Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXI - tragiczny los załogi HMS Hood

102 349  
532   80  
W dzisiejszym odcinku zobaczycie zdekoncentrowanych Krajicka i Washingtona, opowiemy wam o słynnej fotografii Jima Meadsa oraz dowiecie się kim była niejaka Ella Harper...

#1. Konsekwencje zamachu IRA na Margaret Thatcher, Brighton, Wielka Brytania, 1984.

Kliknij i zobacz więcej!

Na miesiąc przed zamachem bojownicy IRA podłożyli bombę w hotelu Grand Brighton, pięć pięter nad apartamentami, w których zatrzymywała się premier. Według ich obliczeń eksplozja miała zburzyć część budynku, grzebiąc znienawidzoną Thatcher pod gruzami. Do eksplozji doszło w nocy 12 października 1984 r., kiedy Thatcher była w swoim biurze, pracując nad przemówieniem. W rezultacie zawaliła się części elewacji hotelu oraz pięciotonowy komin, który runął przez podłogę do piwnicy. Wysokiej jakości wiktoriańska konstrukcja pozwoliła uniknąć poważniejszych uszkodzeń.

Premier i jej mąż nie zostali ranni, ale zginęło 5 osób, kolejne 34 trafiły do szpitali z różnymi obrażeniami. Thatcher została ewakuowana na komisariat i już o 9:30 przemawiała na zaplanowanej konferencji, po której udała się w odwiedziny do rannych. Jej opanowanie zaraz po ataku i w następnych godzinach wzbudziło powszechny podziw. Po tym incydencie jej popularność wzrosła niemal do poziomu wojny o Falklandy z 1982 roku. W rezultacie, próbą zamachu, terroryści ożywili karierę polityczną Thatcher, której notowania, w związku z przeprowadzaniem trudnych reform, spadły do historycznie niskiego poziomu.

#2. Król Szwecji Karol XVI Gustaw i jego żona Sylwia z wizytą w kołchozie „Leninizm” pod Taszkentem, 1978 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Finał turnieju tenisowego Wimbledon, 7 lipca 1996 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

23-letnia Melissa Johnson mija tenisistów Richarda Krajicka i MaliVai'a Washingtona. Po wygranym w trzech setach meczu Krajicek powiedział, że bieganie Melissy zainspirowało go do lepszej gry i w rezultacie odmniósł sukces. Z kolei Washington, dla którego był to pierwszy i jedyny finał w turnieju wielkoszlemowym przypisał swoją porażkę temu, że wszystkie jego myśli były zajęte nie meczem, a biegnącą dziewczyną.

#4. Hirō Onoda, japoński żołnierz, który ukrywał się w dżungli do 1974 roku i był przekonany, że II wojna światowa wciąż trwa. Uważał, że wszystkie wiadomości o kapitulacji Japonii to amerykańska propaganda i kłamstwa wrogów.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Najbardziej znany z oskarowych selfików wykonany przez Bradley'a Coopera 2 marca 2014 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Od lewej do prawej stoją: Jared Leto, Jennifer Lawrence, Channing Tatum, Meryl Streep, Julia Roberts, Ellen DeGeneres, Kevin Spacey, Bradley Cooper, Brad Pitt, Lupita Nyong'o, Angelina Jolie i Peter Nyong'o Jr.

#6. Grupowe zdjęcie załogi brytyjskiego krążownika HMS Hood. Po operacji przeciwko pancernikowi Bismarck w maju 1941 roku, z 1421 osób przeżyją zaledwie 3.

Kliknij i zobacz więcej!

23 maja wieczorem płynące przez Cieśninę Duńską „Bismarck” i „Prinz Eugen” zostały wykryte przez patrolujący tam ciężki krążownik „Suffolk”, do którego w nocy dołączył drugi krążownik, „Norfolk”. Ruszyły one za niemieckimi okrętami, utrzymując kontakt radarowy i wzrokowy. Na wieść o wykryciu odległego o około 300 mil morskich przeciwnika, admirał Holland na „Hoodzie” nakazał swemu zespołowi zwiększenie prędkości i obranie kursu spotkaniowego.
Do starcia doszło wczesnym rankiem 24 maja.Pierwszy zaatakował Hood i skierował swoje działa w kierunku okrętu Prinz Eugen. Z kolei obie niemieckie jednostki skoncentorwały ostrzał właśnie na HMS Hood.
Pociski z piątej salwy „Bismarcka”, oddanej z odległości 15 – 18 tysięcy metrów, trafiły brytyjski krążownik liniowy w okolice masztu głównego na prawej burcie. Uderzenie to wywołało gwałtowną eksplozję, w rejonie pomiędzy masztem a tylnym kominem, która całkowicie zniszczyła część rufową okrętu. Po dalszych trzech minutach pod wodą znalazła się także część dziobowa.
Z 1421 osób przebywających na pokładzie zginęło według różnych szacunków 1415, 1416 lub 1418 marynarzy. Wśród nich było czterech polskich podchorążych, odbywających staż na „Hoodzie”: Kazimierz Żurek, Leon Trzebiatowski-Żmuda, Kazimierz Szymalski oraz Stanisław Czerny.

#7. Salvador Dali i Coco Chanel podczas przerwy na papierosa, 1938 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Wzburzeni mieszkańcy wyzwolonego z rąk hitlerowców miasta Gemenos we Francji golą głowę kobiecie, która wykazywała się lojalnością wobec okupanta, 31 sierpnia 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Plac Świętego Marka, Wenecja, Cesarstwo Austrii, ok. 1860 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Mieszkaniec Londynu, który znalazł schronienie podczas niemieckiej serii nalotów Blitz w kościele Christ Church w Spitalfields (część East Endu), w kamiennym sarkofagu, 1941 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Ostatnia znana fotografia członków załogi promu Challenger, który eksplodował tuż po starcie 28 stycznia 1986 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Zespół wahadłowca „Challenger” rozpadł się na skutek uszkodzenia pierścienia uszczelniającego w silniku prawej rakiety dodatkowej na paliwo (SRB) stałe już w pierwszej sekundzie lotu. Uszkodzenie uszczelki spowodowało wydostanie się w 45. sekundzie jęzora ognia o powiększającej się długości, padającego na zbiornik zewnętrzny promu kosmicznego (ET) oraz mocowanie rakiety SRB do ET. W rezultacie po 73 sekundach lotu wahadłowiec rozpadł się w powietrzu.
Zginęli wszyscy członkowie załogi:
- Francis Scobee (dowódca)
- Michael Smith (pilot)
- Ronald McNair
- Elison Onizuka
- Gregory Jarvis
- Judith Resnik
- Christa Corrigan McAuliffe (pierwsza nauczycielka w kosmosie)
Z powodu obecności tej ostatniej pani na pokładzie, przed ekranami telewizorów zasiadło bardzo dużo dzieci.
Eksplozja i tragiczna śmierć załogi na 32 miesiące wstrzymała program lotów wahadłowców.

#12. Pronazistowska organizacja German-American Bund defiluje ulicami Nowego Jorku 30 października 1939 roku, a więc dwa miesiące po napaści zbrojnej na Polskę.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Kapitan George Aird katapultuje się ze swojego Lightning F1 XG332 na wysokości około 30 metrów nad ziemią, Hatfield, Herttfordshire, Anglia, 19 września 1962 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Fotografię wykonał niejaki Jim Meads, który mieszkał w pobliżu brytyjskiej wytwórni lotniczej de Havilland. Tego dnia, jak i podczas wielu innych, miał nadzieję, wykonać zdjęcie jakiegoś samolotu podczas testowego lotu.
Do awarii English Electric Lightning F1 XG332, pierwszego brytyjskiego samolotu zdolnego przekroczyć prędkość mach 2 doszło podczas próby lądowania, kiedy to zapaliło się niedopalone paliwo w tylnej części kadłuba. Wybuchł pożar, który osłabił system sterowania klapą, uniemożliwiając pilotowi wykonanie poprawnego manewru osadzenia maszyny na ziemi.
Pilot myśliwca zdążył się jednak katapultować. Stracił przytomność i spadł na dach pobliskiej szklarni, łamiąc obie nogi. Przeżył.
Ministerstwo Lotnictwa początkowo zabroniło Jimowi publikacji zdjęcia, ponieważ prace nad samolotem były tajne. Ostatecznie zdjęcie opublikowane zostało w Daily Mirror 9 października 1962 roku, a następnie obeszło cały świat. Meads za tę fotografię od wydawnictwa dostał, niezłą jak na tamte czasy sumkę, 1000 funtów.

#14. Dan Aykroyd, jeden z żałobników, którzy nieśli trumnę z ciałem Johna Belushiego, West Tisbury Congregational Church, 10 marca 1982 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Ella Harper, fotografia wykonana około 1888 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Ila (5 stycznia 1870 - 19 grudnia 1921) była znana jako "Dziewczyna-wielbłąd". Cierpiała na rzadkie ortpedyczne schorzenie - odwrotne wygięcie stawu kolanowego. W 1886 roku zaczęła występować w cyrku W. H. Harris’s Nickel Plate i pojawiała się w gazetach we wszystkich miejscowościach, do których zawitał cyrk.

#16. 10-letnia Tatum O'Neal trzyma w ręku statuetkę Oscara, którego zdobyła za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Papierowy księżyc, 2 kwietnia 1974 roku. Tatum do dziś jest najmłodszą zdobywczynią tej nagrody.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Aresztowani i eskprtowani przez wojsko brytyjskie admirał Dönitz, generał Jodl oraz Albert Speer, 23 maja 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Generał Alfred Jodl został powieszony 16 paźdzernika 1946 roku w Norymberdze. Albert Speer, "architekt Hitlera" został skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Oskarżono go o organizację deportacji milionów robotników przymusowych do Niemiec. Przyznał się do winy i jako jedyny z oskarżonych wyraził skruchę i ubolewanie. Odbył całą karę i wyszedł na wolność w 1966 roku. Zmarł w 1981 roku w Londynie.
Gdyby Karl Dönitz nie został na kilka dni (30.04 - 08.05.1945) wodzem III Rzeszy nigdy nie trafiłby do więzienia. Zarówno dowództwo Royal Navy jak i US Navy twierdziło, że niemiecka marynarka wojenna prowadziła wojnę „czystą”. Odnalazł się jednak jeden dokument z 1942 roku (tzw. rozkaz w sprawie Laconii), na którym udało się zbudować oskrażenie. Finalnie Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał Karla Dönitza winnym popełnienia zbrodni wojennych i skazał na karę 10 lat więzienia. Dönitz odbył całą karę i wyszedł na wolność 1 paźdzernika 1956 roku. Zmarł w 1980 roku w Aumuhle na zawał serca.

#18. Gang braci Dalton, 1892 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W skład gangu wchodzili Bill Power, Bob Dalton (ur. 1869), Grattan (Grat) Dalton (ur. 1861) i Dick Broadwell (w takiej też kolejności od lewej do prawej, leżą ich ciałą na fotografii powyżej), później dołączył do nich również Emmett Dalton (ur. 1871). Daltonowie byli braćmi, trójką z piętnaściorga dzieci Lewisa Daltona i Adeline z domu Younger. Początkowo służyli nawet jako stróże prawa, ale szybko zeszli na złą drogę.
Czterej członkowie gangu zginęłi podczas napadu na Bank Narodowy w Coffeyville, 5 paźdzernika 1892 roku, w wyniku strzelaniny z mieszkańcami miasteczka. Emmett przeżył, choć z jego ciała lekarze wyjęli aż 23 kule (!) Wyrokiem sądu został skazany na dożywocie, ale 14 lat później został ułaskawiony. Zmarł w 1937 roku.

#19. Delegacja tureckich oficerów podczas wizyty w Moskwie, by wspólnie z sowieckim marszałkiem Siemionem Budionnym celebrować Święto Pracy, 1 maja 1936 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. The Rolling Stones występują w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, Warszawa, 1967 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzedniej części

3

Oglądany: 102349x | Komentarzy: 80 | Okejek: 532 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało