Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCCLXII - Pierwsi celebryci, którzy już 50 lat temu zostali poddani kwarantannie

72 961  
457   37  
Dzisiaj zajrzymy do miasta, które rzadko ogląda śnieg, zobaczymy oryginalny tron z XIX wieku oraz zerkniemy za kulisy słynnej polskiej produkcji.

#1. Orville Richard Burrell, znany bardziej jako Shaggy, w trakcie odbywania służby w oddziałach piechoty morskiej, w Iraku, podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, 1991 rok.


#2. Prezydent USA, Theodore "Teddy" Roosevelt, operujący wielką koparką podczas prac prowadzonych przy budowie Kanału Panamskiego, 1908 rok.


#3. Parada zwycięstwa armii pruskiej w Paryżu po zwycięstwie w wojnie francusko-pruskiej, 1871 rok.


W 1870 rok podzielone kraje niemieckie pod przywództwem Prus dążyły do zjednoczenia. Te ambicje chciała zatrzymać Francja, która obawiała się silnego i zjednoczonego wroga za swoją wschodnią granicą. Dodatkową przyczyną wybuchu wojny była próba osadzenia przez Ottona von Bismarcka na wolnym tronie Hiszpanii pruskiego księcia – Leopolda von Hohenzollern-Sigmaringen. Francja zamierzała nie dopuścić do uzyskania przez Prusy wpływów w Hiszpanii i w efekcie otoczenia Francji.
Ówczesny cesarz Francji Napoleon III Bonaparte przekonany o potędze armii francuskiej śmiało dążył do konfliktu, ale skończyło się, można powiedzieć "jak zwykle". 19 lipca 1870 roku Francja wypowiedziała wojnę Niemcom... a już 10 sierpnia rozpoczęło się oblężenie i obrona Paryża.

#4. Grupa mężczyzn palących fajkę wodną na terenie cmentarza, Stambuł, 1910 rok.


#5. Kat z Tower of London stoi wraz z pięcioma strażnikami przed rezydencją królowej na terenie Her Majesty’s Royal Palace and Fortress the Tower of London, 1898 rok.


#6. Królowa Elżbieta II tańczy z prezydentem Ghany, Kwame Nkrumah podczas przyjęcia w Akrze, Ghana, 1961 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Austro-węgierscy oficerowie i żołnierze w jaskiniach/pieczarach wykopanych pod górą Sabotin w okolicy rzeki Isonzo. Monte Sabotino odegrało kluczową rolę w austro-węgierskiej obronie Gorycji i zostało przekształcone w potężną skalną fortecę.


#8. Nurkowie z Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych wydobywają z wód Oceanu Atlantyckiego statek Gemini 5 oraz jego załogę Gordona Coopera i Charlesa Conrada, 29 sierpnia 1965 r.


#9. Czołg z graffiti smoka i amerykańscy żołnierze w swoim czołgu M4 Sherman, wojna w Korei, 1950-53.


#10. Rzadki widok - Jerozolima pokryta grubą warstwą śniegu, 1921 rok.


#11. Prezydent USA, Richard Nixon, rozmawia z członkami misji Apollo 11, zamkniętymi w hermetycznie szczelnej kapsule bezpieczeństwa, na pokładzie okrętu USS Hornet, 24 lipca 1969 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Mało kto wie, że Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin przez pierwsze trzy tygodnie po powrocie na Ziemię byli traktowani jak najgroźniejsi ludzie na świecie. Naukowcy obawiali się tego, co kosmonauci mogli ze sobą przywieźć z Kosmosu, a co mogłoby stać się przyczyną zagłady ludzkości. W obawie przed "księżycową zarazą" trójka astronautów musiała spędzić trzy tygodnie w ścisłej izolacji w obiekcie NASA w Houston, dzisiaj noszącym nazwę Johnson Space Center.

#12. Mecz piłki nożnej w 1918 roku. Wszyscy noszą maski. Szalała wówczas pandemia grypy hiszpańskiej. Brawa i rzucanie czapek w powietrze były zabronione. Łączna liczba zgonów z powodu tzw. hiszpanki waha się od 50 do 100 milionów osób na całym świecie.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Tron króla Behanzina z Dahomeju. U podstawy tronu znajdują się czaszki pokonanych wrogów króla, 1928 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Behanzin rządził w Dahomeju w latach 1889-1894.
Państwo Dahomej stało się centrum handlu niewolników na tak zwanym Wybrzeżu Niewolniczym. W pierwszej połowie XIX wieku Dahomej podbił inne mniejsze państewka tego regionu, dokonując tego przy pomocy niezwykle brutalnej armii złożonej z 12 tysięcy kobiet. W 1892 stał się kolonią francuską (z przerwą w latach 1894-1899, kiedy to na 5 lat odzyskali niepodległość). W latach 1904–1958 wchodził w skład Francuskiej Afryki Zachodniej. W latach 1958–1959 jako odrębna republika autonomiczna wchodził w skład Wspólnoty Francuskiej. W 1960 Dahomej uzyskał niepodległość, a w 1975 roku zmienił nazwę na Benin.

#14. Oskarżeni w wyniku puczu monachijskiego, 1923 rok.


Od lewej stoją: Pernet, Weber, Frick, Kriebel, Ludendorff, Hitler, Bruekner, Roehm, Wagner.
Ludendorff został zatrzymany 9 listopada 1923 roku, a więc jeszcze tego samego dnia, gdy wybuchł kompletnie nieudany pucz. Hitlera aresztowano dwa dni później, 11 listopada, w domu swego przyjaciela, Ernsta Hanfstaengla. Próbował popełnić samobójstwo, ale żona gospodarza domu zabrała mu pistolet. Został zatrzymany w sypialni, z dwoma Krzyżami Żelaznymi przypiętymi do... piżamy. Aresztowano także Heinricha Himmlera, a rannemu Goeringowi udało się uciec do Austrii, skąd wrócił dopiero w 1926 roku po ogłoszeniu amnestii.

#15. Cesarz Haile Selassie I, Zwycięski Lew Plemienia Judy, Wybraniec Boży wraz z prezydentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym oraz jego małżonką Jacqueline, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, październik 1963 rok.


#16. Żołnierze Demokratycznej Republiki Wietnamu (Wietnam Północny) eskortują prezydenta Wietnamu Południowego Duong Van Minha i premiera Vu Van Mau do rozgłośni radiowej, żeby mogli przeczytać na antenie podpisany przez siebie akt bezwarunkowej kapitulacji, Sajgon, 30 kwietnia 1975 rok.


#17. Demonstracja modelu superciężkiego czołgu Maus przed samym Adolfem Hitlerem. Siedziba w Wilczym Szańcu, niedaleko Kętrzyna, maj 1943 rok.


Decyzja opracowania superciężkiego czołgu Maus podjęta została na początku marca 1942 roku. 22 marca profesor Ferdinand Porsche otrzymał kontrakt od rządu na opracowanie pojazdu VK100.01 (o masie 100 ton). Projekt otrzymał oznaczenie wewnętrzne Panzer Porsche Typ 205. W maju 1942 Adolf Hitler zażądał zwiększenia masy pojazdu do 120 ton i wyposażenia go w długolufową armatę o wysokiej skuteczności. W grudniu tego samego roku Hitler uzyskał zapewnienie, że jeszcze w 1943 roku będzie możliwość uruchomienia produkcji z częstotliwością 5 sztuk miesięcznie.
Rok później, czyli w grudniu 1943 roku okazało się podczas testów, że prototyp jest w stanie osiągnąć prędkość jedynie 13 km/h w "idealnych warunkach".

#18. Procesja w dzień Bożego Ciała prowadzona przez cesarza Franciszka Józefa, Wiedeń, 1910 rok.


#19. Nikita Chruszczow relaksuje się na pokładzie statku wycieczkowego podczas rejsu po Dunaju, Budapeszt, 1959 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Za kulisami filmu Sami Swoi, który miał swoją oficjalną premierę 15 września 1967 roku. Od lewej na pierwszym planie stoją: Tadeusz Chojnacki (współpraca produkcyjna), Wacław Kowalski (filmowy Pawlak), reżyser Sylwester Chęciński i scenarzysta Andrzej Mularczyk.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzedniej części

2

Oglądany: 72961x | Komentarzy: 37 | Okejek: 457 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało