Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

14 rzeczy, które ratują życie, a o których nikt nie pamięta

93 487  
386   75  
Kilka trików, które pozwolą lepiej zadbać o swoje życie i zdrowie.

#1. Nie chodź w trakcie używania telefonu

Eksperci wykazują, że nasze mózgi nie są przygotowane do tego, by jednocześnie chodzić i używać smartfonów. Nasze mózgi mają określoną moc przerobową - nie są w stanie jednocześnie przerobić procesów poznawczych związanych z chodzeniem i używaniem smartfona. Nie wspominając już o używaniu telefonu i prowadzeniu samochodu w tym samym czasie.

#2. Dokładnie ustawiaj lusterka

Poświęcenie kilku sekund na dokładne ustawienie lusterek może uratować życie zarówno podróżującym samochodem, jak i innym uczestnikom ruchu, czy przechodniom. Powstałe przez złe ustawienie lusterek ślepe punkty przyczyniają się do wielu wypadków na naszych drogach.

#3. Nie jedz śniegu, kiedy się zgubisz i chce ci się pić

Powód jest bardzo prostu - ważniejsze dla twojego organizmu jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, a bilans zjedzenia szklanki śniegu jest taki, że prędzej zejdziemy z wychłodzenia, niż z pragnienia.

#4. Nie pompuj kamizelki ratunkowej od razu

Kamizelkę ratunkową - tą samopompującą - pompuj dopiero, kiedy znajdziesz się w wodzie i to NA ZEWNĄTRZ pojazdu. Gdyby w trakcie wodowania samolotu, napełnić naszą kamizelkę powietrzem jeszcze w środku, to przy wysokim poziomie wody w samolocie nie moglibyśmy w żaden sposób się z niego wydostać, bo ciężko byłoby nam się zanurzyć, by przejść przez drzwi, cały czas dyndalibyśmy pod sufitem. No i przede wszystkim gdyby wszyscy napompowali te kamizelki, to objętość pasażerów by się podwoiła...

#5. Naucz się robić rękoczyn Heimlicha samodzielnie

Manewr Heimlicha to wyjątkowo mocna pomoc w trakcie zakrztuszenia - wszystko pięknie, jeśli obok jest ktoś, kto nam z tym pomoże, co jednak, kiedy zostajemy sami? No właśnie - jesteśmy w stanie pomóc sobie sami, musimy się tylko tego nauczyć. Możemy go wykonać choćby z pomocą oparcia krzesła.

#6. Noś przy sobie leki przeciwhistaminowe

Jeśli jakiś lek może uratować życie, to jest to właśnie ten, który ratuje przed reakcjami alergicznymi. Większość z nas nie wie, że reaguje alergicznie na pewne alergeny, dopóki się z nimi nie zetknie. Leki mogą pomóc.

#7. Pamiętaj o regule 3

Reguła trzech.

Przeżyjesz maksymalnie:
- 3 minuty bez tlenu
- 3 godziny ekstremalnej temperatury (niskiej / wysokiej)
- 3 dni bez wody

#8. Nie gaś palącego się tłuszczu wodą

Zalanie płonącego tłuszczu wodą prowadzi do wielkiego pożaru - po prostu.

#9. Kiedy coś wbiło się w twoje ciało, to tego nie wyciągaj

Ciało obce w ranie powoduje oczywiście niemałe zniszczenia, ale z zalet jakie można wymienić, to hamuje też krwawienie. Kiedy wyjmiemy z rany nóż, patyk, czy siekierę, to zaczniemy krwawić jak szlachtowana świnia.

#10. Bądź czujny w trakcie startu i lądowania samolotu

Oczywiście dlatego, żeby wysłuchać instrukcji załogi, ale przede wszystkim dlatego, że w trakcie startów i lądowań dochodzi do największej liczby wypadków - też tych na pokładzie.

#11. W trakcie pożaru nie bój się ognia, tylko powietrza - większość zgonów w trakcie pożarów spowodowanych jest zatruciem dymem

Dlatego właśnie w trakcie pożaru powinniśmy poruszać się tak, by trzymać głowę jak najbliżej podłogi - trujący dym unosi się wyżej.

#12. Jeśli potrzebujesz pomocy w miejscu publicznym, zwracaj się do konkretnej osoby, a nie do ogółu

Dopóki nie wskażemy konkretnej osoby, która miałaby nam w czymś pomóc, to nikt nie poczuje się właściwie wytypowany. Krzyknięcie "pomocy" w kierunku tłumu często nie podrywa do działania nikogo, dlatego wybieramy sobie konkretną osobę i to do niej krzyczymy "Ty, chodź tu i zrób to". Tak samo zamiast krzyczeć "niech ktoś zadzwoni po karetkę" wskazujemy palcem konkretną osobę i mówimy jej "zadzwoń w tej chwili pod 112".

#13. Mocna latarka to najlepsza broń na złodzieja

Można oczywiście z dubeltówką, można z karabinem, ale samo poświecenie latarką powoduje taki efekt psychologiczny, że złodziej od razu bierze nogi za pas. Sposób nietypowy, ale wyjątkowo skuteczny.

#14. Jeśli się zgubisz, poszukaj rzeki i idź z prądem

Poruszając się wzdłuż rzeki zawsze trafisz na drogę, most, jakąś miejscowość. Kiedy jesteś już w jakiejś miejscowości, to już nie jesteś zagubiony.
20

Oglądany: 93487x | Komentarzy: 75 | Okejek: 386 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.10

15.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało