem produkowanym z tego szczepu jest półsłodkie Kindzmarauli. Jednak najbardziej interesującym winem czerwonym z tego szczepu jest propozycja o tej samej nazwie. Cenione przede wszystkim za swoją zupełnie unikatową strukturę, którą wyróżnia jego wytrawność i soczysta wręcz owocowość przyprawiona pikantną papryczką i ziołami.
Na uwagę zasługują również inne wina czerwone, których produkcja oparta jest o takie szczepy jak mudżuretuli, z którego produkuje się znane wino Chwanczkara.

Wymienić też należy odmiany aleksandruli, aladasturi, odżaleszi, budeszuri, dzelszawi, otschanuri-sapere. Można też spotkać się z dość rzadkim szczepem szawkapito, z którego powstają świeże, orzeźwiające wina czerwone o niskiej zawartości alkoholu.Siła tkwi w kwewri, najstarszego naczynia doskonałego w swojej prostocie, wykorzystywanego do maceracji i przechowywania wina. Zakopywane w ziemi, zawsze utrzymywały stałą temperaturę, a ich owalny kształt prowadzi do naturalnej filtracji trunku.

Nie bez przyczyny wina gruzińskie utrzymują swój status win doskonałych. Wina czerwone pochodzące z tego regionu są godne uwagi i zdecydowanie warto się nimi zainteresować.

Oglądany: 1615x | Komentarzy: 0 | Okejek: 0 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.10

20.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało