Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Słynne cytaty ekspertów, które okazały się błędne

63 315  
247   59  
Rozwój technologii przyspieszył w ostatnich latach. Kilkadziesiąt lat temu eksperci zajmujący się różnymi dziedzinami nauki wątpili w sens i przydatność nowych wynalazków i głośno o tym mówili. Teraz widzimy, jak bardzo się mylili.

#1. „Komputery nie przydadzą się do domowego użytku”, Ken Olsen

Słynne cytaty ekspertów - Joe Monster
Pewnie czytasz to na monitorze komputera lub bardziej prawdopodobnie na ekranie smartfona. PC-ty, laptopy, tablety, smartfony i urządzenia podłączone do internetu są używane codziennie przez większość ludzi na całym świecie.
Jednak kiedy zaczynano prace nad komputerami, specjaliści byli w stosunku do nich bardzo sceptyczni.
Thomas Watson, szef IBM, powiedział w 1943 roku; „Oceniam potrzeby światowego rynku na około pięć komputerów”. Popatrz wokół siebie - pewnie w twoim domu znajduje się tyle komputerów. Jasne że wtedy komputer był olbrzymią maszyną, która na pewno nie zmieściłaby się w przeciętnym mieszkaniu.
Jednak Ken Olsen, pracujący nad miniaturyzacją komputerów, powinien już przewidzieć, że staną się one popularne. W 1977 roku Ken wypowiedział słynne słowa: „Komputery nie przydadzą się do domowego użytku”. Jak bardzo się mylił, widzimy sami.

#2. Telewizja to tylko chwilowa moda

Słynne cytaty ekspertów - Joe Monster

Może i moda, może i znudziliśmy się już telewizją, jednak ta „chwilowa” moda przetrwała i odnosiła sukcesy przez ponad 70 lat.
Pierwsze odbiorniki telewizyjne powstały w 1920 roku, ale popularność zyskały dopiero nowe modele wyprodukowane po 1938 roku.
Kto wątpił w popularność telewizji? Daryl Zanuck, prezes wytwórni filmowej 20th Century Fox, powiedział w 1946 roku te słowa: „Telewizja nie będzie w stanie utrzymać się na rynku dłużej niż sześć miesięcy. Ludzie wkrótce zmęczą się gapieniem się na pudełko ze sklejki każdej nocy”.

#3. Telefony są bezużyteczne

Słynne cytaty ekspertów - Joe Monster

Trudno nam sobie wyobrazić, że kiedyś ludzie żyli bez telefonów. Komunikacja pomiędzy ludźmi zajmowała mnóstwo czasu i kosztowała wiele wysiłku.
Kiedy Alexander Graham Bell opatentował swój wynalazek, wielu ludzi nauki podchodziło do niego sceptycznie. Kiedy Bell próbował sprzedać swój patent Western Union, usłyszał od Williama Ortona, że „Telefon ma zbyt wiele mankamentów, by na poważnie rozważać go jako środek komunikacji”.
Sir William Preece, główny inżynier Poczty Brytyjskiej powiedział lekceważąco: „Amerykanie być może potrzebują telefonów, ale my, Brytyjczycy, w żadnym wypadku. Mamy wystarczającą ilość posłańców”.
Dziś na świecie używa się ponad 7 miliardów telefonów.

#4. Komórki nie zastąpią telefonów stacjonarnych

Słynne cytaty ekspertów - Joe Monster

Ma ktoś jeszcze w domu telefon z kablem? Pewnie niewielu z was.
Pierwsze mobilne telefony powstały na potrzeby armii podczas drugiej wojny światowej. Stanowiły wyposażenie pojazdów bojowych i tak właściwie były tylko trochę bardziej skomplikowanymi krótkofalówkami.
W 1973 r. pracujący dla Motoroli słynny wynalazca Martin Cooper po raz pierwszy użył telefonu komórkowego, stojąc na ulicy na Manhattanie. Telefon był wielki, ciężki jak diabli i bardzo niewygodny w użyciu. Marty skomentował: „Nie ma szans, żeby telefony komórkowe zastąpiły klasyczne telefony stacjonarne”.
Pomylił się, i to bardzo.

#5. Po co komu satelity komunikacyjne

Słynne cytaty ekspertów - Joe Monster

Jak by na to nie patrzeć, satelity komunikacyjne potrzebne są dziś nam wszystkim. Nawet jeśli tak do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Pionierzy w tej dziedzinie jednak wątpili w przydatność swoich badań i pracy nad takimi satelitami.
W 1961 roku, T.A.M. Craven stwierdził że: „Jest niemal niemożliwe, żeby satelity komunikacyjne zostały użyte do dostarczania nam lepszej łączności telefonicznej, telegraficznej, telewizji czy usług radiowych w USA”. Dziwne słowa w ustach gościa, który na życie zarabiał pracując nad rozwojem komunikacji radiowej.
Trzy lata później Amerykanie mogli na żywo oglądać w telewizji olimpiadę letnią w Japonii, a wszystko dzięki nowo wystrzelonemu satelicie Syncom 3.

#6. Konie będą z nami na zawsze

Słynne cytaty ekspertów - Joe Monster

Pierwszy samochód pojawił się na drodze w 1885 dzięki niemieckiemu wynalazcy Karlowi Benzowi. Jednak samochody stały się powszechne dopiero kilka lat później, kiedy Henry Ford wyprodukował swojego słynnego Forda Model T.
Sceptycy twierdzili, że drogie i niebezpieczne samochody na pewno nie staną się popularne. Obawiano się, że pojazdy rozwijające zawrotną prędkość 23 km/h będą wielkim zagrożeniem dla prowadzących te pojazdy, jak i dla pieszych.
Kiedy Ford zwrócił się do prezesa banku Michigan Savings o zainwestowanie w fabrykę samochodów, ten odpowiedział: „Koń będzie zawsze, samochód jest tylko nowością – przemijającą modą”.

#7. Prąd zmienny według Edisona

Słynne cytaty ekspertów - Joe Monster

W 1889 roku Thomas A. Edison wyskoczył z takim twierdzeniem: „Zabawy z prądem zmiennym to strata czasu. Nikt nigdy nie będzie go używał. Jest zbyt niebezpieczny. Może zabić człowieka niczym piorun. Prąd stały jest bezpieczny”.
Czy faktycznie w to wierzył, czy tylko chciał zagrać na nosie Nikoli Tesli, który pracował nad prądem zmiennym - tego nie wiemy.
Wiemy natomiast to, że to jednak Tesla zyskał uznanie w świecie nauki dzięki wynalezieniu generatora prądu przemiennego.

#8. Zakupy w internecie szybko padną

Słynne cytaty ekspertów - Joe Monster

Trudno jest nam sobie wyobrazić świat bez zakupów w internecie. Oszczędzamy czas, pieniądze i mamy przegląd towarów z całego świata. Porównywarki cenowe pomagają nam szybciutko wybrać odpowiedni produkt. Kilka klików, kilka dni oczekiwania i zamówiony towar trafia prosto w nasze ręce.
W 1966 roku Time Magazine opublikował artykuł opisujący przyszłość z 2000 roku. Autor artykułu stwierdził, że „zdalne zakupy nie przyjmą się, ponieważ kobiety uwielbiają chodzić po sklepach, przymierzać i zmieniać zdanie”.

Oglądany: 63315x | Komentarzy: 59 | Okejek: 247 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało