Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

12 ciekawostek o czasie

182 250  
711   125  
Czy zastanawiacie się czasem, jak to jest z tym czasem? Przed wami kilka krótkich faktów o tym, co rządzi nami od urodzenia.

#1. Gdy sekundy zaczynają nam się dłużyć

W ekstremalnych sytuacjach czas idzie „wolniej”, gdyż nasz mózg znacznie szybciej dokonuje obróbki informacji. Również dlatego o wiele lepiej pamiętamy właśnie momenty straszne, bardzo emocjonalne - dzięki przyśpieszeniu pracy mózg zauważa więcej różnych szczegółów (na pewno większość z was do dziś doskonale pamięta co robiła 11 września 2001 r. lub 10 kwietnia 2010 r.). W ekstremalnych sytuacjach czas idzie „wolniej”, gdyż nasz mózg znacznie szybciej dokonuje obróbki informacji. Również dlatego o wiele lepiej pamiętamy właśnie momenty straszne, bardzo emocjonalne - dzięki przyśpieszeniu pracy mózg zauważa więcej różnych szczegółów (na pewno większość z was do dziś doskonale pamięta co robiła 11 września 2001 r. lub 10 kwietnia 2010 r.).

#2. Zwierzęcy zegar

Decydującym czynnikiem w odczuwaniu czasu przez ciepłokrwiste zwierzęta jest rozmiar ciała i tempo bicia serca. Np. serce kota bije szybciej niż serce człowieka, dlatego dla futrzaka czas płynie szybciej. U słoni puls jest równy 25 uderzeniom na minutę i z punku widzenia człowieka ich czas płynie wolniej.

#3. Wszystko jest względne

Najlepszym sposobem, by zrozumieć jak względne jest pojęcie czasu, jest przyjrzenie się sytuacji mającej miejsce na 180 południku, na Oceanie Spokojnym. Znajduje się tam granica zmiany daty - jeśli przekroczymy ją z zachodu na wschód, to znajdziemy się w przeszłości, a dokładniej we wczorajszym dniu. Jeśli ze wschodu na zachód - skoczymy w przyszłość.

#4. Zgodnie ze światową tendencją

Wskazówki zegara ruszają się ze strony lewej na prawą, gdyż właśnie w tym kierunku porusza się cień zegara słonecznego.

#5. Synchronizacja

Na terytorium Chin znajduje się aż pięć stref czasowych, ale cały kraj „żyje” według jednego, oficjalnego czasu (pekińskiego). Taką decyzję w 1949 roku podjął Mao Zedong. Z tego powodu w niektórych regionach tego państwa Słońce zachodzi o północy. Do ciekawej sytuacji dochodzi na granicy chińsko-pakistańskiej - podróżnik przekraczający ją musi przesunąć wskazówki swojego zegarka aż o 3 godziny i 30 minut.

#6. Utrudnianie życia

Jedynie w krajach anglosaskich używa się rozróżnienia AM (z łac. ante meridiem – przed południem) i PM (z łac. post meridiem – po południu). Pozostałe kraje nie chciały utrudniać sobie życia (spróbujcie szybko i bez namysłu odpowiedzieć na pytanie, co jest wcześniejszą porą: 1 AM czy 12 AM?)

#7. Kwadrans różnicy

Niewielkie azjatyckie państwo Nepal odgrodziło się od swojego indyjskiego sąsiada nie tylko granicą, ale i czasem. Chociaż oba kraje znajdują się w tej samej strefie czasowej, różnica czasu między nimi wynosi 15 minut.

#8. Młode datowanie

System liczenia lat od narodzin Chrystusa pojawił się dopiero w 525 roku.

#9. Momencik

Według średniowiecznych praw „moment” równał się półtorej minuty.

#10. Dwa brzegi - dwa czasy

Do początku XX wieku w rosyjskim Nowosybirsku obowiązywały dwie strefy czasowe. Na lewej stronie brzegu rzeki Obi była piąta strefa, a po prawej - szósta.

#11. Przykład z góry

Filipińczycy charakteryzują się wyjątkową niepunktualnością. Spóźnianie się w ich mentalności to coś absolutnie normalnego. Aby nauczyć ich przychodzić do pracy o czasie, w 1998 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Fidela Valdeza Ramosa zorganizowano „niedzielę punktualności”. Na uroczystą ceremonię otwarcia tygodnia polityk spóźnił się o godzinę.

#12. Korekta

Okazuje się, że czasem minuta ma o jedną sekundę więcej. Dzieje się to w niektóre lata 30 czerwca lub 31 grudnia, kiedy to Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi dodaje sekundę przestępną, by zsynchronizować czas uniwersalny z czasem słonecznym. Ostatnie takie dodanie nastąpiło 30 czerwca 2015 roku.
Przygotowano we współpracy z https://lofra.pl/okapy
10

Oglądany: 182250x | Komentarzy: 125 | Okejek: 711 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.06

08.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało