Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Kobieta z męskimi rękami

51 952  
465   59  
Zapraszamy do naszego wehikułu czasu. Dzisiaj wyruszymy i zatrzymamy się na dłużej w Chinach, przemierzymy autostrady słonecznej Kalifornii i na koniec przejedziemy się niecodziennym tramwajem. Wsiadać, pasy zapinać, zaczynamy!

#1. O.J. Simpson podczas ucieczki przed policją swoim Fordem Bronco. Dwugodzinny pościg przez południową Kalifornię zakończył się dopiero wtedy, gdy jeden z najlepszych w historii gracz NFL i aktor poddał się w swoim domu w Brentwood, 17 czerwca 1994 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Podejrzany o podwójne zabójstwo O.J. miał się rzekomo dobrowolnie zgłosić na policję. Nie zrobił tego, a gdy wydano nakaz jego aresztowania, próbował uciec z miasta. 17 czerwca 1994 roku około 95 milionów ludzi oglądało w telewizji na żywo pościg za O.J. Simpsonem, który uciekał białym Fordem Bronco autostradą w Los Angeles.
„Kolumna policyjnych samochodów ruszyła w pościg. Dołączyły do tego helikoptery telewizyjne. Kiedy Bronco przejeżdżało pod estakadami autostrady, tłumy ludzi dopingowały Simpsona okrzykami i transparentami” – tak relacjonowało wówczas CNN.
Finalnie Orenthal James Simpson został aresztowany w swoim domu, ale w mocno kontrowersyjnym procesie został uniewinniony od zarzutu zabójstwa swojej byłej żony oraz jej przyjaciela.
W późniejszych latach gwiazda NFL nie uniknęła jednak odsiadki. W 2008 roku O.J. został skazany na 33 lata za napad z bronią w ręku. Wyszedł na wolność już w 2017 roku za wzorowe sprawowanie.
Zmarł 10 kwietnia 2024 roku w wieku 76 lat.

#2. Chiński rewolucjonista Sun Jat-sen na spotkaniu ze swoimi zwolennikami. W tle powiewa flaga Pięciu Ras Pod Jedną Unią, jedna z ważniejszych zasad Republiki Chińskiej, która powstała w 1911 roku w wyniku Rewolucji Xinhai. Fotografia pochodzi z 1912 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Protesty na placu Tiananmen jeszcze przed masakrą i represjami, 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Wkroczenie wojsk UNPROFOR do wioski Ahmići po wycofaniu się HVO, 1993 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

16 kwietnia 1993 roku o godzinie 5:30 na ranem rozpoczęła się największa masakra na ludności cywilnej dokonana podczas konfliktu pomiędzy bośniackimi Chorwatami i zdominowanym przez Bośniaków rządem.
Według międzynarodowych obserwatorów atak został dokonany z trzech stron i miał na celu zmusić ludność do ucieczki na południe, gdzie snajperzy z premedytacją strzelali do uciekających. Inne wojska, zorganizowane w małe grupy liczące od około pięciu do dziesięciu żołnierzy, szły od domu do domu, podpalając je i zabijając mieszkańców. W operacji wzięło udział około stu żołnierzy HVO (Chorwackiej Rady Obrony). Atak spowodował masakrę bośniackich wieśniaków i zniszczenie wsi. Zginęło około 120 osób, w tym 32 kobiety i 11 dzieci. Większość mężczyzn została zastrzelona z bliskiej odległości. Niektórzy mężczyźni zostali złapani, a dopiero później zabici przez chorwackich żołnierzy.
Po zakończeniu wojny Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze orzekł, że wydarzenia w Ahmići stanowiły zbrodnię przeciwko ludzkości.

#5. Szachowy Turniej Pretendentów 2024, runda 10, Hikaru Nakamura – Nijat Abasov 1-0, kwiecień 2024 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Mały Jackie Chan ze swoimi rodzicami, 1958 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Pomnik Marcina Lutra, Drezno, Niemcy, 1958 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. 20 lutego 1947 roku w wyniku katastrofy w O'Connor Plating Works zginęło 17 osób, a 11 budynków zostało ciężko uszkodzonych.

Kliknij i zobacz więcej!

Wybuch nastąpił na skutek niewłaściwego obchodzenia się z kwasem nadchlorowym, który zakład stosował jako eksperymentalną metodę polerowania aluminium. W dniu wypadku nie działała jednostka chłodząca niezbędna do bezpiecznego przechowywania substancji chemicznej.
Naczynie o pojemności 130 galonów amerykańskich (490 l) kwasu aż kipiało z gorąca i najprawdopodobniej zapaliło się, gdy opuszczono do niego plastikowy stojak.

#9. Akcja odgruzowywania Gdańska w okolicy Kaplicy Królewskiej i Kościoła Mariackiego, 1945 rok

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Shreya Siddanagowda podczas wywiadu dla AFP w swoim domu w Pune, 7 marca 2020 roku, ponad dwa lata po operacji przeszczepu obu rąk.

Kliknij i zobacz więcej!

Mieszkająca w Indiach Shreya Siddanagowda w wieku 17 lat doznała poważnych obrażeń w wypadku autobusowym. Konieczne było amputowanie obu rąk powyżej łokci. Na szczęście dla kobiety lekarze znaleźli dawcę – 20-letniego rowerzystę, który zginął w innym wypadku drogowym. Rodzice mężczyzny zgodzili się na pobranie kończyn, a rodzice nastolatki na przeprowadzenie przeszczepu.
Operacja trwała ponad 13 godzin. Pracowało przy niej 20 chirurgów i 16-osobowy zespół anestezjologiczny. Cała procedura zakończyła się wielkim sukcesem, ponieważ ciało nastolatki bez problemu przyjęło nowe ręce.
Przypadek Shreyi jest wyjątkowy, ponieważ po trzech latach od wypadku odcień koloru skóry między przeszczepionymi kończynami a resztą ciała dziewczyny wyrównał się.
Sama Shreya zauważyła także, że zmienił się nie tylko odcień skóry. Podczas fizjoterapii nowe kończyny kobiety, które początkowo były wyraźnie bardziej muskularne i „męskie”, wydawały się maleć. Tkanka tłuszczowa zgromadzona w przeszczepionych rękach powoli się rozpuszczała i ostatecznie bardziej wyrównała z poziomem tkanki w górnej części kończyn, które nie były amputowane.

#11. Joseph Ligon został zwolniony w 2021 roku po odbyciu piątego najdłuższego wyroku w historii – 67 lat i 54 dni

Kliknij i zobacz więcej!

Urodzony 3 maja 1938 roku Joseph Ligon to amerykański skazany morderca i były więzień. Był najdłużej odsiadującym wyrok więźniem w Ameryce, skazanym na dożywocie jako nieletni. W wieku 15 lat został uznany za winnego morderstwa i skazany na dożywocie bez możliwości ubiegania się o zwolnienie warunkowe.
W 2016 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że wszystkie wyroki dożywocia dla nieletnich bez możliwości wcześniejszego zwolnienia są niezgodne z konstytucją. Wyrok ten ma moc wsteczną i Joseph Ligon został zwolniony w 2021 roku po spędzeniu 68 lat w więzieniu.

#12. Sinead O'Connor w 1997 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Wiceprezydent George H.W. Bush odwiedza miejsce zamachu bombowego na koszary w Bejrucie w 1983 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

23 października 1983 roku Bejrutem wstrząsnęły dwie potężne eksplozje. W stolicy Libanu zdetonowano przed koszarami wojskowymi dwie bomby ukryte w ciężarówkach. W ataku samobójczym na żołnierzy międzynarodowych sił rozjemczych zginęło 241 amerykańskich marines oraz 58 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Do obu zamachów najpierw przyznała się nieznana organizacja Niezależny Ruch Rewolucji Islamskiej, a potem Święta Wojna Islamu. Członkowie tej ostatniej oświadczyli, że są owładniętymi śmiercią żołnierzami Boga.
Kilka dni po zamachu ministrowie spraw zagranicznych państw, których żołnierze służyli w siłach rozjemczych w Libanie, oświadczyli, że ich rządy nadal będą utrzymywały tam swoje wojska, ale zarówno USA, jak i Francja nie zdołały wykonać swojego zadania. Wobec eskalacji starć dowódcy kontyngentu zdecydowali o wycofaniu żołnierzy z ogarniętego wojną Libanu.
Pierwsza wojna libańska trwała jeszcze półtora roku. Wojna domowa między chrześcijanami i muzułmanami zakończyła się sześć lat później.

#14. Grupa kandydatek na astronautki robi sobie przerwę podczas szkolenia. W nadchodzących latach staną się one pięcioma pierwszymi Amerykankami w kosmosie. Fotografia wykonana w sierpniu 1978 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Tramwaj konny w Szczecinie, lata 1886-1887.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku


Źródła: 1, 2, 3
2

Oglądany: 51952x | Komentarzy: 59 | Okejek: 465 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.05

23.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało