Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Akwarystyka Morska. Jak założyć akwarium morskie?

1  
Niewielkie akwarium morskie to świetny pomysł na początek przygody z akwarystyką morską. Mały zbiornik będzie może nieco trudniejszy w prowadzeniu, ale za to znacznie tańszy w utrzymaniu. Nie zajmie również wiele miejsca i zmieści się nawet na biurku czy nocnym stoliku. Litraż narzuca pewne ograniczenia w doborze obsady, ale wszyscy wiemy, że „małe jest piękne” i przynosi tyle samo satysfakcji, co duże. Nano rafa daje wiele przyjemności i pozwala na obserwację podwodnego świata z bardzo bliskiej odległości.

Wyposażenie akwarystyki morskiej. Od czego zacząć?

Potrzebujemy odpowiedniego miejsca, w którym ustawimy nasze akwarium morskie. Najbardziej odpowiedni będzie stabilny stolik czy szafka, ale piko rafę możemy także postawić na naszym biurku w pracy. Ważne jest to, aby mebel udźwignął ciężar szkła i wody, czyli kilkadziesiąt kilogramów stałego obciążenia. Najlepiej, jeżeli został wykonany z wodoodpornego materiału lub odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wilgoci i soli. Jego stylistyka i kolorystyka powinna współgrać z wystrojem wnętrza.Zbiornik, czyli akwarium
Oferta sklepów jest ogromna. Możemy wybrać gotowy zestaw, w którym znajduje się szklany zbiornik i podstawowy osprzęt. Jest to świetna opcja dla początkujących. Nie musimy szukać informacji i zastanawiać się nad doborem poszczególnych urządzeń. Jeśli decydujemy się na samodzielne składanie zestawu, zyskujemy większy wybór np. sprzętu i kształtu akwarium.
Należy brać pod uwagę, że im większa powierzchnia dna, tym więcej możemy hodować koralowców. One potrzebują światła i powierzchni do osiedlenia się na skale. Warto się zastanowić nad wyborem samego szkła z jakiego wykonano akwarium. Tańsze float daje zadowalające efekty, jeśli jednak chcemy podziwiać podwodny krajobraz w pełnej krasie, warto wybrać szkło typu optiwhite. Odznacza się ono niezwykłą przezroczystością. Nie posiada zielonkawego zabarwienia i idealnie oddaje barwy podwodnego świata. Umożliwia uzyskanie realistycznych zdjęć i poprawia odbiór całego zbiornika.


Lampa

Lampa jest bardzo ważnym elementem akwarium morskiego. W dobrze oświetlonym zbiorniku koralowce będą szybko rosły i w pełni pokażą swoje oszałamiające kolory. Również inni mieszkańcy rafy zaprezentują się nam w pełnej krasie. Jeśli wybierzemy lampę z trybem oświetlenia nocnego, poznamy fantastyczny świat naturalnej fluorescencji koralowców.
I tutaj jest w czym wybierać, a zaawansowane urządzenia posiadają nawet WiFi, umożliwiają symulację wschodów i zachodów słońca, słonecznych dni, zachmurzenia, faz księżyca a nawet burz.

Filtr

Dobrą opcją do małego akwarium jest filtr kaskadowy o dużej pojemności. W jego wnętrzu umieszczamy absorbenty, takie jak węgiel aktywowany czy pochłaniacz fosforanów, jednak większość jego wkładu powinny stanowić media biologiczne. Za filtrację biologiczną w akwarium morskim odpowiada również żywa skała. Jeśli zakładamy akwarium morskie na suchej skale, będą nam potrzebne odpowiednie startery bakteryjne.
Wybierając filtr kaskadowy zwróćmy uwagę na jego pojemność i przepływ; nie bez znaczenia może okazać się także zużycie energii.

Skała

Skała tworząca rafę to dom koralowców i podstawa filtracji biologicznej. Możemy wybrać suchą, która zwykle sprawia mniej kłopotów i eliminuje ryzyko zawleczenia nieproszonych gości. Żywa skała zasiedlona jest mikroorganizmami morskimi.
Niezależnie na jaką się zdecydujemy, zanim obrośnie koralowcami, sama w sobie tworzy ozdobę akwarium, dlatego warto wybrać taką, która naprawdę nam się podoba.

Piasek

W małym akwarium pełni rolę dekoracyjną, więc nie musi to być tak zwany „żywy piasek”, ale nie może on również negatywnie wpływać na parametry wody. Na pewno wybierzesz coś odpowiedniego z bogatej oferty, jaką ma każdy sklep akwarystyki morskiej.

Pompa cyrkulacyjna

Odpowiada za cyrkulację wody w akwarium. Przy wydajnej kaskadzie będzie prawdopodobnie zbędna w małym zbiorniku, ale może być potrzebna do mieszania solanki przy podmianach wody. Na rynku dostępne są proste pompy i zaawansowane urządzenia z elektronicznym sterowaniem.

Odpieniacz

To rodzaj filtra. Znalezienie małego odpieniacza może stanowić nie lada wyzwanie. Skuteczność niewielkich urządzeń jest zwykle mniejsza niż ich większych odpowiedników. Trzeba też pamiętać, że nawet miniaturowy odpieniacz zajmuje miejsce w akwarium. A to już może być problem przy małym litrażu.
Ale odpieniacz odpowiada za usuwanie produktów przemiany materii ryb, a na mini rafach rzadko utrzymujemy ryby. Jeżeli zdecydujemy się na ich hodowlę to możemy wybrać tylko niewielkie gatunki i to w bardzo ograniczonej ilości.
Dlatego małe akwarium morskie często funkcjonuje bez odpieniacza. Zamiast niego potrzebne będą większe podmiany wody i staranna kontrola jej parametrów, przy pomocy testów. Rezygnując z odpieniacza nie tylko oszczędzamy pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na jego zakup, ale co równie ważne, zyskujemy w akwarium trochę przestrzeni dla koralowców lub innych ciekawych zwierzątek morskich.

Filtr odwróconej osmozy RODI

Prowadzenie akwarium morskiego jest trudne bez wody RODI. Na szczęście możemy ją sami produkować w domu. W tym celu potrzebny będzie filtr odwróconej osmozy z korpusem na żywicę jonowymienną.
Jeśli mamy blisko do sklepu z akwarystyką morską, to zakup kilku litrów wody RODI raz w tygodniu może okazać się wygodniejszy niż używanie filtra. Zwłaszcza jeśli decydujemy się na zakupy w Trzmielu (https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska), który posiada w sprzedaży gotową solankę i dostarcza ją prosto do domu.


Dolewka

Kolejnym elementem, który znacznie ułatwia utrzymanie stabilnych parametrów wody, jest automatyczna dolewka. Jest to urządzenie, które bez naszego udziału uzupełnia odparowaną wodę i utrzymuje stałe zasolenie w akwarium. Woda z akwarium stale paruje, wraz z odparowywaniem wody zasolenie rośnie, a to może być dla mieszkańców akwarium morskiego dość niebezpieczne. Wybór urządzeń jest spory od prostych grawitacyjnych do zaawansowanych elektronicznych, więc bez trudu wybierzemy coś do swoich potrzeb.

Jak założyć akwarium morskie?

Akwarium morskie o małej pojemności nie wymaga dużej ilości sprzętu. Nie potrzebuje sumpa, skomplikowanej hydrauliki, długich przewodów i masy urządzeń. Dzięki temu zyskujemy sporo czasu podczas instalacji i obsługi zbiornika. Również jego transport nie jest kłopotliwy i nie wymaga zaangażowania wielu osób. Bez trudu przewieziemy niewielkie akwarium samochodem osobowym i sami wniesiemy je do mieszkania.

Od czego zacząć?

Ustawiamy zbiornik w wybranym miejscu. Układamy aranżację skalną i sklejamy poszczególne elementy tak aby powstała stabilna rafa. Są to proste czynności, które nie zajmą nam dużo czasu. Jeśli nie używamy żywej skały nie musimy się obawiać o to, że wyschnie i spokojnie możemy zmieniać układ aż uzyskamy optymalne ustawienie. Przed zalaniem akwarium przygotowujemy wodę. Solankę możemy wymieszać w wiaderku i gotową wlać do zbiornika. Inna opcją jest użycie gotowej solanki.
Kiedy już mamy zalane akwarium, możemy zainstalować sprzęty, dodać preparaty bakteryjne, a następnie uzbroić się w cierpliwość. Dojrzewanie akwarium morskiego może trochę potrwać. Jeśli po tygodniu czy dwóch woda jest wolna od związków azotu, co sprawdzamy testami na NH3 i NO2, możemy spróbować wpuścić do akwarium ślimaki czy kraby. W kolejnych tygodniach zajmiemy się koralowcami.
Wielkość zbiornika nie ma wielkiego wpływu na to, jakie gatunki koralowców możemy w nim hodować. Ważniejsze są parametry wody. Koralowce potrzebują stabilnych parametrów i jeśli jesteśmy w stanie je zapewnić możemy pokusić się o takie gatunki, jakie nam się podobają, nawet trudne w hodowli SPS-y. Te ostatnie jednak będą wymagały dodatkowej suplementacji, co trzeba brać pod uwagę.Dlaczego warto zdecydować się na akwarium morskie? Małe akwarium morskie to mały koszt, a ogromny zysk. Akwarystyka daje radość i poszerza horyzonty. Uczy odpowiedzialności i zapewnia relaks. Nawet małe akwarium rafowe może stać się spełnieniem marzeń i początkiem pasjonującego hobby.
Problemy z jego prowadzeniem zdarzają się jak w każdym innym akwarium, ale nie przysłaniają ogromnej radości, jaką niesie ze sobą obcowanie z naturą we własnym domu.Akwarystyka morska jest wyzwaniem, jeżeli po przeczytaniu tego artykułu stwierdzasz, że temat jest trudny i boisz się spróbować. Może warto rozpocząć swoją przygodę z hobby akwarystycznym od akwarium słodkowodnego. Bez względu na okoliczności, kontakt z naturą w domowych warunkach pomaga odpocząć od trosk dnia codziennego. Więc bez względu na to czy będzie to akwarium morskie czy akwarium słodkowodne, daj szansę na poznanie wyjątkowego świata podwodnej fauny i flory. Daj się urzec naturze.

Oglądany: 161x | Komentarzy: 0 | Okejek: 1 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.12

02.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało