Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 najwyższych rzeczy na świecie

72 315  
313   54  
Mania wielkości manią wielkości, ale to fakt, że z góry zazwyczaj znacznie więcej widać. Przyjrzyjmy się więc światowym rekordzistom w tym zakresie.

#1.

W tym zestawieniu wprost nie sposób nie zacząć od Dubaju i najwyższej budowli na świecie. Burdż Chalifa - najwyższa lądowa konstrukcja wzniesiona ręką człowieka ma 829 metrów wysokości, 163 kondygnacje użytkowe i 46 konserwacyjnych (do czego dochodzi dwupoziomowy garaż podziemny) oraz 309,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni wewnętrznej. Co na swój sposób miłe, tytuł najwyższej lądowej konstrukcji Wieża Chalify odebrała masztowi radiowemu znajdującemu się w... Konstantynowie niedaleko Płocka. Maszt ten miał 646,38 m wysokości.

#2.


Najwyższy budynek mieszkalny na świecie stoi w - to nie powinno być szczególnym zaskoczeniem - Nowym Jorku. Jest zarazem trzecim (lub drugim, jeśli odjąć iglice) najwyższym budynkiem miasta. 432 Park Avenue został wybudowany przez żydowskiego developera Harry'ego Macklowe'a, który w 2006 roku za 440 (!) milionów dolarów kupił stojący w tym miejscu niemal 500-pokojowy hotel, tylko po to, by go wyburzyć, a potem wznieść najwyższy i prawdopodobnie najbrzydszy apartamentowiec w okolicy. Pierwotnie budynek przy 432 Park Avenue miał mieć 396 metrów wysokości, jednak podczas budowy urósł o kolejne 30 metrów.

#3.


Najwyższy wiadukt świata ma prawie 2,5 kilometra długości, jednak w tym wymiarze daleko mu do rekordzistów. Co innego pod względem wysokości. Wiadukt Millau "przerzucony" nad doliną rzeki Tarn na południu Francji - nazwany Millau od nazwy sąsiadującego miasta - ma 8 przęseł, które podtrzymuje najwyższy filar na świecie, mający 341 metrów wysokości. Wiadukt Millau zaprojektowała pracownia Normana Fostera, a budowę ukończono w trzy lata. Most otwarto w październiku 2001 roku, wydawszy ogółem 414 milionów euro. Ekstrema kosztują!

#4.


Tytuł najwyższego kościoła świata należy się gotyckiej katedrze Ulm, której najwyższa wieża wznosi się na 161,53 metra. Budowę, która trwała - z przerwami - od końca XIV wieku ukończono dopiero w 1890 roku. I co ciekawe, już niedługo tytuł najwyższej chrześcijańskiej budowli sakralnej katedrze w Ulm może odebrać inna, także długo wznoszona budowla, która wciąż czeka na ukończenie - Sagrada Familia w Barcelonie. Gotowa będzie miała 170 metrów, 8,5 więcej niż kościół w Ulm.

#5.


Najwyższa statua świata? Nie, akurat nie pomnik Jezusa. Ten ze Świebodzina ma zaledwie 36 metrów wysokości, a ten z Rio de Janeiro też w gruncie rzeczy niedużo, bo tylko 38 metrów. Dlaczego "tylko"? Ano dlatego, że największy pomnik na świecie wystawiono Buddzie - w Chinach, w prowincji Zhaocun. Statua Buddy Wajroczana ma aż 128 metrów wysokości, do czego doliczyć trzeba kolejne 25 metrów cokołu o kształcie kwiatu lotosu - łącznie rekordowe 153 metry wysokości. Budowę zakończono w 2002 roku, poświęcając na nią 55 milionów dolarów.

#6.


Jedni uwielbiają wesołe miasteczka, dla innych wesołość kończy się w chwili przekroczenia bramy parku rozrywki, a już sama myśl o kolejce górskiej wywołuje u nich mdłości. Ale nawet tym pierwszym z pewnością nie zabrakłoby emocji na największym diabelskim młynie świata, znajdującym się w Las Vegas. Jego najwyższy punkt sięga 167,6 metra nad ziemią. A w Polsce? W Polsce na taki rozmach jeszcze trochę poczekamy. Aktualnie największy diabelski młyn znajduje się w Śląskim Wesołym Miasteczku i oferuje możliwość wzniesienia się na ok. 40 metrów. Ale cóż, śląskie tradycje przewidują raczej wędrówki w przeciwnym kierunku, więc czemu tu się dziwić?

#7.


Oficjalnie najwyższe drzewo świata to sekwoja wieczniezielona, którą nazwano "Hyperion". Rośnie... gdzieś w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii, ale władze nie podają, gdzie dokładnie szukać mierzącego 115,61 metra drzewa. A to dlatego, by... go nie nie szukać. Z obawy przed zalewem turystów, którzy niszczyliby rezerwat dokładna lokalizacja najwyższego drzewa świata jest utrzymywana w tajemnicy. Niemniej jednak na brak ciekawych widoków nikt, kto wybierze się do Redwood, nie powinien narzekać.


Źródła: 1, 2, 3, 4
3

Oglądany: 72315x | Komentarzy: 54 | Okejek: 313 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.01

17.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało