Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

To pierwszy taki zakaz w Warszawie i podobno nie ostatni – Co nowego w technologii?

39 684  
140   106  
W dzisiejszym odcinku:
  • Odszedł z Google i teraz ostrzega świat przed zagrożeniami związanymi z rozwojem AI
  • Administracja pierwszego miasta na świecie rozpoczyna współpracę ze sztuczną inteligencją
  • Jak długo Polacy wpatrują się w ekrany urządzeń elektronicznych? Jesteśmy w czołówce Europy
  • Zakaz wjazdu samochodem elektrycznym na parking w Warszawie wywołał potężną burzę w sieci
  • AI stworzyło reklamę piwa, która wygląda jak wyciągnięta żywcem ze snu

#1. Odszedł z Google i teraz ostrzega świat przed zagrożeniami związanymi z rozwojem AI


Geoffrey Hinton – zwany również ojcem chrzestnym AI – odszedł z Google po trwającej niemal 10 lat współpracy. Hinton zajmował się głównie właśnie rozwojem sztucznej inteligencji i teraz w końcu może podzielić się ze światem swoimi obawami.

Apel Hintona to coś zupełnie innego niż niedawny list podpisany przez setki naukowców i ludzi z branży technologicznej – w tym Elona Muska. Tym razem mamy do czynienia z rzetelnym przekazem człowieka zdającego sobie w 100% sprawę z tego, co nadchodzi i czego powinniśmy się obawiać.

Były pracownik Google przestrzega przede wszystkim nie przed samą sztuczną inteligencją, ale przed korporacjami, które będą wykorzystywać AI. Czeka nas era zalewu wygenerowanymi sztucznie grafikami, filmami i fałszywymi informacjami, których przeciętny odbiorca nie będzie w stanie odróżnić od tych prawdziwych.

W krótkiej perspektywie AI z pewnością wywróci rynek pracy do góry nogami. Znikną zawody, gdzie obowiązki polegają na wykonywaniu prostych zadań. Najbardziej zagrożone wydają się przede wszystkim stanowiska związane z zarządzaniem tzw. zasobami ludzkimi (HR). Już teraz IBM przecież zapowiedział, że zawiesza zatrudnianie nowych pracowników w dziale HR i stawia na rozwój sztucznej inteligencji w tym sektorze.

Hinton uważa, iż jednym ze sposobów utrzymania kontroli nad rozwojem AI jest powołanie zespołu naukowców, który czuwałby nad wszystkim. Czy jest to jednak możliwe? Raczej nie, szczególnie biorąc pod uwagę, że wiele firm niezależnie rozwija swoje modele i trwa swego rodzaju wyścig, którego stawką są ogromne pieniądze.

Były pracownik Google porównuje obecną sytuację do projektu Roberta Oppenheimera, który kierował pracami nad rozwojem bomby atomowej.

#2. Administracja pierwszego miasta na świecie rozpoczyna współpracę ze sztuczną inteligencją


Jeśli chodzi o AI i jego rozwój na świecie, to sprawy przybierają coraz szybszy obrót, a coraz więcej osób myśli, jak wykorzystać modele takie jak ChatGPT do swoich celów. Na dość oryginalny pomysł wpadła administracja japońskiego miasta Yokosuka.

Japonia zmaga się obecnie z poważnym niżem demograficznym, przez co na stanowiskach pracy pojawiają się poważne luki. Wykorzystanie chatbota ma te luki wypełnić. ChatGPT ma docelowo odciążyć urzędników, wykonując najprostsze, powtarzalne zadania, takie jak przygotowywanie baz dokumentów, sprawdzanie poprawności językowej w tekstach, tworzenie treści marketingowych czy odpowiadanie na najczęściej zadawane przez petentów pytania.

Japonia wydaje się bardzo otwarta na nowe rozwiązania i wiele komórek administracyjnych na szczeblu krajowym już zapowiedziało zainteresowanie się ChatemGPT i próbami wykorzystania jego potencjału do odciążenia urzędników państwowych.

#3. Jak długo Polacy wpatrują się w ekrany urządzeń elektronicznych? Jesteśmy w czołówce Europy


W ostatnim czasie ukazał się ciekawy raport, pokazujący jak dużo czasu mieszkańcy poszczególnych krajów spędzają przed urządzeniami wyposażonymi w ekrany. Okazuje się, że jako Polacy wcale nie mamy się czego wstydzić (a może właśnie powinniśmy się tego wstydzić…), bo znajdujemy się w czołówce Europy.

W raporcie pokazano procentowo czas dnia, jaki badani spędzają przed ekranami. Uwzględniono oczywiście tylko godziny, kiedy badani nie spali. Nie wlicza się więc tutaj nocy.


Na pierwszym miejscu na świecie znaleźli się mieszkańcy Republiki Południowej Afryki z wynikiem 58,2% dnia. Z kolei po przeciwnej stronie wśród krajów badanych znalazła się Japonia ze średnim czasem wynoszącym 21,7% dnia.

Jeśli chodzi o Polskę, to nie znaleźliśmy się w światowej czołówce. Wyróżniamy się natomiast na tle pozostałych europejskich krajów z wynikiem 40,34% dnia. Wyżej od nas na Starym Kontynencie jest tylko Rosja, Portugalia i Rumunia.

Jeśli natomiast mówimy o średniej światowej, to wynosi ona 6 godzin i 37 minut dziennie.

#4. Zakaz wjazdu samochodem elektrycznym na parking w Warszawie wywołał potężną burzę w sieci


Wodny Park Warszawianka wetknął ostatnio kij w mrowisko, umieszczając przed swoim parkingiem podziemnym zakaz wjazdu dla samochodów elektrycznych. Chodziło oczywiście o względy bezpieczeństwa i rekomendacje strażaków. Zarząd basenu jest przekonany, że szkody, jakie mogą wyniknąć z pożaru samochodu elektrycznego, są nie do pokrycia z OC kierowcy.

Na zarząd basenu wylała się jednak fala krytyki. Kierowcy postanowili powołać się na art. 85a kodeksu wykroczeń, dotyczący znakowania dróg wewnętrznych. Basen narusza ponoć przepisy dotyczące sposobu znakowania dróg wewnętrznych. Takie oznaczenie nie istnieje bowiem w systemie.

Znak jednak powróci w tej czy innej formie i prawdopodobnie będzie to znak zakazy wjazdu (B-2) z tabliczką wyjaśniającą, jakich pojazdów on dotyczy. Basen wyjaśnia, że zakaz będzie obowiązywał dopiero od 1 czerwca bieżącego roku.

Cóż… życie właścicieli samochodów elektrycznych nie jest łatwe, a niektórzy twierdzą, że podobnych zakazów będzie tylko więcej.

#5. AI stworzyło reklamę piwa, która wygląda jak wyciągnięta żywcem ze snu


Reklamy tworzone przez AI zdobywają coraz większą popularność. Dopiero mieliśmy przerażającą reklamę pizzy, a już teraz mamy dość abstrakcyjną reklamę piwa, której w tle towarzyszy utwór All Star zespołu Smash Mouth.

Dzieło to zostało wygenerowane przy użyciu kombinacji różnych programów opartych na sztucznej inteligencji. Wśród nich można wymienić Stable Diffusion, Midjourney czy ControlNet. A oto efekty:

https://youtu.be/YlY-iNrqFDo
Trzeba przyznać, że wciąż nie wygląda to za dobrze. Należy jednak pamiętać, że całość została wygenerowana przy użyciu sztucznej inteligencji i to na dość wczesnym etapie jej rozwoju. Kto wie, jak to będzie wyglądać za kilka lat.

W poprzednim odcinku: Reklama pizzy wygenerowana przez AI wzbudza przerażanie

5

Oglądany: 39684x | Komentarzy: 106 | Okejek: 140 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało