Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o grze Minecraft - klockach Lego wirtualnego świata

44 738  
191   22  
Minecraft, gdyby ktoś nie słyszał, to taka gra, w której można budować i niszczyć. Zupełnie jak w Lego. Z tą różnicą jednak, że tu nie grozi nadepnięcie na porzucony na podłodze element.

#1.


Minecraft w wersji testowej został udostępniony w 2009 roku, pierwsze oficjalne wydanie pojawiło się w listopadzie 2011 - kiedy gra była już bardzo popularna i wielokrotnie nagrodzona. Możliwość budowania i niszczenia obiektów, zbierania surowców i walki z napotkanymi istotami okazała się wyjątkowo kusząca i dzisiaj Minecraft uważa się za internetowy fenomen. Co roku odbywają się konwenty miłośników gry.

#2.Przygotowanie pierwszej, grywalnej wersji Minecrafta zajęło całe… sześć dni. Szwedzki programista i projektant Markus Persson postanowił uczcić uruchomienie swojej nowej firmy prostą grą osadzoną w wirtualnym świecie. Mimo że na ostateczne ukończenie oficjalnej wersji trzeba było czekać jeszcze dwa lata, fenomen Minecrafta zdecydowanie przerósł oczekiwania jego twórcy.

#3.Gra sama nie do końca wie, jak się nazywa. A przynajmniej potrafi zrobić literówkę w swojej własnej nazwie. Raz na jakieś 10 tys. przypadków gra wita użytkowników ekranem powitalnym, na którym zamiast napisu Minecraft widnieje Minceraft - z zamienionymi kolejnością „c” i „e”.

#4.Twórca Minecrafta nie był przygotowany na ogromny sukces, jaki odniosła gra. Przy tym prowadzenie coraz większej firmy okazywało się niesamowicie czasochłonnym zadaniem - dlatego w czerwcu 2014 roku Markus Persson postanowił pozbyć się swoich udziałów w Mojang AB. Zamiar sprzedaży ogłosił na Twitterze, mając nadzieję, że uda mu się dostać chociaż kilka ofert. Tę nie do odrzucenia złożył Microsoft - i trzy miesiące później udziały w firmie zostały sprzedane gigantowi z Redmond za oszałamiające 2,5 miliarda dolarów.

#5.Swojej popularności Minecraft nie zawdzięcza żadnym reklamom, wyspecjalizowanym kampaniom ani innym sztucznym zabiegom. Przeprowadzono badanie, z którego wynika, że 1/3 wczesnych użytkowników Minecrafta o grze dowiedziała się od znajomych. Kolejna 1/3 odkryła grę za sprawą filmów publikowanych w serwisie YouTube.

#6.Choć na pierwszy rzut oka granie w Minecrafta wydaje się nie mieć większego celu, to gra znalazła wiele zastosowań - między innymi w szwedzkich szkołach, gdzie z jej pomocą uczy się dzieci planowania przestrzennego, tłumaczy kwestie odpowiedzialności za środowisko czy organizacji zadań.

#7.Z pomocą Minecrafta można też… zwiedzić Danię. Nie trzeba już udawać się w podróż, wystarczy uruchomić grę. To zasługa dwóch duńskich geodetów, którzy postawili sobie za cel odwzorowanie terytorium całego kraju w wirtualnej rzeczywistości. Trochę to zajęło, ale projekt udało się ukończyć w 2014 roku.

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 44738x | Komentarzy: 22 | Okejek: 191 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało