Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek o mowie ciała, czyli jak powiedzieć wszystko nie mówiąc nic

222 246  
320   46  
To co mówimy stanowi tylko ułamek tego, co przekazujemy. Nierzadko też to co przekazujemy nie jest do końca tym lub nawet w ogóle wyklucza to, co mówimy. I jak tu się w tym wszystkim połapać?

#1.

Mężczyźni i kobiety postrzegają mowę ciała w nieco inny sposób - przy czym to panie są w tej trudnej sztuce nieco lepsze. Po części jest to zasługa lepszego widzenia peryferyjnego, co znaczy, że kobiety bez trudu są w stanie ogarnąć wzrokiem całego przeciwnika. Mężczyźni z kolei muszą się przy tym trochę napracować, majtając oczami to tu, to tam - co oczywiście łatwo dostrzec i mylnie zinterpretować („wcale nie gapię ci się na cycki - czytam mowę ciała!!!”).

#2.


Naukowcy wyróżniają sześć uniwersalnych wyrazów twarzy, które rozpoznawane są i jednakowo interpretowane na całym świecie. Wyrażają złość, strach, szczęście, smutek i zaskoczenie. Według najnowszych teorii do tej grupy należałoby dodać jeszcze dwa grymasy - niesmaku oraz zażenowania.

#3.


Różne płcie w różny sposób okazują, że czują się niekomfortowo. Mężczyźni w takiej sytuacji mają zwyczaj dotykać swojej twarzy. Kobiety natomiast w większości przypadków ściskają swoje dłonie, dotykają szyi, ubrania, biżuterii, nawet włosów, jednak z jakiegoś powodu zwykle omijają samą twarz.

#4.


Wbrew temu, co twierdzą niektórzy (za przeproszeniem, trenerzy), interpretacja mowy ciała to żadna tam prawda objawiona, a wiele zależy od osoby, sytuacji i kontekstu. Niemniej pewne znaki poczytuje się jako całkiem pewne. Na przykład zainteresowani rozmową ludzie znajdujący się naprzeciw siebie mają stopy skierowane do siebie. Kiedy jeden z rozmówców ma dość lub z czymś bardzo się nie zgadza, wówczas odruchowo odwraca stopę. Co równie dobrze może oznaczać, że zdrętwiała mu noga…

#5.


Jak poznać, że ktoś kłamie? U wielu osób widać to od razu - aczkolwiek wcale nie w sposób, który wydaje się najbardziej oczywisty. Uciekanie wzrokiem w sufit czy podłogę może sugerować jakieś emocje, ale niekoniecznie akurat kłamstwo. Z badań wynika bowiem, że akurat kłamcy zazwyczaj bardzo dobrze radzą sobie z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego. Za to gorzej z kontrolą ruchu dłoni i nóg - dlatego kłamiąc często ograniczają je do absolutnego minimum. Na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy przesłuchiwany kandydat udziela odpowiedzi, starając się nawet nie drgnąć.

#6.


Ludzie są jedynymi naczelnymi, których natura obdarowała białymi twardówkami. Według naukowców także i to ma związek z mową ciała. Dzięki kontrastującej twardówce widzimy, w którą stronę spogląda osoba, z którą rozmawiamy. A to, na co patrzy, pozwala określić, w jakim stanie emocjonalnym się znajduje. Tak, jeśli na przykład wymownie spogląda na drzwi, to nawet nietrudno można wywnioskować jaki to stan.

#7.


Każda kultura różnie interpretuje znaki. Bułgarzy na przykład kręcą głową na tak i kiwają na nie - wzbudzając przy tym niemałą konsternację. Shaka, gest wyprostowanego kciuka i małego palca - coś, co na pierwszy rzut oka oznacza mniej więcej „zdzwonimy się” - na Hawajach, skąd pochodzi, oznacza „wszystko w porządku, wyluzuj”. W Japonii ten sam gest odzwierciedla liczbę 6, a w Meksyku pytanie „chciałbyś się napić?”. Koniec końców wychodzi na to, że mowę ciała należałoby zawsze interpretować indywidualnie - najlepiej podług własnych potrzeb.

Źródła:
1, 2, 3
19

Oglądany: 222246x | Komentarzy: 46 | Okejek: 320 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.05

24.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało