Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Oskarowe ciekawostki

128 699  
935   31  
Lubicie oglądać filmy? Interesują Was plotki z życia gwiazd? Śledzicie każdego roku wręczenie nagród Akademii Filmowej?  No to mamy dla Was kilka ciekawych faktów dotyczących tejże ceremonii.

#1. "W pułapce wojny"

Laureat 82. gali wręczenia Oskarów w kategorii Najlepszy Film, "W pułapce wojny" ("The Hurt Locker"), ustanowił nowy rekord w branży filmowej.

Kliknij i zobacz więcej!
Obraz ten zdobył aż 6 statuetek z 9 nominacji. Niesamowity wyczyn i zadziwiająca skuteczność zważywszy na fakt, że film ten jest zarazem najmniej dochodowym zdobywcą Oskara w historii.

#2. Najlepsza i najgorsza

Sandra Bullock jest pierwszą aktorką, która w przeciągu jednego tygodnia odebrała statuetkę Oskara dla najlepszej aktorki za film "The Blind Side" i statuetkę Złotej Maliny dla najgorszej aktorki za obraz "All About Steve". Pani Bullock pokazała klasę, zjawiła się na obu ceremoniach i odebrała osobiście obie nagrody.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Czerwony dywan

Dlaczego aktorki wkładają wiele wysiłku w dobór kreacji, która będzie się pięknie prezentować na czerwonym dywanie? Ponieważ na długości 160 metrów czyha na nie ponad setka fotografów i ponad 300 innych przedstawicieli mediów. Ciężko zaś posądzać pismaków i paparazzi o obiektywizm, więc jakikolwiek grymas czy potknięcie będzie z pewnością skrzętnie zanotowane i przekazane opinii publicznej.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Największy przegrany

"The Turning Point" i "Kolor Purpury" razem dzierżą niechlubny rekord filmów z największą ilością nominacji, które nie przyniosły im ani jednej Nagrody Akademii. Ale tak naprawdę największym przegranym jest Kevin O'Connell, dźwiękowiec, który już 20-krotnie był nominowany do Oskara, ale jeszcze nigdy nie doznał przywileju odbioru statuetki.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Pierwsza Oskarowa reżyser - kobieta

Do 2010 roku żadnej kobiecie nie udało się zdobyć Oskara w kategorii "Najlepszy Reżyser". Sztuki tej dokonała w tym, a właściwie w 2009 roku, gdyż wtedy film "W pułapce wojny" wszedł na ekrany kin, Kathryn Bigelow. Dodatkowego smaczku i pikanterii temu wydarzeniu dodaje fakt, że pani Bigelow to... była żona Jamesa Camerona, który również był nominowany w tym roku w tej samej kategorii z obrazem "Avatar". To wydarzenie to zarazem pierwszy w historii przypadek, by ex-małżonkowie konkurowali do nagrody Akademii Filmowej w tej samej kategorii w jednym roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Dwa Oskary za tę samą rolę

Marlon Brando i Robert De Niro to jedyni aktorzy, którzy zdobyli Oskara (Najlepszy Aktor, Najlepszy Aktor Drugoplanowy) za granie tej samej postaci w dwóch różnych filmach. Marlon Brando jest laureatem Akademii Filmowej za film "Ojciec Chrzestny" z 1972 roku, a Robert de Niro za sequel z 1974 roku. Obaj gwiazdorzy wcielili się w rolę głowy rodziny mafijnej - Vita Corleone.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Długa droga pierwszej czarnoskórej zdobywczyni Oskara

Hattie McDaniel zdobyła Nagrodę Akademii w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa za film "Przeminęło z Wiatrem". Była to pierwsza statuetka przyznana osobie czarnoskórej i to w dodatku kobiecie. Mało tego, pani McDaniel była w ogóle pierwszą Afroamerykanką, która brała udział w ceremonii. Tego wieczoru Hattie McDaniel pokonała długa drogę od wyalienowanego stolika na końcu sali do samego podium, by odebrać nagrodę.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Marlon Brando nie przyjmuje statuetki

Marlon Brando znany był ze swojego zainteresowania kulturą rdzennych Amerykanów. Szerokim echem odbiła się jego odmowa przyjęcia Nagrody Akademii za najlepszą rolę męską w filmie "Ojciec Chrzestny". Sam zainteresowany nie zjawił się na ceremonii, w zamian za to pojawiła się tajemnicza Sacheen Littlefeather, ubrana w tradycyjny strój plemienia Apaczów. Wygłosiła ona płomienną mowę o "złym traktowaniu Indian w przemyśle filmowym".
Później wyszło na jaw, że panna Littlefeather to Maria Cruz, aktorka meksykańskiego pochodzenia.
 
Kliknij i zobacz więcej!

#9. Skąd się wzięła nazwa "Oskar"

Słynna złota statuetka, zwana początkowo "Academy Award of Merit", zyskała swoją popularną nazwę "Oskar", kiedy bibliotekarka pracująca w Akademii powiedziała, że figurka przypomina jej wujka Oskara. Zanim nazwa ta utrwaliła się w pamięci opinii publicznej, nosiła również miano "złotego trofeum", "statuetki merit" i "żelaznego człowieka".
Inna teoria dotycząca genezy nazwy "Oskar" głosi, że po raz pierwszy tego terminu użyła Bette Davis.
 
Kliknij i zobacz więcej!

#10. Podróby

Ponieważ metal był niezwykle cennym materiałem podczas II wojny światowej, statuetki Oscara od 1942 roku do końca wojny wytwarzane były z gipsu. W późniejszych latach zamieniono je na "prawdziwe" figurki.

Kliknij i zobacz więcej!

11. Oskar z Oskarem

Oskar Hammerstein II zdobył dwa Oskary w kategorii Najlepsza Ścieżka Dźwiękowa do filmów  "Lady Be Good" (1941) za piosenkę "The Last Time I Saw Paris" i "State Fair" (1945) za piosenkę "It Might as Well Be Spring". To jedyna osoba o imieniu Oskar, która, jak do tej pory, zdobyła Oskara.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Przejściowe zakłócenia

Pierwsza ceremonia wręczenia Nagród Akademii, która została przełożona z powodu powodzi w Los Angeles, miała miejsce w 1938 roku. Dwie następne imprezy "przesunięte w czasie" miały miejsce w 1968 roku, po zabójstwie Martina Luthera Kinga Jr. i w 1981 roku, po próbie zamachu na życie ówczesnego prezydenta USA, Ronalda Reagana. 

Kliknij i zobacz więcej!

 

Oglądany: 128699x | Komentarzy: 31 | Okejek: 935 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało