Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

15 najstarszych miast, które istnieją do dziś

67 403  
205   41  
Zapraszam na podróż do miast nieprzerwanie zamieszkałych od 2300 aż do 20 000 lat. Myślę, że będzie to ciekawa lektura.

#1. Anuradhapura, Sri Lanka

Według legendy początek miastu miała dać mniszka buddyjska Sanghamitta, przywożąc i ofiarując królowi Sri Lanki Devanampiyatissowi gałąź ze świętego drzewa Bodhi, pod którym miał medytować i doznać oświecenia Budda. A naprawdę miasto założono w 377 r. p.n.e. Po upadku syngaleskiego państwa zostało zapomniane i odkryte ponownie przez brytyjską ekspedycję w 1820 roku. Ważne centrum buddyzmu - historyczne święte miasto, gdzie do dziś rośnie szczep drzewa Bodhi, pod którym Budda według tradycji osiągnął oświecenie. Wśród ruin tego starożytnego miasta zachowało się kilka buddyjskich świątyń, pałaców oraz dom jałmużny, w których widać wyroby z ceramiki i żelaza pokazujące, że ówcześni mieszkańcy miasta byli bardzo rozwinięci technologicznie. Anuradhapura została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Obecnie w mieście mieszka 50 000 mieszkańców.

#2. Chengdu, Chiny

Starożytne miasto Chengdu było stolicą królestwa Shu już w 400 r. p.n.e. W 316 roku p.n.e. zostało podbite przez Qin. Wykorzystując zasoby żyznej Równiny Chengdu, którą nawodniono budując system irygacyjny Dujiangyan, Qin rozpoczęło podboje, ostatecznie jednocząc Chiny w 221 roku p.n.e.
Po upadku dynastii Han, w III wieku, w epoce Trzech Królestw, Chengdu było stolicą królestwa Shu Han. Po zjednoczeniu Chin Chengdu pozostawało stolicą prowincji Syczuan i jednym z najważniejszych ośrodków handlowych cesarstwa. Obecnie to stolica prowincji Syczuan zamieszkała przez 11 050 000 mieszkańców. W mieście rozwinięty jest przemysł wysokich technologii, elektroniczny, maszynowy, chemiczny, drzewny, mineralny, lekki, spożywczy i metalurgiczny. W Chengdu znajduje się New Century Global Center – największy budynek na świecie.

#3. Osaka, Japonia

W starożytności Osaka nazywała się Naniwa. Nazwa ta pojawia się we wczesnych dokumentach historycznych. Pierwsze znaleziska związane z działalnością człowieka na tych terenach szacuje się na VI - V wiek p.n.e. Uważa się, że od tego czasu miejsce to było nieprzerwanie zamieszkałe przez ludzi. W 645 r. cesarz Kōtoku zbudował swój pałac Naniwa Nagara-Toyosaki w dzisiejszej Osace, co czyni to miasto stolicą Japonii. Naniwa została ponownie ogłoszona stolicą w 744 r. z rozkazu cesarza Shōmu i pozostała nią do 745 r. Dzięki położeniu nad dużą zatoką Morza Wewnętrznego i nad rzekami, szybko powstał tu ważny port morski zorientowany przede wszystkim na Chiny i królestwa na Półwyspie Koreańskim.

W IV wieku Naniwa była już jednym z najważniejszych ośrodków handlu. Główne drogi transportu tworzyła sieć kanałów, utrzymywana i powiększana w ten sposób, że z urobku wykopów formowano sztuczny ląd. Obecnie Osaka to trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu, w regionie Kinki (Kansai), nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób. Osaka jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych, handlowo-usługowych, kulturalno-naukowych i rozrywkowych w kraju, o niezwykle potężnym potencjale ekonomicznym, konkurującym z Tokio. Jest to także jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych i największych portów morskich w kraju.

#4. Palermo, Sycylia

W 734 p.n.e., Fenicjanie z Tyru założyli kolonię handlową w rejonie Palermo. Miasto powstało jako Panormos. Od V wieku p.n.e. miasto kartagińskie, a od 254 r. p.n.e. rzymskie. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkiwało 657 936 osób. Palermo jest kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii. To główne sycylijskie centrum przemysłowe i handlowe. Główne gałęzie gospodarki to turystyka, usługi, handel i rolnictwo. Palermo obecnie posiada międzynarodowe lotnisko. Drugie lotnisko, głównie dla obsługi tanich linii, znajduje się w pobliżu Trapani. Jako ciekawostka - archeolodzy w pobliskich jaskiniach odkryli rysunki sprzed 8000 lat, więc historia tego miejsca jest dość ciekawa. Jednak nie wiemy, czy ludzie mieszkali tam nieprzerwanie od tego okresu.

#5. Zadar, Chorwacja

Historia miasta sięga IV w. p.n.e. Na terenie dzisiejszego Zadaru istniała osada iliryjskiego plemienia Liburnów. 300 lat później miasto, nazywane wówczas Jadrea, znalazło się pod panowaniem rzymskim. Za czasów panowania Cezara i Augusta umocniono je, otaczając murami obronnymi z basztami i trzema bramami, wytyczono forum, wzniesiono świątynie i bazyliki, amfiteatr, a także akwedukt i cmentarz. W mieście znajduje się port handlowy i rybacki, stocznia oraz port lotniczy. Zadar jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł spożywczy, chemiczny i włókienniczy), kulturalnym (liczne zabytki i muzea) i akademickim (Uniwersytet w Zadarze). Jest to centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji i jednocześnie piąte co do wielkości miasto kraju. Stolica administracyjna żupanii zadarskiej. W 2011 roku liczyło 71 471 mieszkańców.

#6. Lizbona, Portugalia

Obszar dzisiejszej Lizbony zamieszkany był co najmniej od czasów rzymskich (753 r. p.n.e). Ówczesna osada występuje w źródłach jako Olisipo. W starożytności był to rejon osadnictwa Luzytanów i być może punkt handlowy Fenicjan (czego dotąd nie potwierdziły badania archeologiczne). W VIII wieku miasto zostało zajęte przez Maurów z Afryki północnej i nazwane Lishubną. Obecnie Lizbona to stolica i największe miasto Portugalii. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców

#7. Varanasi, Indie

Według legendy Waranasi zostało założone przez Śiwę. Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstała pierwsza osada w tym miejscu. Przyjmuje się, że było to około 3000 lat temu. Z pewnością znana była już w V wieku p.n.e. jako Kaśi, co wywodziło się ze słowa "jasny". Dzisiejsza nazwa pochodzi ze starożytnej nazwy miasta leżącego pomiędzy rzekami Waruna i Assi. Miasto jest co roku odwiedzane przez miliony wiernych, gromadzących się na brzegu rzeki w celu rytualnych ablucji, mających na celu oczyszczenie się z grzechów. Pomimo swej liczącej ponad trzy tysiące lat historii (jedna z najstarszych osad zamieszkanych do naszych czasów), większość zabytków ma nie więcej niż dwieście lat. Jest to efektem licznych najazdów muzułmańskich, jakie nękały Indie od XVI wieku. Zachowały się nieliczne stare świątynie (m.in. Złota Świątynia, najświętsza w mieście, niedostępna dla wyznawców innych religii), jak i niektóre ghaty (nadbrzeżne schody). Samych świątyń jest w mieście ponad 2000. W 2011 roku Varanasi liczyło ok. 1,2 mln mieszkańców.

#8. Płowdiw, Bułgaria

Z odkryć archeologicznych przeprowadzonych na terenie miasta i w jego pobliżu wynika, że było ono zamieszkane na długo przed I tysiącleciem p.n.e., czyli miasto liczy ponad 3000 lat. Do IV stulecia p.n.e. znajdował się tu warowny gród Traków o nazwie Eumolpias. W roku 342 p.n.e. został on podbity przez Filipa II Macedońskiego. Wtedy miasto zostało nazwane Filipopolis (Philippopolis). W 46 r. miasto przejęli Rzymianie i nazwali je Trimontium – miasto na trzech wzgórzach. Uczynili je głównym miastem Tracji. Biegł tutaj ważny szlak bałkański – Via Diagonalis. Rzymianie wzbogacili miasto o stadion, teatr, liczne łaźnie i wiele innych budowli.

Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego w Bułgarii, 31 grudnia 2011 roku miasto liczyło 338 184 mieszkańców. Drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii i jedno z najstarszych w kraju. Ważny ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturowy kraju (5 szkół wyższych). Port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy. W mieście od 1882 r. odbywają się Targi Płowdiwskie. Tutaj też założono pierwszą bułgarską szkołę. Rozwinięty przemysł spożywczy (głównie tytoniowy – około 50% produkcji krajowej, młynarski, cukrowniczy, winiarski, owocowo-warzywny), samochodowy, maszynowy, metalowy, włókienniczy (bawełniany i jedwabniczy), chemiczny, odzieżowy, skórzano-obuwniczy, drzewny oraz hutnictwo metali nieżelaznych (ołów, cynk).

#9. Kadyks, Hiszpania

Założony około 1100 r. p.n.e. przez Fenicjan jako Gadir. Jest to zarazem najstarsze miasto w tej części Europy. Zabudowa miejska jest jednak stosunkowo nowa (głównie XVIII w.), z powodu zniszczenia miasta w 1596 r. przez oddziały angielskie hr. Essexa. Obecnie zamieszkałe przez 116 979 osób, jest miastem portowym i handlowym. W mieście jest stocznia i rozwinięty przemysł metalowy i spożywczy. Miasto jest znanym ośrodkiem turystycznym.

#10. Chania, Kreta, Grecja

Miasto zostało założone przez Wenecjan na miejscu starożytnego, istniejącego tu już ok. 3400 r. p.n.e., minojskiego osiedla Kydonia (miejsca opisanego w Odysei Homera). Obecnie Chania słynie z atrakcyjnej nabrzeżnej dzielnicy portowej i charakterystycznej weneckiej zabudowy. Miasto zamieszkuje 53 910 mieszkańców.

#11. Gaziantep, Turcja

To miasto prawdopodobnie zamieszkane było już w epoce paleolitu (ok. 2,5 mln lat – ok. 120 tys. lat temu). Jednak to tylko przypuszczenia. Jeśli chodzi o pewniki, to Gaziantep (do początków XX w. zwany Antep) jest obecnie uważane przez historyków za jedną z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych osad na świecie, założoną około 3650 roku p.n.e. Po okresie przynależenia do imperium Babilonu, ok.1700 r. p.n.e. został wchłonięty do państwa hetyckiego. Obecnie miasto zamieszkuje 1 510 270 ludzi i jest ono szóstym co do wielkości miastem w Turcji. Miasto słynie z pistacji i robionej z nich baklawy.

#12. Ateny, Grecja

Pierwsze zapiski o tym mieście pochodzą z roku 1400 p.n.e., ale uważa się, że miasto zostało założone 6-7 tysięcy lat temu. Zalążkiem Aten historycznych była warownia z okresu mykeńskiego (połowa II tysiąclecia p.n.e.) na wzgórzu Akropolis. Epoka mykeńska obejmuje lata 1700/1600 – 1150 p.n.e. i jest to najstarsza greckojęzyczna kultura rozwijająca się w późnej epoce brązu. Później wokół niego, na sąsiadujących wzgórzach, powstało rozległe miasto z agorą, areopagiem (miejscem sądów), szeregiem świątyń i gmachów użyteczności publicznej. Akropolis przekształciło się w miejsce kultu (akropol ateński).

Obecnie stolica i największe miasto Grecji, jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej i zarazem dziesiąty co do wielkości zespół miejski w Unii Europejskiej. Siedziba banków, towarzystw ubezpieczeniowych i licznych firm żeglugowych. Rozwinięty, różnorodny przemysł Aten dostarcza ok. 70% przemysłowej produkcji krajowej. W aglomeracji Aten szczególnie rozbudowane są obiekty obsługi ruchu turystycznego, infrastruktura portowa i obsługa handlu hurtowego, przemysły stoczniowy i petrochemiczny, z licznymi terminalami naftowymi i gazoportami, produkcja wyposażenia hotelarskiego i gastronomii. Działają też duże fabryki branży AGD (spółka Bosch-Siemens-Pitsios), bardzo liczne zakłady przetwórstwa spożywczego, branża skórzano-obuwnicza, odzieżowa, chemiczna, farmaceutyczna i meblarska. Ważny węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe, porty, autostrady, linie kolejowe). Ateny zamieszkuje obecnie 3 475 000 mieszkańców.

#13. Argos, Grecja

Archeolodzy datują założenie tego miasta na 5000 - 6000 r. p.n.e., czyli miasto obecnie może mieć 8000 lat. Jednak najstarsze znane zapiski o tym mieście pochodzą sprzed prawie 4000 lat. Argos było jednym z najważniejszych ośrodków greckich już w epoce mykeńskiej, co znajduje odbicie także w greckiej mitologii. Było także najważniejszym miejscem kultu Hery. Argos przez długi czas konkurowało ze Spartą. W VII w. p.n.e. miasto to zyskało duże znaczenie wśród greckich państw-miast, dzięki pokonaniu Sparty pod Hysiaj w roku 669 (pierwsza bitwa hoplitów) za panowania króla Fejdona, który w tej wojnie poparł Ateny. Obecnie w mieście rozwija się przemysł spożywczy i tytoniowy, uprawa owoców cytrusowych, handel tytoniem i oliwkami. W 2011 roku Argos liczyło 22 209 mieszkańców.

#14. Byblos, Liban

Miejsce to stale zamieszkane od czasów neolitycznych, Odkryto warstwy neolityczne z ok. 6600 r. p.n.e., gdzie znajdują się ślady zabudowy w postaci prostokątnych domów o podłogach i ścianach wykonanych z ubitej gliny. Przez tysiąclecia Byblos ściśle związane jest z legendami i historią obszaru śródziemnomorskiego. Byblos jest też bezpośrednio łączone z powstaniem i upowszechnieniem alfabetu fenickiego, podłoża współczesnego alfabetu.
Od III tysiąclecia p.n.e. znane jako wielki fenicki ośrodek handlowy, gdzie prowadzono handel cedrem i wapieniami ze starożytnym Egiptem, skąd sprowadzano w zamian m.in. papirus. Greckie słowo byblos oznaczało papirus i stąd nazwa nadana miastu prawdopodobnie przez greckich handlarzy, którzy ściągali do Byblos po ten surowiec. Obecnie miasto zamieszkuje 44 379 ludzi.

#15. Luksor, Egipt

Luksor znajduje się w słynnej na całym świecie Dolinie Królów i został założony ponad 18 000 lat temu. Nazwa tego miejsca pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego tyle co "pałace", "zamki". Luksor był starożytnym miastem Teb, wielką stolicą (Górnego) Egiptu podczas Nowego Królestwa i chwalebnym miastem Amona. W mieście znajdziemy ogrom zabytków z czasów starożytnego Egiptu. Miasto to nazywane jest często największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt (m.in. Dolinę Królów) na zachodnim brzegu Nilu. Z tego powodu Luksor jest doskonałą bazą turystyczną i popularnym miejscem na spędzenie wakacji, zarówno jako miasto, jak i jako start (lub meta) rejsów po Nilu. W 1979 roku Luksor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie miasto zamieszkuje 506 588 mieszkańców.
Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6
16

Oglądany: 67403x | Komentarzy: 41 | Okejek: 205 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało