< > wszystkie blogi

przemus222's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Czy przechowywanie w pojemnikach próżniowych jest zdrowe?

20 sierpnia 2020
Konsumpcja żywności w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego też wciąż szukamy metod i sposobów na zachowanie świeżości jedzenia, które kupujemy. Niestety wydaje się, iż Polacy wciąż mają trudności z prawidłowym robieniem zakupów- kupują za dużo (zwłaszcza w sezonach około świątecznych), często ulegają promocjom typu 3+1 i niestety wyrzucają bardzo dużo zmarnowanego jedzenia. Jak temu zapobiegać i co robić, by mieć w lodówce żywność jak najdłużej zdatną do jedzenia?

Metody przechowywania żywności

Przechowywanie żywności ma na calu przedłużenie jej świeżości oraz:
- niedopuszczenie do rozwoju i działania drobnoustrojów,
- zatrzymanie procesu utleniania, fermentacji, enzymatycznego rozpadu, brunatnienia,
- hamowanie autooksydacji tłuszczów, utleniania witamin,
- zabezpieczenie jej przed wszelkimi insektami i ich działaniem,
- zabezpieczenie żywności przed zanieczyszczeniami.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod przechowywania żywności po to, by długo była świeża jest oczywiście jej mrożenie oraz przechowywanie w warunkach chłodniczych, w lodówce. Obniżenie temperatury o 10°C powoduje 2-3-krotne (średnio 2,5-krotne) zmniejszenie szybkości reakcji chemicznych.
Inny sposób na utrwalanie żywności to jej pasteryzacja, czyli ogrzanie jej do temperatury nie przekraczającej 100 stopni Celsjusza przez określony czas. Pasteryzacja niszczy drobnoustroje chorobotwórcze i unieszkodliwia mikroorganizmy.
By mięso było dłużej świeże i zdatne do spożycia możemy poddać je wędzeniu, suszeniu, zapeklować je (utrwalenie mięsa za pomocą mieszanki peklującej) lub oczywiście zamrozić.
Ogólna zasada jest taka, by wszelkie produkty żywnościowe lub gotowe już dania przechowywać w miejscach zacienionych, suchych i takich, gdzie panuje względnie najniższa z możliwych temperatur. Jednym z najprostszych sposobów na przechowywanie żywności jest włożenie jej do pojemników zamykanych próżniowo. Zależnie od typu produktu, pakowanie i przechowywanie próżniowe wydłużają jego świeżość od kilku dni do nawet wielu tygodni.

Przechowywanie jedzenia w pojemnikach próżniowych

Zakup kompletu pojemników do próżniowego przechowywania żywności takich, jak np. https://seeyoo.pl/ to bez wątpienia tania i prosta metoda na świeże jedzenie. Taki sposób przechowywania żywności ma wiele zalet i jest zdrowe, a ponadto:
- zapobiega wilgotnieniu suchych produktów oraz wysuszaniu się produktów mokrych (np. wędlin),
- chroni tłuste pokarmy przed jełczeniem i rozwarstwianiem się oleju,
- chroni żywność przed wszelkimi insektami, bakteriami, pleśnią i innymi drobnoustrojami,
- jest dobrym sposobem na marynowanie żywności- marynata znacznie lepiej "wchodzi" w mięso lub w ryby, gdy zamknięta jest wraz z nim próżniowo,
- jedzenie pakowane i przechowywane próżniowe zachowuje w pełni swoje właściwości odżywcze, smak, zapach oraz aromat.
Jeśli więc mamy tendencję do robienia zbyt dużych zakupów i często zdarza nam się wyrzucać przeterminowaną lub zepsutą żywność, warto zacząć przechowywać ją w zdrowy sposób, czyli w próżni. Próżnia sprawia, iż pieczywo w niej przechowywane jest świeże o 8 dni dłużej niż w zwykłych warunkach (bp. w chlebaku czy w woreczku), ser żółty jest świeży o kilka tygodni dłużej, a przechowywane próżniowo warzywa zachowują świeżość nawet przez 3 tygodnie.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi