Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

100 ciekawostek o Polsce na 100-lecie odzyskania niepodległości, część III

74 315  
342   60  
Część drugą naszego podsumowania zakończyliśmy na roku 1984. Dziś dobrniemy do roku 2018 jednocześnie kończąc nasz specjalny artykuł. I oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nasz wybór jest mocno subiektywny i nie wszystko w nim się znalazło, dlatego jeśli uważasz, że coś trzeba koniecznie dodać - napisz to w komentarzach. Zapraszamy do czytania..1985.

7 lutego ogłoszono wyrok w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Zabójcy zostali skazani na 25 lat pozbawienia wolności oraz 10 lat pozbawienia praw publicznych.

26 kwietnia w Warszawie miały miejsce obrady przywódców państw - stron Układu Warszawskiego. Przedłużono układ na następne 20 lat. Układ istniał jeszcze tylko 6 lat.

5 listopada Zbigniew Religa dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca.

19 grudnia miała miejsce ucieczka braci Zielińskich pod samochodem ciężarowym z Polski do Szwecji. Nakręcono o nich film 300 mil do nieba.

W tym roku odbył się także XII Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Festiwal ten był wyrazem woli walki o pokój, przeciwko nuklearnemu zagrożeniu i wyścigowi zbrojeń!

.1986.

Władze PRL zdecydowały się na zwolnienie większości więźniów politycznych.

Maj - radioaktywna chmura nad Polską. Pijemy płyn Lugola, który państwo bezpłatnie aplikuje obywatelom.

1 czerwca podczas wrocławskiego koncertu z okazji Dnia Dziecka Jan Borysewicz pokazał dzieciakom czym zostały zrobione. Po tym incydencie grupa Lady Pank została zawieszona na pół roku. Zawieszenie było połączone z milczeniem mediów na temat zespołu.


12 czerwca po 36 latach Polska została ponownie członkiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

26 czerwca na antenie TVP1 wyemitowano premierowe wydanie Teleexpressu.

30 września Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu Alternatywy 4.

.1987.

Odbyło się referendum, w którym wyborcy odrzucili rządowy program reform, frekwencja wyniosła 68%.

Katastrofa lotu LO 5055. Samolot spadł na ziemię w lesie Kabackim. Więcej o tym locie możesz poczytać tutaj.

W 1987 roku odbyło się kilka dużych akcji Pomarańczowej Alternatywy. Szóstego grudnia 1987 roku na ulice wmaszerował tłum Świętych Mikołajów, elfów i reniferów. Wśród kolęd i radosnych okrzyków przebierańcy rozdawali przechodniom niewielkie prezenty. Milicja, nie potrafiąc zrozumieć o co chodzi w tej akcji, postanowiła zrobić to, co zawsze jej wychodziło najlepiej. I tak też w ciągu kilku godzin miała miejsce najprawdziwsza mikołajowa czystka. Do milicyjnych nysek trafili też zmarznięci panowie, którzy przebrani za śnieżnobrodych świętych zapraszali przechodniów do zapoznania się z asortymentem wrocławskich sklepów.

W sierpniu klinika profesora Religi w Zabrzu gościła fotografa z „ National Geografic”, Jamesa L. Stanfielda. Był zachwycony tym, że może obserwować to, co dzieje się na sali operacyjnej. A na koniec pracy zrobił to najsłynniejsze zdjęcie. Fotografia do dziś uznawana jest za jedną ze 100 najlepszych w „NG”.


.1988.

Wizyta Michaiła Gorbaczowa w Polsce. Z tego powodu Andrzej Rosiewicz w obecności Michaiła Gorbaczowa wykonał piosenkę "Wieje wiosna ze wschodu", która stała się wielkim hitem.


Po raz pierwszy Polska uzyskała połączenie internetowe ze światem, łączem 9600 bps do Kopenhagi.

.1989.

Obrady Okrągłego Stołu. Koniec komunizmu w Polsce.


W czerwcu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce.

Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) od tej chwili to Rzeczpospolita Polska (RP)

3 września Zdzisław Najmrodzki, przestępca nazywany mistrzem ucieczek, w spektakularny sposób uciekł z gliwickiego aresztu. Podczas wyjścia na specerniak podskoczył i dosłownie zapadł się pod ziemię - jak się okazało, zniknął w podkopie wykonanym przez wspólników. W celi pozostawił list do naczelnika aresztu, w którym podziękował mu za gościnę. Najmrodzki w swojej karierze uciekł m.in. konwojującym go milicjantom z pociągu, z okratowanego pomieszczenia sądu w Gliwicach, wyszedł w odzieży milicjanta z warszawskiego pałacu Mostowskich. W sumie 29 razy razy wymykał się pościgom, uciekał z konwojów lub zakładów penitencjarnych. Artykuł o nim.

W wypadku samochodowym pod Raciborzem zginęli autorzy programu telewizyjnego Sonda Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek oraz kierowca i pilot rajdowy Andrzej Gieysztor..1990.

Lech Wałęsa został pierwszym prezydentem wybranym w wolnych wyborach po obaleniu komunizmu.

9 lutego przywrócono dawne godło państwowe - orła w koronie.


13 lipca sformowano GROM - elitarną jednostkę Wojsk Specjalnych.

29 listopada zlikwidowano restrykcje w sprzedaży napojów alkoholowych, wódkę można było znów kupować przed godziną 13.

Lech Wałęsa podczas posiedzenia Komisji Krajowej "Solidarności", gdzie obwieścił swoją kandydaturę na urząd prezydenta RP:
Ludziom trzeba oddać to, co im komuniści ukradli. Rozdajmy każdemu czeki na 100 mln zł, za które będzie można kupić przedsiębiorstwa czy domy. Dajmy Polskę Polakom, zamiast sprzedawać ją Amerykanom, którzy chcą pozamykać 75% przedsiębiorstw i zwolnić ludzi.

Pieniędzy nikt się nie doczekał, choć niektórzy później się o nie upominali, jak Kazik:


.1991.

30 stycznia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się prapremiera musicalu "Metro", jednego z najchętniej i najdłużej granego przedstawienia, które jak dotąd obejrzało blisko milion ludzi.

Znalezione obrazy dla zapytania metro musical

10 października w Krakowie na parkingu przed Teatrem STU zginął Andrzej Zaucha, popularny wokalista i artysta kabaretowy. Po spektaklu, w którym grał główną rolę, został zastrzelony przez Yvesa Goulaisa, zazdrosnego męża jego kochanki Zuzanny Leśniak. Zaucha zginął na miejscu, Zuzanna, która usiłowała go osłonić przed strzałami, zmarła w szpitalu.

Kazik śpiewał do suszarki na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Występ był formą protestu przeciwko śpiewaniu do playbacku. A taki sposób na wykonanie utworów mieli organizatorzy festiwalu.


.1992.

Hanna Suchocka została pierwszą kobietą na stanowisku premiera RP

14 kwietnia minister edukacji narodowej podpisał rozporządzenie w sprawie nauczania religii w szkołach

18 czerwca uruchomiono pierwszą sieć telefonii komórkowej w Polsce.

W październiku Polskę opuściła ostatnia stacjonująca jednostka wojsk radzieckich.

.1993.

19 stycznia Polska ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka.

3 maja papieżowi Janowi Pawłowi II jako pierwszemu Polakowi w III RP został przyznany Order Orła Białego.

Odbył się 1 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Znalezione obrazy dla zapytania wielka orkiestra świątecznej pomocy

Jeden z koncertów Big Cyca. Skiba krzyczy do fanów: Lubicie Wałęsę? Fani krzyczą: Nie! Skiba: No pewnie, Lech Wałęsa, kupa mięsa. I Big Cyc zaczyna grać Ostry dyżur. Za tę wymianę zdań z fanami Skiba miał potem mnóstwo nieprzyjemności ze strony władz.
Nie można mieć pretensji do Słońca, że się kręci wokół Ziemi. - Lech Wałęsa

.1994.

30 kwietnia Polska debiutowała na festiwalu Eurowizji w Dublinie. Nasz kraj reprezentowała Edyta Górniak z piosenką "To nie ja", zajmując 2. miejsce.


3 lipca na antenie TVP1 ukazało się premierowe wydanie programu rozrywkowego Śmiechu warte.
Podejdź, Kargulu, dostaniesz chłopską ręką w mordę i koniec. - Jacek Soska

.1995.

1 stycznia przeprowadzono denominację złotego - wprowadzono jednostkę pieniężną o nazwie "złoty" i symbolu PLN. Jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych. Hasło tej denominacji brzmiało:
Zakryj palcem zera cztery będzie pieniądz nowej ery.
Polacy natomiast wiedzieli lepiej i mówili:
Zakryj palcem cztery zera będziesz biedny jak cholera.

Aleksander Kwaśniewski został prezydentem.

Znalezione obrazy dla zapytania kwaśniewski prezydent mem

15-16 lipca w Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim (obok niedokończonej elektrowni atomowej) odbyła się pierwsza edycja Przystanku Woodstock zorganizowanego przez Jerzego Owsiaka. Pełnoletni Joe Monster pierwszy raz dotykał wtedy nagich kobiecych piersi.

21 marca rozpoczęła działalność Canal+, pierwsza w Polsce płatna stacja telewizyjna.

20 maja Tomasz Gollob wygrał we Wrocławiu inauguracyjne zawody żużlowe z cyklu Grand Prix, który zastąpił jednodniowe indywidualne mistrzostwa świata.

Kura najpierw jajko zniesie, a dopiero potem gdacze. Nasi polityczni przeciwnicy gdaczą, nawet kiedy nie potrafią jajka znieść. - Waldemar Pawlak

Prawdziwych mężczyzn poznaje się nie po tym, jak zaczynają, ale jak kończą. - Leszek Miller

.1996.

12 lipca Polska została przyjęta do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Zespół O.N.A., którego wokalistką była Agnieszka Chylińska, święcił ogromne triumfy w latach 90. W 1996 roku zespół otrzymał dwa Fryderyki - w kategorii album roku oraz zespół roku. Przy odbieraniu drugiej statuetki głos zabrała również Agnieszka Chylińska, która, po podziękowaniach dla rodziny, powiedziała:
Nauczyciele, fuck off, nienawidzę was!


3 października Wisława Szymborska została wyróżniona Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Znalezione obrazy dla zapytania Wisława Szymborska

Ja już nie szukam pieniędzy za książki, bo te całkowicie udupiłem w sprawach społecznych… - Lech Wałęsa

Oprócz jej profesjonalnych umiejętności ma ona mężne serce w kształtnej piersi. - Leszek Miller

.1997.

6 lutego Sejm RP przyjął ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, powołującą 16 regionalnych Kas Chorych.

Lipiec - powódź tysiąclecia nawiedziła w lipcu 1997 roku południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy (Łużyce), północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób oraz szkód materialnych w wymiarze blisko 4,5 miliarda dolarów amerykańskich. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Skora, Szprotawa, Ślęza i Widawa, a także górnej Wisły i Łaby.

Startuje serial pt: 13 posterunek.

Znalezione obrazy dla zapytania 13 posterunek

.1998.

1 czerwca rozpoczęła działalność pierwsza polska platforma cyfrowa Wizja TV.

15 listopada weszła w życie ustawa umożliwiająca zawieranie tzw. ślubów konkordatowych, od tego momentu ślub zawarty w kościele miał taką samą wartość jak ten zawarty przed urzędnikiem.

Rozpoczęto akcję oznaczania "czarnymi punktami" szczególnie niebezpiecznych miejsc na polskich drogach.

Znalezione obrazy dla zapytania czarny punkt

Powszechny Bank Gospodarczy z siedzibą w Łodzi zaoferował po raz pierwszy dostęp do rachunku bankowego przez Internet, rozpoczynając historię polskiej bankowości internetowej.

.1999.

Podział Polski na 16 województw.

Polska została przyjęta do NATO.

15 kwietnia rozpoczęła się produkcja Poloneza kombi. Lepiej późno, niż wcale.

Na ekrany wchodzi Świat według Kiepskich.


.2000.

Aleksander Kwaśniewski wygrał wybory prezydenckie po raz drugi.

Wprowadzono nowe białe tablice rejestracyjne.

Na Rynku Głównym w Krakowie około 2 tys. trębaczy wykonało w południe Hejnał Mariacki, ustanawiając rekord Guinnessa.

Powstał pierwszy polski komunikator internetowy – Gadu-Gadu.

Zakończono produkcję Fiata 126p.

Pękło serce Dzwonu Zygmunt.

Powstał Joe Monster.


.2001.

Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni jako pierwszy reprezentant Polski w historii. Wybucha Małyszomania.


1 maja w Warszawie odbyła się Parada Równości, pierwsza w Polsce parada lesbijek i gejów

Za pracę "Pasja" (2001) Dorota Nieznalska na wniosek prawicowych posłów zostaje oskarżona o "obrazę uczuć religijnych" i po burzliwym procesie skazana na sześć miesięcy ograniczenia wolności, polegającego na wykonywaniu prac społecznych. Sąd kolejnej instancji uniewinnił Nieznalską dopiero po ośmiu latach od wybuchu skandalu.

Na ekrany kin wszedł film Poranek kojota i Polska zyskała szefa wszystkich szefów.


Czasem ludzie innych zawodów zazdroszczą rolnikom. Ziemia daje wam spokój, nie trzeba się denerwować, nadto zdrowe powietrze, zapach ziół, powiew wiatru, śpiew ptaków, cykot świerszczy, kumanie żab, przytulna izba, nie ma klatki schodowej, przeklinających sąsiadów, pilnuje obejścia piesek. - Józef Glemp

Konserwatyści są konserwatystami, nie biegają, jak pchły, z kwiatka na kwiatek. Boże! Pchły z kwiatków chyba nie biegają, no biedronki właśnie albo jakieś inne takie owady, motylki, o! - Jan Maria Rokita

.2002.

Wybuchła afera Rywina

Miała miejsce premiera komedii "Dzień Świra"


Na antenie Polsatu wyemitowano ostatni odcinek Disco Polo Live. I całe szczęście.

Ustawiono sztuczną palmę na rondzie Charles’a de Gaulle’a w Warszawie.

Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł ujawniający aferę " łowców skór" w łódzkim pogotowiu ratunkowym.

Adam Małysz zdobył dla Polski brązowy medal na zimowych igrzyskach w Salt Lake City. Był to pierwszy od 30 lat medal dla Polski na zimowej olimpiadzie.

Proszę Państwa! Jest takie powiedzenie, że polski lotnik to jest taki, że jak trzeba będzie to nawet poleci na drzwiach od stodoły. Więc proszę Państwa, chciałem z wielką satysfakcją stwierdzić, że to już nie grozi. Piloci polscy będą latali na F-16. - Bronisław Komorowski

Wymyśliłem, znaczy nie wymyśliłem, a obliczyłem, że jest taki współczynnik, ja bym go nazwał WSPÓŁCZYNNIKIEM LEPPERA. Otóż ten współczynnik Leppera, jak obliczyłem, wynosi około dwudziestu pięciu. To znaczy – każdą liczbę, którą podaje pan poseł Lepper trzeba podzielić przez dwadzieścia pięć i to mniej więcej odpowiada prawdzie, z tym, że też nie jest takie proste ją uzyskać. - Marek Borowski

Panie marszałku, Wysoka Izbo! Na wstępie bardzo chciałbym podziękować paniom z Platformy Obywatelskiej, które darzą mnie szczególną sympatią i które stymulują moją męskość. - Mariusz Łapiński

.2003.

1 czerwca Donald Tusk został przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Referendum Europejskie - Polacy opowiedzieli się za przyjęciem do UE.

Wyłączono na zawsze ostatni pracujący komputer Odra 1305.

Znalezione obrazy dla zapytania Odra 1305

Lubię seks jak koń owies - Renata Beger

Pani poseł – proszę mi wybaczyć, ale obawiam się, że pani owies uderzył do głowy. - Bogdan Lewandowski w odpowiedzi na stwierdzenie Renaty Beger (powyżej)

.2004.


2 maja po raz pierwszy obchodzono w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

1 maja 2004 Polska przystąpiła do Unii Europejskiej

27 maja otwarto Centrum Olimpijskie w Warszawie.

31 lipca w Warszawie otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego.

.2005.

2 kwietnia umarł Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II

23 października 2005 Lech Kaczyński został prezydentem.

Ten festiwal w Sopocie przeszedł by niezauważony, gdyby nie pojawiła się antygwiazda, czyli Mandaryna, która zaśpiewała Ev'ry Night. A w zasadzie to nie zaśpiewała.


8 milionów rubli naddniestrzańskich wybito w 2004 r. w polskiej Mennicy Państwowej. Doszło na tym tle do dyplomatycznych kłopotów pomiędzy Polską, Ukrainą i Mołdawią, bowiem Republika Naddniestrzańska nie jest państwem uznawanym w świecie. Przedstawiciele mennicy twierdzili, że zamówiono u nich wyprodukowanie żetonów, a nie środków płatniczych, i że jest to przedsięwzięcie czysto komercyjne.

W 2005 roku Rzeszów miał zaledwie 54 km2 powierzchni i był jednym z najgęściej zaludnionych miast w Polsce (prawie 3 tys. ludzi na km2). W ciągu 12 lat powierzchnia miasta wzrosła ponad dwukrotnie i dzisiaj wynosi 120 km2.


.2006.

28 stycznia miała miejsce Katastrofa budowlana na Śląsku – zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Śmierć poniosło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin podpisali tzw. pakt stabilizacyjny na okres jednego roku. Pakt przetrwał tydzień. Podpisanie paktu było transmitowane na żywo wyłącznie przez Telewizję Trwam. W proteście pozostałe media odmówiły uczestnictwa w ponownym podpisaniu paktu, które później dla nich zainscenizowano.

W polskim prawie karnym zaczął obowiązywać europejski nakaz aresztowania.

Do Polski przyleciały pierwsze samoloty F-16 dla armii.

6 sierpnia Robert Kubica jako pierwszy Polak w historii wystartował w wyścigu Grand Prix Formuły 1 na torze Hungaroring na Węgrzech


Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi polskiej do Wolski. - Jarosław Kaczyński

Mówimy, że to nie jest nasza wojna i na dowód tego, drodzy państwo, nie bez kozery przyniosłam dokumenty, które przewodniczący Andrzej Lepper słał do różnych osób, począwszy od prezydenta Busha, poprzez sekretarza generalnego ONZ-u… yyy… pana Anana Kofana… - Renata Beger

.2007.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zgodne z prawem nadanie dziecku (jako drugiego) imienia Dąb.

15 marca na targach biżuterii w Gdańsku skradziono diamenty warte 1,5 mln dolarów.

Znalezione obrazy dla zapytania targach biżuterii w Gdańsku skradziono diamenty warte 1,5 mln dolarów

Przez gminy województwa śląskiego – Kłomnice, Rędziny i Mstów – przeszła trąba powietrzna, niszcząc ok. 150 budynków oraz raniąc 7 osób. Silny wiatr zniszczył również zabudowania i odciął od świata wieś Skotniki w gminie Aleksandrów (województwo łódzkie). Trąby powietrzne przeszły taż ma Lubelszczyźnie i południu Polski.

1 września dwa samoloty typu Zlin 526 zderzyły się na pokazach Radom Air Show 2007. Zginęło dwóch pilotów, w tym założyciel grupy akrobacyjnej AZL Żelazny.

Polska przystąpiła do strefy Schengen.

My wiemy, jak było i nie idźcie tą drogą! Jarosławie Kaczyński! Lechu Kaczyński! Ludwiku Dorn i Sabo! Nie idźcie tą drogą! - Aleksander Kwaśniewski

.2008.

Katastrofa lotnicza w Mirosławcu, w wyniku której zginęło 20 wysokich rangą polskich żołnierzy.

Wskutek powodzi w Tatrzańskim Parku Narodowym, granica polsko-słowacka przesunęła się o kilkadziesiąt metrów, powiększając terytorium Polski o 2,5 ha.

29 września 2008 rozpoczęła się budowa Stadionu Narodowego w Warszawie

8 czerwca Robert Kubica jako pierwszy Polak w historii wygrał wyścig Formuły 1 – GP Kanady 2008.

Znalezione obrazy dla zapytania Robert Kubica canada win

Lech Wałęsa zuch – starczy na tych dwóch. A gdyby tego było mało, panie prezydencie, to może być inaczej: Tutaj stoi Lech, starczy i na trzech. - Bronisław Komorowski

Przybyłem tutaj, aby z głębokim bólem poinformować Państwa, że posłowie Jacek Kurski i Arkadiusz Mularczyk to moje wielkie porażki pedagogiczne. - Andrzej Czuma

R. Kalisz: To było wszystko odbywało się pierwszego maja, a następnego dnia, czyli drugiego maja, kilkanaście godzin po tej uroczystości, premier Miller przestawał być Millerem i było zaprzysiężenie rządu…
Redaktorka: Przestawał być Millerem, nie no chyba…
R.K.: Przepraszam. Przestawał być premierem. Jak patrzę w pani oczy, to zapominam słów.

Co do potwora, tak? Mi się prezes Kaczyński, jeśli z jakimś potworem kojarzy, to z Ciasteczkowym, a więc sympatycznym. - D. Tusk

.2009.

11 lutego weszła w życie ustawa znosząca obowiązkową służbę wojskową.

13 kwietnia miał miejsce pożar hotelu w Kamieniu Pomorskim - zginęły 23 osoby.

18 września doszło do katastrofy górniczej w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej, zginęło 20 górników, blisko 40 zostało rannych.

4 grudnia ukazało się ostatnie wydanie dziennika "Trybuna".

18 grudnia z muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu nieznani sprawcy ukradli napis Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym)

Znalezione obrazy dla zapytania Arbeit macht frei

(…) czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić. - Kayah

.2010.

10 kwietnia miała miejsce katastrofa w Smoleńsku - katastrofa lotnicza polskiego samolotu wojskowego (należącego do 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego) będącego w dyspozycji Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST) (10:41 ówczesnego czasu moskiewskiego letniego). Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Podobny obraz

Prezydentem został Bronisław Komorowski.

Polska strefa powietrzna została zamknięta z powodu chmury pyłów wulkanicznych powstałej po erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull.

A dobrość ojczyzny i pomyślność obywateli. - Bronisław Komorowski

.2011.

1 lipca Polska objęła prezydencję w Unii Europejskiej, którą zakończyła 31 grudnia 2011.

1 maja 2011 nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie.

5 sierpnia Andrzej Lepper popełnił samobójstwo. Chyba.

1 listopada na Lotnisku Chopina w Warszawie nastąpiło awaryjne lądowanie samolotu Boeing 767-300ER z awarią podwozia. Było to jedyne w historii tego portu lotniczego lądowanie ze schowanym podwoziem. Za sterami maszyny siedział kapitan Tadeusz Wrona.


Nasze życie społeczne mi przypomina taki radosny bieg przez kartoflisko. Wszyscy lecą – tutaj ktoś coś złapie dwa kartofle, z tyłu wszystko niewykopane, leci już do następnego rzędu. Ja to bym tak wolała, żeby tak po kolei, rządek za rządkiem spokojnie robić. O! Gąsienica proszę pana zjadająca liść – to jest mój ideał. Bo ona obje proszę pana te wszystkie żyłeczki i zostawi tylko ten zarys liścia z żyłkami. Systematycznie, spokojnie. - Ewa Łętowska

.2012.

29 stycznia otwarto Stadion Narodowy w Warszawie.

13 września Rzeczpospolita Polska została oficjalnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Na Placu Zbawiciela w Warszawie stanęła " Tęcza" Julity Wójcik, chyba najczęściej podpalana i niszczona instalacja w Polsce.

"Opowiedziałbym kawał o tęczy, ale boję się, że go spalę" – jeden z krążących dowcipów o "Tęczy".

Znalezione obrazy dla zapytania tęcza wójcik pożar

Odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, których współgospodarzem była Polska. Choć nasza reprezentacja nie wyszła z grupy, impreza była chwalona pod względem organizacyjnym.

Łącznie w ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze zabezpieczyło 88 kilogramów marihuany, 53 kilogramy heroiny, 17,5 tysiąca tabletek SLD. - R Kalisz.

Gdzieś dwa lata temu byłem w TVP na program poranne i wchodzę u charakteryzatora i ona przerażona, a więc pytam jej czy już zrobiła to z Murzynem. A ona powiedziała: 'nie, tylko z mężem'. - John Godson

.2013.

Dowiedzieliśmy się wreszcie, jak witają się papieże.


Media weszły w erę cyfrową. Nastąpiło całkowite wyłączenie sygnału analogowego w telewizji naziemnej.

22 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się pierwszy polski koncert Paula McCartneya.

21 listopada wysłano na orbitę okołoziemską pierwszego polskiego satelitę naukowego o nazwie "Lem".

Ja pamiętam jak ja chodziłem do szkoły. To wtedy rzeczywiście jedzenie, jak ktoś miał bułkę, kawałek czekolady, to było "daj gryza", "daj kęsa". Myśmy grali w piłkę, była przerwa, żeśmy wszystki szczaw cały wyjedli z nasypu i wszystkie śliwki ulęgałki, tzw. mirabelki się mówiło, żeśmy jedli. Dzisiaj te wszystkie gruszki, śliwki, ulęgałki leżą, nikt tego nie zbiera. Chłopaki grają w piłkę na tych samych boiskach, szczawiu nikt nie zjada. Ja nie mogę słuchać tego o głodnych. Moim zdaniem jest to absolutnie gruba przesada, z tymi ośmiuset tysiącami głodnych dzieci. - Stefan Niesiołowski

.2014.

Wybuchła tzw. afera podsłuchowa. Tygodnik "Wprost" opublikował na swojej stronie internetowej stenogramy z nielegalnie podsłuchanych rozmów polityków.

Siatkarze zostali mistrzami świata, w meczu finałowym wygrywając z Brazylią 3:1


25 grudnia weszła w życie ustawa o prawach konsumenta.

Sorry, taki mamy klimat. - Elżbieta Bieńkowska

Ja spróbuję tak to wytłumaczyć może: nie ma tego złego, co by na dobre za chwilę… nie daj Boże, żeby w ogóle przyszło, ale jak przyjdzie, to żeby wyszło. - Jarosław Kalinowski

.2015.

Andrzej Duda został prezydentem.

Znalezione obrazy dla zapytania Andrzej Duda

Przeprowadzono referendum dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika. Frekwencja wyniosła 7,8% i była najniższą z odnotowanych we wszystkich ogólnokrajowych głosowaniach przeprowadzonych w Europie po 1945. Koszt referendum wyniósł ponad 80 mln zł.

Po raz pierwszy w historii Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymała polska produkcja. Zwycięzcą okazała się "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

Oni zrobią wszystko, żeby w pewnym momencie zmienić godło Polski z orła na pelikana, który łyknie wszystko - Paweł Kukiz

.2016.

Zaczęto realizację programu Rodzina 500 plus. Od 1 kwietnia 2016 program państwowy mający za zadanie pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych.

Międzynarodowy szczyt państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) na szczeblu szefów państw i szefów rządów zorganizowano 8–9 lipca 2016 w Warszawie. Posiedzenia organów Sojuszu odbywały się na Stadionie Narodowym. Był to pierwszy szczyt NATO na terenie Polski.

Podobny obraz

Marek Suski: Czy znana jest panu ta osoba?
Ryszard Milewski: Ale kto, przepraszam?
Suski: No ta o pseudonimie "Caryca", która przez pana miała być prowadzona.
Milewski: Przepraszam, ale nie znam "Carycy". Jedyna, którą znam, to Katarzyna.
Suski: Katarzyna… A może pan podać nazwisko?
Milewski: Katarzyna Wielka.
Suski: I co w tym śmiesznego?

Nie rozumiem kompletnie wczorajszej wypowiedzi sędziego Pszczółkowskiego. I nie dość, że jej nie rozumiem, to się z nią nie zgadzam. - Beata Mazurek

Nie może być tak, że jakiś fanatyczny margines będzie nam dyktował, co mamy robić. Jeżeli tak jest, to rząd i parlament staje się dyktaturą, a państwo staje się więzieniem. Dość dyktatury kobiet! Dość dyktatury kobiet! Och – mężczyzn! - Joanna Scheuring-Wielgus

.2017.

Odbyła się wizyta Donalda Trumpa w Polsce. Z tego powodu Andrzej Rosiewicz wykonał żenującą piosenkę "Trumping and jumping", na którą spuśćmy zasłonę milczenia.


W grudniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował na konferencji prasowej, że Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski w sprawie praworządności w Polsce.

Mamy okazję prawie do 20 spotkań odbyć z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. na Karaibach po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji. Na przykład z takimi krajami, jak San Escobar albo Belize. - Witold Waszczykowski

Jesteście rządem Pinokiów. Codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wszyscy wystrugani na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto. On to zrobił, on was wszystkich stworzył i wystrugał. - Sławomir Neumann

Przypuszczam - nie jestem pewien, ale przypuszczam - że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno, no była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii - fałszywa świadomość. - Jarosław Kaczyński

.2018.

Kamil Stoch ponownie wygrywa turniej czterech skoczni jako drugi skoczek w historii wygrywając wszystkie cztery konkursy.


Prezydent Duda odrzucił zaproszenie prezydenta Dudy na Marsz Niepodległości

Polscy siatkarze obronili tytuł mistrzów świata ponownie wygrywając z Brazylią. Tym razem 3:0. Na występ naszych piłkarzy na mundialu spuśćmy zasłonę milczenia.

Przesłuchanie Donalda Tuska w charakterze świadka przez komisję w sprawie afery Amber Gold.

Jest to polityk, który swoje dokonania, jeśli mówić o niwie politycznej, ma nawet większe od Józefa Piłsudskiego. - Marek Suski o Jarosławie Kaczyńskim

Większość Polaków lata na południe Europy. Lotnisko na południe od Warszawy, jest bardzo dogodne. - Marek Suski o zakupie lotniska w Radomiu

I to koniec naszej podróży. Szanownej jubilatce pozostaje życzyć jeszcze co najmniej 100 takich setnych rocznic!

7

Oglądany: 74315x | Komentarzy: 60 | Okejek: 342 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.09

27.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało