Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 ciekawostek na temat najbardziej specyficznych granic między państwami

137 562  
557   57  
"Keine Grenzen" - śpiewał niegdyś zespół, o którym większość zdążyła już zapomnieć. Tymczasem wydarzenia ostatnich miesięcy i lat pokazują, że granice bywają jednak pożyteczne, a ich pochopne otwarcie może przynieść bardzo negatywne skutki.

#1.

"The Smuggler's Inn" to nieduży hotel położony idealnie na granicy pomiędzy Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Skąd nazwa? A stąd, że główną atrakcję dla wynajmujących pokoje stanowi podglądanie z pomocą noktowizorów osób nielegalnie przekraczających granicę. Według zapewnień właścicieli "The Smuggler's Inn", każdej nocy pod samym hotelem przemyka się co najmniej kilka osób.Wystarczy tylko patrzeć.

#2.


Granica pomiędzy Koreą Północną i Południową to jedno z najgorętszych miejsc na kuli ziemskiej. Oba państwa regularnie wysyłają do patrolowania granicy swoich najpotężniej zbudowanych i najgroźniej wyglądających żołnierzy, chcąc tym samym wzbudzić respekt u przeciwnika. Rozwiązanie problemu koreańskiej granicy proponował ojciec Ala Gore'a - sugerował zrzucenie serii bomb atomowych na 38 równoleżniku, by utworzyć radioaktywny pas, który na dobre rozdzieliłby zwaśnione nacje.

#3.


Na szczęście pomysł Gore'a seniora nie został zrealizowany. Nie żeby ze względów humanitarnych - w pilnie strzeżonym pasie przygranicznym i tak praktycznie nie mieszkają żadni ludzie. Co innego zwierzęta. Właśnie granica pomiędzy Koreą Północną i Koreą Południową stała się ostoją dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, które wszędzie indziej zostały pozbawione swoich naturalnych miejsc bytowania.

#4.


Przekraczanie granicy bywa czasochłonne - zwłaszcza jeśli celnicy postanowią skontrolować każdy najdrobniejszy szczegół. Jeśli jednak postanowimy przejechać z Afganistanu do Chin (wykorzystując zaledwie 50-kilometrowej szerokości przesmyk łączący te dwa państwa), to poza czasem samej odprawy granicznej stracimy dodatkowe 3,5 godziny. O tyle bowiem należy przestawić zegarek, by dopasować się do chińskiej strefy czasowej. To największy skok czasowy na którejkolwiek z międzypaństwowych granic.

#5.


Bir Tawil to liczące 2000 kilometrów kwadratowych terytorium położone na pograniczu Egiptu i Sudanu, do którego to terytorium... nie przyznaje się nikt. Według granicy wyznaczonej w 1899 roku, Bir Tawil znajduje się w Sudanie, podczas gdy Trójkąt Halaib przynależy do Egiptu. W 1902 roku wytyczono nową granicę, dokładnie odwracając stosunki własności na spornych terenach. Kłótnia trwa w najlepsze już ponad 100 lat. W czym rzecz? A w tym, że Halaib pełne jest cennych zasobów naturalnych, podczas gdy Bir Tawil pełne jest... zupełnie niczego. Tym samym to jedyne - oprócz Antarktydy - miejsce na świecie, do którego nie przyznaje się żadne państwo.

#6.


Derby Line to miasto położone na kanadyjsko-amerykańskiej granicy, prowadzącej przez sam środek osady, a nawet przez poszczególne domy, sprawiając, że ktoś, kto mocno wierci się przez sen, może obudzić się w innym państwie niż zasnął. Ciekawym przykładem w Derby Line jest gmach opery, celowo umieszczony na samej granicy - scena jest po stronie kanadyjskiej, podczas gdy większość widowni znajduje się w Stanach. Budynek ma nawet dwa adresy! A gdyby któryś z widzów postanowił wyjść z innej strony niż wszedł, naruszyłby tym samym prawo międzynarodowe i mógł zostać aresztowany za nielegalne przekraczanie granicy.

#7.


Mała i Duża (choć to nazwa nieco na wyrost) Diomeda to dwie wyspy położone w Cieśninie Beringa. Mała Diomeda, we władaniu Stanów Zjednoczonych, zamieszkana jest przez 146 osób, podczas gdy rosyjska Duża Diomeda jest bezludna. 4 kilometry wody pomiędzy wyspami to nie tylko granica pomiędzy Rosją i USA, to także granica pomiędzy dzisiaj i jutrem - słynna linia zmiany daty. Stojąc na Małej Diomedzie, można symbolicznie popatrzeć w przyszłość - na Dużej Diomedzie jest już bowiem 16 godzin później, czyli - dla większości patrzących - następny dzień.


Źródła: 1, 2, 3, 4
3

Oglądany: 137562x | Komentarzy: 57 | Okejek: 557 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.06

24.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało