Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść ciekawych faktów o piratach

138 832  
591   83  
O piratach wiemy tyle, że na morzach i oceanach siali niezły postrach. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej!

#1. Mieli surowy kodeks

1
Zasady traktowano bardzo poważnie, a za ich łamanie bardzo surowo karano. Można było zostać wyrzuconym za burtę, zostawionym samemu sobie na bezludnej wyspie albo skończyć jeszcze gorzej. Wśród najważniejszych zasad wymienia się:
- Zakaz rabowania innych piratów
- Świece gaszono 20:00. Jeśli ktokolwiek chciał zostać na pokładzie i pić, musiał robić to po omacku
- Każdy mężczyzna musi utrzymywać swoją broń w czystości i pełnej gotowości do walki o każdej porze
- Nie rozwiązuje się kłótni na pokładzie. Wszelkie kwestie sporne rozwiązywało się na lądzie za pomocą szabli lub broni palnej

#2. Wśród piratów były też kobiety

2

Choć należało to do rzadkości, wśród piratów znaleźć można było też kobiety. Najbardziej znanymi "piratkami" są Anne Bonny i Mary Read, które jako jedyne zostały kiedykolwiek skazane za piractwo.

#3. Nigdy nie zakopywali łupów

3

Jak zrobiłby to zapewne każdy z nas, piraci chcieli wydać swoje zdobycze tak szybko, jak tylko się dało - głównie na rum i kobiety. Warto też wiedzieć, że "skarbami" były najczęściej produkty takie jak żywność, kakao czy tkaniny - zakopanie było więc równoznaczne z ich zniszczeniem. William Kidd był przykładem jednej z nielicznych osób, które zakopały swój skarb. Zrobił to jednak w nadziei na oczyszczenie jego nazwiska z zarzutów o uprawianie piractwa.

#4. Kariera pirata była krótka

4

Ryzyko zawodowe było w tej grupie bardzo wysokie. Krwawe walki toczono nie tylko z obcymi okrętami, ale też między sobą - życie pirata było krótkie, lecz pełne wrażeń. Trudne warunki życia również były przyczyną niezbyt długiej kariery zakończonej zwykle śmiercią. Nawet słynny Czarnobrody był aktywny zaledwie przez kilka lat.

#5. Piraci pochodzili z różnych grup społecznych

5

Wielu ludziom wydaje się, że piraci byli tylko zbirami, którzy nie nadawali się do uczciwej roboty. Większość ludzi decydowało się jednak na takie życie, ponieważ było lepszą alternatywą dla tego, które prowadzili do tej pory. Niektórzy, jak chociażby William Kidd pochodzili z bogatszych warstw społecznych. Najokrutniejszy z piratów przeszedł na "ciemną stronę" podczas wyprawy będącej polowaniem na piratów.

#6. "Spacery po desce" zdarzały się bardzo rzadko

7

Choć zapisano kilka przykładów tego sposobu egzekucji, nie była to wcale powszechnie stosowana kara. O wiele częściej karano poprzez przeciąganie pod kilem, polegające na przeciąganiu skrępowanego liną nieszczęśnika z jednej strony okrętu na drugą... Pod wodą oczywiście. O ile samo przebywanie pod wodą nie było tak straszne, to statki od spodu pokryte były ostrymi skorupiakami boleśnie rozcinającymi skórę. Czasami skazani tracili nawet kończyny - nic przyjemnego.

#7. Piraci uwielbiali kolczyki

8

Dzięki biżuterii w uszach nie tylko wyróżniali się z tłumu, ale też wierzyli, że cenne metale w uszach poprawiają wzrok. Najczęściej używano oczywiście złota i srebra.

#8. Banderę piracką nazywano "Jolly Rogerem"

10

Choć ze względu na kilka różnych teorii trudno sprecyzować pochodzenie, "Jolly Roger" był ogólnym XVIII-wiecznym określeniem na flagę powiewającą na maszcie pirackiego statku. Istnieje kilka wersji znanego obrazu - niektórzy piraci używali na przykład pełnego szkieletu z włócznią i nabitym na nią sercem.

Oglądany: 138832x | Komentarzy: 83 | Okejek: 591 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało