Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najbardziej niesamowite skamieliny, jakie kiedykolwiek znaleziono

45 218  
265   29  
Chodzenie po muzeach pełnych szkieletów i innych skamielin może wydawać się niewiarygodnie nudne. Jednak jeśli zagłębimy się w ten temat, to odkryjemy, że cała sprawa jest o wiele bardziej fascynująca, niż mogło nam się wydawać. Dzisiaj przyjrzymy się kilku najbardziej niezwykłym znaleziskom w dziejach.

#1. Noga argentynozaura o niebywałych wręcz rozmiarach

Argentynozaury to dinozaury gadziomiedniczne z grupy zauropodów. Rodzaj ten został odkryty przez Guillermo Heredię w Argentynie (stąd też nazwa). Gady te żyły na terenie Ameryki Południowej w okresie pomiędzy 97 a 93,5 miliona lat temu.

Stworzenia imponowały przede wszystkim swoimi niebywałymi wręcz rozmiarami. Według dostępnych nam danych argentynozaury mierzyły ponad 30 metrów długości i ważyły od 70 nawet do 100 ton, co czyni je największymi gadami, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi.

Szacuje się, że tylne nogi miały długość około 4,5 m. Na zdjęciu widzimy jedną z nich, a obok człowieka dla porównania.

#2. Oto najlepiej zachowana skamielina borealopelta, jaką kiedykolwiek odkryto

Borealopelta (łac. tarcza północna) jest rodzajem ankylozaurów (roślinożernych dinozaurów) z epoki kredy (100-145 milionów lat temu), które żyły kiedyś na obszarze dzisiejszej Alberty w Kanadzie.

Ten konkretny egzemplarz został odkryty w kopalni piasku roponośnego Millenium w pobliżu Fort McMurray w Albercie. Jest on nie tylko uważany za najlepiej zachowany okaz borealopelta, ale również najlepiej zachowaną skamielinę dinozaura tych rozmiarów na świecie. Naukowcy w trakcie badań odkryli nawet pozostałości ostatniego posiłku gada w jego żołądku.

#3. Licząca sobie ponad 8 mln lat skamielina skorupy żółwia

Stupendemys geographicus to prehistoryczny gatunek żółwia słodkowodnego, który żył w późnym miocenie. Jego szczątki znajdowano przede wszystkim na obszarze Wenezueli oraz Brazylii. Trzeba jednak przyznać, że stworzenia te imponowały rozmiarami.

Ten konkretny egzemplarz mierzył prawie 4 m długości. Szacuje się, że gady te ważyły ponad tonę. Dodatkowo ich skorupy były zaprojektowane tak, aby stworzenia mogły się bronić i walczyć. Ich głównym wrogiem był Purussaurus (prehistoryczny kajman mierzący ponad 3 metry).

#4. Mumia edmontozaura, która zadziwiła wszystkich naukowców

Jeśli myślicie, że jest to wyjątkowo brzydka skamielina, to może częściowo macie rację. Jednak jest to coś więcej. Jest to najlepiej zachowana skamielina, która nie tylko posiada wiele nienaruszonych kości, ale również zasuszoną skórę. Dinozaurem, którego tu oglądamy, jest natomiast edmontozaur, gad osiągający do 13 m długości i ważący nawet 6 ton.

Ta konkretna skamielina została wykopana w 1908 roku przez Charlesa Sternberga i jego synów. Ten edmontozaur został "zmumifikowany" 66-68 mln lat temu. Dlaczego jednak skóra, która trzyma szkielet w kupie, jest dla archeologów tak ważna? Ponieważ dzięki temu naukowcy nie muszą gdybać, która kość powinna znajdować się w którym miejscu, ale mają wszystko gotowe, podane na tacy.

#5. Człowiek z Altamury

Człowiek z Altamury to nazwa najstarszej znanej nam skamieniałości neandertalczyka, która została odkryta 27 lat temu, jeszcze w 1993 roku, wśród stalagmitów w jaskini w Altamurze we Włoszech.

Naukowcy twierdzą, że skamielina ta jest wyjątkowo dobrze zachowana jak na swój wiek. Według badań mężczyzna żył gdzieś między 128 000 a 187 000 lat temu.

#6. Opalizujący amonit

Amonity to podgromada wymarłych głowonogów. Całkowicie zniknęły z powierzchni naszej planety w trakcie tzw. wymierania kredowego (66 mln lat temu), w trakcie którego, w wyniku zderzenia z asteroidą, wymarło 3/4 gatunków żyjących wtedy na Ziemi.

Co jednak zachwyca w przypadku amonitów, to sposób w jaki zachowują się skamieliny. Często zamieniają się one w istne witraże opalizujących barw. Egzemplarz ze zdjęcia po lewej został odkryty na Madagaskarze, natomiast ten po prawej w Albercie w Kanadzie.

#7. Liliowce, które stanowiły inspirację dla twórców "Obcego"

Liliowce nazwę swą zawdzięczają podobieństwu do kwiatów. Mamy więc sam kwiat i łodygę. Liliowce nie wyginęły całkowicie, bowiem do dzisiaj wielu przedstawicieli tej grupy wciąż pływa w morzach i oceanach. Jednak współczesne liliowce nie wyglądają nawet w połowie tak niepokojąco jak te ze skamielin.

Te konkretne okazy ze zdjęcia żyły około 300 - 360 mln lat temu. Co ciekawe, to właśnie one stanowiły inspirację dla twórców postaci Obcego i jego niedorosłych form.

#8. Wadi al-Hitan

Jest to dolina położona około 70 km na południowy zachód od oazy Fajum w zachodnim Egipcie. Dolina jest o tyle niezwykła, że obfituje w skamieniałości wymarłych zwierząt morskich. Znajdują się tam przede wszystkim szczątki tzw. prawaleni - czyli najstarszych znanych nam przodków waleni, które dzisiaj pływają w oceanach.

W dolinie znajduje się ponad 400 szkieletów, w tym wiele zachowanych w całości. Jest to wręcz bezcenne znalezisko ze względu na to, jak wiele dzięki niemu mogliśmy się dowiedzieć o życiu na Ziemi.

#9. Liczący 248 mln lat szkielet przychodzącego na świat czaohuzaura

Poród to niezwykle niebezpieczny dla zwierząt proces, ponieważ są one wtedy wyjątkowo narażone na atak innych drapieżników. Dla tego czaohuzaura bardzo wiele poszło nie tak. Ta licząca sobie 248 mln lat skamielina została znaleziona w Południowym Majiaszanie w Chinach w 2011 roku.

Jest ona o tyle niezwykła, że pokazuje nam matkę w czasie porodu. Badacze odkryli, że samica miała co najmniej 3 młode. Jedno znaleziono w środku, drugie właśnie wydostawało się na świat, a trzecie było już poza ciałem matki. Szczątki tego ostatniego znaleziono pod szczątkami samicy.

#10. Ogromny, opalizujący ząb znaleziony w okolicach Lightning Ridge w Australii

Niestety nie do końca wiadomo, do jakiego gada dokładnie należał ten ogromny ząb, jednak wiadomo, że odnaleziono go w okolicach miasta Lightning Ridge w Australii. Wiadomo również, że w ciągu tych wszystkich lat skamielina nabrała niezwykłych, opalizujących barw.

#11. Welociraptor i protoceratops w trakcie walki

Jedyna w swoim rodzaju, licząca sobie 80 mln lat skamielina znaleziona na pustyni Gobi w południowej Mongolii. Widzimy tam welociraptora (wysokiego na 2 metry i ważącego 80 kg drapieżnika) w trakcie walki z protoceratopsem (roślinożernym gadem o długości 1,8 m).

Pewnie zastanawiacie się, jak to się stało, że zwierzęta zmarły w takiej pozycji... otóż zaskoczyła je sama natura. W trakcie walki nadeszła nagle burza piaskowa, która zaczęła je stopniowo zasypywać. Dinozaury jednak trwały w morderczym uścisku, przez co nie mogły się ratować ucieczką.

#12. Pierwszy kompletny szkielet tyranozaura

Tyranozaur to jeden z najlepiej znanych w kulturze popularnej dinozaurów. Ten tutaj egzemplarz został znaleziony w 2006 roku, jednak nie to czyni go tak niezwykłym. Jest to pierwsza skamielina tyranozaura, która zawiera komplet kości w nienaruszonym stanie. Mało tego! Wszystkie one dodatkowo znajdowały się na swoich miejscach.

Warto również dodać, że niedaleko tyranozaura znaleziono również skamielinę triceratopsa. Naukowcy są zdania, że dinozaury musiały walczyć między sobą, kiedy przyszła po nie śmierć.

#13. Wąż gotowy do posiłku

Dinozaury, które padły w połowie walki, to coś niezwykłego. Co jednak powiecie na gada, który zakończył swój żywot w trakcie posiłku? Właśnie taką scenę przedstawia poniższa skamielina węża z rodzaju Sanajeh.

Gad szykował się właśnie do pożarcia jaj tytanozaura, jednak w trakcie posiłku na całe gniazdo osunęła się ziemia, grzebiąc niedoszłego drapieżnika i jego ofiary pod kamieniami.

Skamielina ta jest wyjątkowa z jednego względu. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, co jadły tego typu węże. Rozwarcie ich szczęk było za małe, aby mogły żywić się nawet mniejszymi, dorosłymi gadami. Teraz jednak wiemy, że część diety węży stanowiły świeżo wyklute dinozaury.

#14. Żółwie przyłapane na bara-bara

W 1987 roku naukowcy pracujący w Niemczech natknęli się na pewną niezwykłą skamielinę. Na początku nie wiedzieli do końca, co ona przedstawia, jednak po przeprowadzeniu badań jasne było, że są to żółwie w trakcie kopulacji.

Co ciekawe, ludzkość do tej pory odkryła około 30 skamielin zwierząt w trakcie małego bara-bara, jednak 29 z nich stanowią owady. Ta parka żółwi jest więc naprawdę niezwykła.
4

Oglądany: 45218x | Komentarzy: 29 | Okejek: 265 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.01

17.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało