Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o winogronach

37 500  
201   29  
Winogrona najlepiej smakują w postaci sfermentowanego soku… ale to nie koniec ich ciekawych właściwości.

#1.

Tak zwane winogrona bezpestkowe, sprzedawane coraz powszechniej w sklepach, wcale nie są pozbawione pestek. W rzeczywistości posiadają one pestki, jednak pewna mutacja genetyczna nie pozwala pestkom wytworzyć twardej okrywy utrudniającej jedzenie.

#2.Jeśli chodzi zaś o ułatwianie lub utrudnianie sobie jedzenia, to pod tym względem (wydawałoby się, że w obu kategoriach jednocześnie…) przodują Japończycy. Bardzo wielu z nich przed zjedzeniem obiera winogrona ze skóry, wychodząc z założenia, że ta jest brudna i gorzka.

#3.Niezwykle przyjemny zwyczaj uprawy winorośli zawdzięczamy najprawdopodobniej mieszkańcom terytorium dzisiejszej Armenii. Tam właśnie odnaleziono najstarsze ślady produkcji wina datowane na 6000 r. p.n.e. Są więc niemal tysiąc lat starsze niż te znalezione w Egipcie, dotychczas uważane za najstarsze.

#4.Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winogron, z których wytwarza się wino, co przekłada się na setki rodzajów mniej lub bardziej szlachetnego trunku. Z pewnością jednymi z najdziwniejszych winogron są te nazywane „palcami wiedźmy” - a to ze względu na ich specyficzny, podłużny kształt.

#5.Kilka złotych za kiść winogron to cena może nieszczególnie atrakcyjna, ale jednak przystępna. Wszystko zależy jednak od odmiany. Ta najdroższa - uprawiana jedynie w Japonii - osiąga zawrotne ceny. Już sam fakt, że ktoś zdecydował się zapłacić 26 dolarów za 700-gramową kiść, wydaje się szalony, ale ceny w dalszym ciągu rosną. W 2016 roku za podobną ilość winogron Ruby Roman zapłacono 8400 dolarów!

Co jest szczególnego w winogronach Ruby Roman? Czerwony kolor i duży rozmiar - pojedyncze winogrona mają wielkość piłeczek do ping-ponga.

#6.Zarówno winogrona, jak i rodzynki są bardzo szkodliwe dla psów. Mogą poważnie uszkodzić im nerki, skutkując wymiotami, biegunką i zatrzymaniem produkcji moczu, a wreszcie śpiączką. Poważne zatrucia zwykle kończą się śmiertelnie. Co sprawia, że akurat winogrona i rodzynki tak bardzo szkodzą psom - tego jeszcze nie wiadomo.

#7.Najstarsza winorośl na świecie rośnie w Słowenii. Pomimo skomplikowanej historii przetrwała trudne czasy, od wojen napoleońskich po bombardowania podczas II wojny światowej, i w dalszym ciągu owocuje, wydając każdego roku od 35 do 55 kilogramów winogron. Wytwarza się z nich 100 butelek (pojemności 250 ml) wina rocznie.

Źródła: 1, 2, 3, 4
3

Oglądany: 37500x | Komentarzy: 29 | Okejek: 201 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.09

19.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało