Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Przeprowadzono badanie, w którym poproszono uczestników, aby narysowali z pamięci logo znanych marek samochodów

295 933  
348   57  
Pewna brytyjska firma zajmująca się sprzedażą używanych samochodów postanowiła sprawdzić, jak dobrze jesteśmy w stanie zapamiętać logo znanych marek samochodów. Przeprowadzono więc mały eksperyment i poproszono każdego uczestnika, aby z pamięci spróbował narysować najbardziej rozpoznawalne znaczki w branży motoryzacyjnej. Oto rezultaty.
W badaniu wzięło łącznie udział 100 osób (54 kobiety i 46 mężczyzn) w różnym wieku. Już na wstępie otrzymali przybory do pisania/rysowania i dziesięć kartek z miejscem na rysunek. Na każdej z nich u góry widniała nazwa danej marki. Zadanie uczestników polegało na narysowaniu logo każdej z marek z pamięci.

BMW

BMW nie posiada szczególnie skomplikowanego znaczka, co widać po poniższym rezultacie. Jako ciekawostkę warto dodać, że oryginalne logo z 1927 roku zawierało zarówno znak Rapp Motorenwerke (z którego wyrosła firma BMW), jak i kolory bawarskiej flagi.

Rezultaty. W lewym górnym rogu najbardziej podobne do rzeczywistego logo, w prawym dolnym rogu najmniej podobne.

Ikoniczne kolory niebieski i biały zostały prawidłowo zapamiętanie przez 92% uczestników badania, przy czym 93% poprawnie narysowało okrągły kształt znaczka. Jednak później już zaczęły się schody. Aż 41% osób nie mogło sobie przypomnieć prawidłowego układu kolorów.
59% badanych było w stanie narysować charakterystyczny układ.

92% osób użyło prawidłowych kolorów.

7% nie narysowało znaczka w okręgu.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo BMW na przestrzeni lat

Audi

Audi posiada prawdopodobnie najłatwiejszy do odtworzenia znaczek. Mimo to część badanych wciąż miała poważny problem, aby prawidłowo odwzorować każdy szczegół (choć nie było ich za wiele). Cztery koła Audi oznaczają czterech producentów, którzy połączyli swoje siły: Audi, Horch, DKW i Wanderer.

Rezultaty

14% badanych narysowało niewłaściwą liczbę pierścieni, a 5% osób pomyliło logo Audi z logo mistrzostw olimpijskich. Nikogo nie powinno to jednak dziwić, ponieważ Międzynarodowy Komitet Olimpijski próbował swego czasu pozwać Audi za naruszenie znaku towarowego.
14% badanych narysowało niewłaściwą liczbę pierścieni.

5% pomyliło logo audi z logo igrzysk olimpijskich.

7% totalnie spieprzyło robotę.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo Audi na przestrzeni lat

Alfa Romeo

Alfa Romeo ma dość skomplikowane logo, składające się z wielu drobnych elementów. Nic więc dziwnego, że uczestnicy mieli problem z wyrwaniem go w całości z czeluści własnej pamięci. Prawidłowo narysowany znaczek powinien zawierać dwa podstawowe elementy. Czerwony krzyż na białym polu - symbol Mediolanu; oraz węża - symbol rodziny Visconti.

Rezultaty

Ze 100 rysunków tylko 26% osób pamiętało o narysowaniu flagi, a 37% pamiętało o wężu. Tylko 17% badanych nie zapomniało o obydwu elementach. Kształt logo okazał się najłatwiejszy do zapamiętania - tutaj błąd popełniła tylko 1/4 badanych, która zamiast koła narysowała tarczę.
74% osób zapomniało o fladze.

63% zapomniało o wężu.

13% nie uwzględniło czerwonego, niebieskiego lub zielonego w swoim rysunku.

25% narysowało tarczę zamiast koła.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo Alfa Romeo na przestrzeni lat

Ferrari

Podczas gdy większość osób nie widuje Ferrari każdego dnia, to jednak dla wielu osób właśnie te samochody stanowią szczyt motoryzacyjnych marzeń, przez co logo może być rozpoznawalne. Historia powstania znaczka z koniem jest bardzo ciekawa. Zainspirowany przez hrabinę Paulinę, Enzo Ferrari namalował konia na samochodzie wyścigowym, ponieważ wierzył, że przyniesie mu to szczęście. Potem pojawiło się żółte tło (kolor jego rodzinnego miasta) oraz kolory włoskiej flagi na samej górze.

Rezultaty

Większość osób pamiętała o kolorze żółtym i koniu. Niestety w wielu przypadkach umknęły inne, ważne szczegóły - mniej niż połowa prac zawierała w ogóle napis Ferrari, a tylko 15% badanych pamiętało o włoskiej fladze. Co ciekawe, spora część osób zrezygnowała z prostokątnego kształtu logo na rzecz odznaki. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ właśnie taka wariacja często umieszczana jest na nadwoziu legendarnych samochodów.
88% badanych nie zapomniało o kolorze żółtym.

82% podjęło próbę narysowania konia.

15% pamiętało o włoskiej fladze.

49% pamiętało o napisie Ferrari.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo Ferrari na przestrzeni lat

Ford

Logo Forda nie zmieniło się wiele w swojej długiej historii. Od 1907 roku nazwa zapisywana jest kursywą, a 20 lat później pojawił się błękitny kolor.

Rezultaty

Podczas gdy aż 89% badanych pamiętało o właściwym kolorze, tylko 58% osób podjęło próby użycia kursywy przy tworzeniu napisu. Ogólnie rzecz biorąc, Ford wypadł całkiem nieźle. Tylko 10% osób nie było w stanie przywołać z pamięci żadnego istotnego elementu.
90% osób pamiętało o owalnym kształcie.

89% pamiętało o niebieskim kolorze.

58% osób podjęło próbę użycia kursywy przy tworzeniu napisu.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo marki Ford na przestrzeni lat

Volkswagen

Logo Volkswagena już w 1938 roku zawierało w sobie dwie litery (V umieszczone nad W) i pozostało praktycznie nietknięte aż do dzisiaj. Być może właśnie dlatego znaczek okazał się najbardziej udany w całym eksperymencie. Tylko 2% badanych nie pamiętało, aby uwzględnić liter W lub V (lub obydwu).

Rezultaty

Dokładny układ liter pozostawał jednak poza zasięgiem niektórych spośród badanych. 17% z nich nie było w stanie odtworzyć prawidłowego układu liter, a 9% uwzględniało tylko jedną z nich.
17% narysowało W i V zachodzące za siebie, zamiast na siebie.

93% narysowało okrągły kształt.

9% uwzględniło tylko W lub V.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo marki Volkswagen na przestrzeni lat

Peugeot

Logo marki Peugeot nie jest zbyt skomplikowane. Tak naprawdę składa się ono tylko z jednego, charakterystycznego elementu - lwa. Ten znak towarowy został zarejestrowany w 1858 roku przez Emile'a Peugeota i choć na przestrzeni lat pojawiało się wiele wariacji, to lew zawsze był na pierwszym planie.

Rezultaty

Choć logo marki Peugeot może wydawać się łatwe do zapamiętania, to co piąta osoba w ogóle nie podjęła próby narysowania jakiegokolwiek zwierzęcia. A ci, którzy próbowali, otrzymywali różne rezultaty. U jednych był to skrzydlaty koń, u innych wieloryb, a jeszcze u innych martwy owad. Spośród 52% osób, które narysowały stworzenie podobne do lwa, aż 25% narysowało je w złym kierunku.
20% nie podjęło próby narysowania zwierzęcia.

25% narysowało zwierzę zwrócone w złą stronę.

30% narysowało kompletnie nieprawidłowe logo.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo marki Peugeot na przestrzeni lat

Renault

Początkowo logo marki Renault wyglądało zupełnie inaczej. Dopiero w latach 20. XX wieku pojawił się charakterystyczny, obecny do dzisiaj kształt. Logo przez lata miało wiele twarzy, jednak podstawowy kształt diamentu został zapamiętany przez 71% osób. Niestety problem pojawił się później, a mianowicie w detalach.

Rezultaty

Szczegóły zapamiętało jedynie 33% badanych. Najciekawsze jest jednak to, że Renault był marką, którą najczęściej mylono z innymi znanymi firmami.
71% osób pamiętało o charakterystycznym kształcie logo.

11% narysowało logo innej marki.

33% podjęło próbę narysowania szczegółów.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo Renault na przestrzeni lat

Toyota

Pierwsza wersja logo marki była rezultatem konkursu. Dopiero w 1989 roku, kiedy obchodzono 50-lecie firmy, zaprezentowano charakterystyczny kształt, który obecny jest do dzisiaj. Logo można interpretować na wiele różnych sposobów. Nie dość, że zawiera w sobie nazwę firmy, to jeszcze wygląda tak sami niezależnie od tego, czy patrzymy na nie normalnie, czy przez lusterko wsteczne samochodu.

Rezultaty

Choć projektanci poświęcili sporo czasu na opracowanie kształtu, to aż 32% badanych nie uwzględniło na swoim rysunku wewnętrznego owalu, a 19% pomyliło kolory. W rzeczywistości zaledwie 16% osób narysowało przecinające się kształty w prawidłowy sposób.
32% osób nie uwzględniło któregoś z wewnętrznych owalnych kształtów.

12% narysowało literę T.

19% nie narysowało żadnej części logo w prawidłowy sposób.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo marki Toyota na przestrzeni lat

Vauxhall

Od momentu powstania firmy logo Vauxhalla krąży gdzieś wokół postaci gryfa. Jest to bowiem herb miasteczka Luton, gdzie narodziła się marka Vauxhall.

Rezultaty

Jak można było się spodziewać, gryf okazał się dla wielu osób za dużym wyzwaniem. Zaledwie 48% uczestników podjęło próbę narysowania go, z czego tylko w przypadku 14% zwierzę przypomina w ogóle gryfa. Większość szczegółów została niemal całkowicie pominięta. Mało kto pamiętał o charakterystycznej literze V.
11% narysowało V.

26% pamiętało o czerwonym kolorze.

48% podjęło próbę narysowania gryfa.

9% narysowało flagę.

A oto faworyt.

Jak zmieniało się logo Vauxhall na przestrzeni lat


Podczas gdy w przypadku 80% rysunków wykorzystano odpowiednie kolory, a w przypadku 78% rysunków zastosowano odpowiednie kształty, ludzie mieli szczególną trudność z odtworzeniem szczegółów.

W sumie tylko 12% rysunków było bliskich ideałowi, a kolejne 26% można było zaliczyć do bardzo udanych. Eksperyment nie przyniósł żadnych niespodzianek. Tak jak się spodziewano - im prostsze logo, tym łatwiej odtworzyć je z pamięci.
26

Oglądany: 295933x | Komentarzy: 57 | Okejek: 348 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.10

03.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało