Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCCXXXIII - Tak wyglądała Warszawa przed referendum 30 czerwca 1946

80 816  
411   35  
Z dzisiejszego odcinka "Zatrzymanych..." dowiecie się, jak odróżnić performance od instalacji, kto się nie bał generała oraz kiedy prawo zadziałało wstecz.

#1. Nieustraszona Lillian Boyer, zwana „wing walker”. Amerykańskie akrobacje powietrzne z lat 30. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Na multimedialnych fasadach wieżowców na Binhai Avenue w Haikou (Hainan, Chiny Południowe) wyświetlono hasło „Chiny, trzymajcie się!” oraz zdjęcia najlepszych lekarzy na froncie walki z epidemią koronawirusa w prowincji Hubei, 2020 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Grace Kelly i jej mama Margaret podczas zakupów w Nowym Jorku, 1955 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Performance Olega Kulika „Wściekły pies, czyli ostatnie tabu strzeżone przez samotnego Cerbera”, 1994 r.

Kliknij i zobacz więcej!
Jaka jest różnica między instalacją a performance? Jeśli na przykład nasrałeś komuś pod drzwiami, a następnie zadzwoniłeś do drzwi, to jest to instalacja.
Ale jeśli najpierw zadzwoniłeś, a kiedy człowiek otworzył, ty kucnąłeś i nasrałeś przed nim - to performance.

Kliknij i zobacz więcej!

23 listopada 1994 r. w galerii Marata Gelmana po raz pierwszy pojawił się człowiek-pies. Nagi Kulik wyskoczył z galerii, przywiązany do łańcucha (koniec łańcucha znajdował się w rękach artysty Alexandra Brenera, przyodzianego tylko w bokserki) i przez siedem minut rzucał się na przejeżdżające samochody i widzów.
Oleg Kulik:
(...) nie miałem nawet pieniędzy na chleb. Nie miałem wyboru, musiałem biegać po ulicach jak bezdomny pies i szczekać na ludzi. Przypełzłem do Marata Aleksandrowicza Gelmana i zaproponowałem, że będę pilnował wejścia do jego galerii.
„Przyjmiesz mnie - mówię - na służbę, będę ci wierny jak pies łańcuchowy”. On roześmiał się, nawet mnie wyrzucił, ale potem oddzwonił i zgodził się. Zacząłem zastanawiać się nad szczegółami akcji i zdałem sobie sprawę, że nie byłoby to zbyt udane, gdybym tylko siedział na smyczy obok wejścia do galerii.
Potrzebowaliśmy dynamiki, więc padł pomysł dołączenia Saszy Brenera, który prowadziłby mnie na łańcuchu. Sasza początkowo bardzo ostrożnie podszedł do tej propozycji, ale obiecał pomyśleć.
Pomyślał i zgodził się, a jednocześnie wymyślił poetycką kontynuację mojego tytułu „Wściekły pies”: „Ostatnie tabu strzeżone przez samotnego Cerbera”. Po pierwszym „psim” przedstawieniu gazety napisały: „Do czego to naród został doprowadzony - ludzie biegają nago po ulicach i rzucają się na przechodniów!” - a burmistrz Łużkow obiecał wydalić golasów z ulic miasta.

#5. Członkowie delegacji Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli złożyli wieniec w Mauzoleum W. I. Lenina w Moskwie, 8 kwietnia 1976 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Prezydent generał João Baptista de Oliveira Figueiredo i pięcioletnia Wanda Rachel Clemens, Brazylia, 1979 r.

Kliknij i zobacz więcej!

5 września 1979 r. generał João Baptista de Oliveira Figueiredo, ostatni prezydent brazylijskiego reżimu wojskowego, próbował przywitać się z pięcioletnią Rachel Coelho Menezes de Souza podczas wizyty w Belo Horizonte. Dziewczyna odmówiła podania ręki generałowi.
Wiele lat później, podczas wywiadu, wówczas już 37-letnia Rachel wyjaśniła, że oczywiście w tym wieku nie była zbyt obeznana z cechami rządów wojskowych, ale już czuła wrogość zwykłych ludzi wobec władz i strach przed policją.
Rachel zmarła w 2015 r.

#7. Ozzy Osbourne, 1977 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Wojownicy z plemienia Czarnych Stóp wypatrują wrogów, Montana, USA, 1913 r. Fot. Roland Reed

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Właściciel Alfa Romeo Nicola Romeo (w środku) wraz ze swoimi kierowcami - Giorgio Rimini i Enzo Ferrari podczas Grand Prix Włoch, Monza, 1923 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Słynne kopnięcie Pelego na stadionie Maracana w Rio de Janeiro, Brazylia, 1965 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Ślub Marilyn Monroe i Arthura Millera, 1957 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Morgan Freeman i reżyser Frank Darabont na planie filmu "Skazani na Shawshank", Mansfield, Ohio, 1993 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W oryginalnym opowiadaniu Stephena Kinga Red jest Irlandczykiem. Pomimo tego, że w adaptacji filmowej rolę Reda grał czarnoskóry Morgan Freeman, postanowiono zostawić w filmie kwestię Reda „Może dlatego, że jestem Irlandczykiem” jako dobry żart.

#13. Piosenkarz James Blunt w Kosowie, 1999 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1999 r. kapitan James Blunt dowodził oddziałem Batalionu Zmechanizowanego NATO.

#14. Rzeźbiarz Roger Haywood pracuje w Obserwatorium Griffitha nad repliką Księżyca zmniejszoną do 38 stóp, Hollywood, Los Angeles, USA, 1934.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Mike Tyson i jego przybrani rodzice - Cus D'Amato i Camille Ewald, Catskill, lata 80. XX w.

Kliknij i zobacz więcej!

Cus D'Amato to były trener Floyda Pattersona, mistrza świata wagi ciężkiej w boksie zawodowym. W 1945 r. siostra Camille Ewald, która wyszła za mąż za Włocha, poznała ją z bratem swojego męża - Cusem D'Amato. Camilla i Cus nie byli małżeństwem i nie mieli wspólnych dzieci, z wyjątkiem Mike'a Tysona, który został adoptowany w wieku 15 lat.

#16. Holenderski komunista Marinus van der Lubbe, oskarżony o podpalenie Reichstagu, w oczekiwaniu na proces, Lipsk, 1933 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Marinus van der Lubbe został ścięty na gilotynie 10 stycznia 1934 r. Sąd skazał go na karę śmierci na mocy ogłoszonego przez Hitlera prawa (tzw. Lex van der Lubbe), które zadziałało wstecz.

#17. Meryl Streep i Christopher Lloyd w Yale Repertory Theatre, New Haven, Connecticut, 1977 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Masaż w bani. Tbilisi, lata 90. XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

Masaż stopami był jedną z najpopularniejszych technik masażu pleców.
Musiał być przeprowadzony bardzo ostrożnie i umiejętnie, aby pacjent nie doznał obrażeń.

#19. Sylvester Stallone i Brigitte Nielsen, 1987 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Przebojowa Brigitte romansowała z wieloma aktorami i piosenkarzami. Z Arnoldem Schwarzeneggerem była nawet zaręczona, ale w 1985 r. poślubiła Sylvestra Stallone’a. Małżeństwo przetrwało 19 miesięcy i zakończyło się 13 lipca 1987 r.

#20. Tablice agitacyjne przed referendum 30 czerwca 1946 w Warszawie.

Kliknij i zobacz więcej!

Uczestniczącym w referendum zadano trzy pytania:

1. Czy jesteś za zniesieniem Senatu?
2. Czy chcesz utrwalenia w przyszłej Konstytucji ustroju gospodarczego, zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej, z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?
3. Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Wyniki referendum zostały sfałszowane. Wg historyka Andrzeja Paczkowskiego:
Różnice były niebagatelne. Zasięg fałszerstwa wyglądał następująco: głosów „tak” było na pierwsze pytanie według danych oficjalnych – 68%, według poufnych – 26,9%. Drugie pytanie: dane oficjalne – 77,1%, dane poufne – 42 %. Trzecie pytanie: dane oficjalne – 91,4%, poufne – 66,9%. Według poufnych obliczeń pepeerowskich, głosujących „trzy razy tak” było 26,9%.

<<< W poprzednim odcinku

6

Oglądany: 80816x | Komentarzy: 35 | Okejek: 411 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

02.10

01.10

30.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało