Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 faktów o tym, po co i jak uczyć się języków obcych

50 503  
172   51  
Uczenie się każdego możliwego języka obcego czy francuska duma w stylu „inni chcą rozmawiać? Niech się uczą naszego”. Co można zyskać, poznając języki obce, a co – być może – stracić?

#1. Nigdy nie jest za późno

172668000b441e71.png
Wbrew powszechnemu mniemaniu, na naukę języków wcale nie robi się za późno. Nie jest też jednoznacznie potwierdzone, że dzieciom nauka przychodzi łatwiej niż dorosłym. Przeciwnie – w wielu przypadkach bardziej dojrzałe podejście skutkuje osiąganiem lepszych wyników. Różnica w „jakości” nauki wynika ze zmieniającego się podejścia, nie jest jednak odzwierciedlona biologicznie. To znaczy, że dla nikogo z nas nie jest jeszcze za późno, by opanować chiński… Ale czy wystarczy życia, z tym już może być różnie.

#2. Substancja szara

1726681ee965ba02.png

Substancja szara – nie bez powodu nazywana sympatycznie szarymi komórkami – to element tworzący układ nerwowy. U ludzi posługujących się więcej niż jednym językiem jest jej więcej (co ciekawe, nie dotyczy to jednak języków migowych). Im więcej substancji szarej w mózgu, tym lepsze myślenie abstrakcyjne, planowanie, wyższa inteligencja i lepsza pamięć. Innymi słowy, nauka języków obcych to doskonała droga do poprawy sprawności umysłu – a tego nigdy za wiele.

#3. Multi-tasking

1726682c0c9f36d3.png

Wykonywanie wielu czynności naraz nie jest łatwym zadaniem. Kobiety generalnie radzą sobie z nim lepiej niż mężczyźni, ale czy jedynym czynnikiem determinującym tego rodzaju zdolności jest płeć? W żadnym wypadku. Na dodatek nad własną „wielozadaniowością” można pracować. Wystarczy w tym celu – owszem – uczyć się języków obcych. Praktyka w „przełączaniu się” pomiędzy kilkoma odrębnymi językami przekłada się później na lepsze efekty osiągane w multi-taskingu.

#4. Język ojczysty

172668387475a7c4.jpg

Nauka języka obcego wpływa również na umiejętność posługiwania się językiem ojczystym. I nie, chodzi nie tylko o tych, co po tygodniu za granicą zapominają polskiego. Przeciwnie – przyswajanie zagadnień w obcym języku wymusza większą uwagę przykładaną do analogicznych kwestii w języku ojczystym. W ten sposób lepiej poznaje się rzeczy traktowane do tej pory głównie intuicyjnie.

#5. Techniki nauki

1726684e36adb3e5.jpg

Istnieje całe mnóstwo technik nauki języków, które wykorzystać można w różnych dziedzinach, każdorazowo osiągając znakomite wyniki. Do najbardziej skutecznych zalicza się mnemotechnika – zbiór metod wspomagających zapamiętywanie w oparciu o różnego rodzaju skojarzenia. Układanie wierszyków, malowanie obrazów w pamięci i inne działania, które należałoby uznać za kreatywne, zostają w pamięci na całe lata, dając się bez problemu odtworzyć w najmniej oczekiwanych momentach.

#6. Lepsza praca i współpraca

1726685dad290086.jpg

Minęły już czasy, kiedy ludzie aktywni zawodowo dzielili się na specjalistów od swoich dziedzin i specjalistów od języków. Dzisiaj znajomości języków wymaga się od wszystkich, doskonale rozumiejąc, jak bardzo ułatwia ona pracę. Postępująca globalizacja wymusza również bliższą współpracę z ludźmi z innych krajów – co byłoby trudne do osiągnięcia, gdybyśmy wszyscy postanowili ograniczyć się wyłącznie do znajomości polskiego. I jak pokazuje rynek pracy, coraz częściej sam angielski przestaje już być traktowany jako język obcy.

#7. Na przekór demencji

17266863af5be957.jpg

Demencja i inne dotkliwe przypadłości utrudniające życie starszym ludziom to z jednej strony nieunikniona konsekwencja starzenia się. Z drugiej zaś – nic, czego nie dałoby się odpowiednią dozą wysiłku odsunąć w czasie. Naukowcy przeprowadzili badania, próbując znaleźć korelację pomiędzy liczbą znanych języków obcych a wiekiem, w jakim pojawiają się pierwsze oznaki demencji. Wykazano, że u osób mówiących tylko jednym językiem, pierwsze objawy pojawiają się już w wieku 71,4 lat. U osób posługujących się co najmniej dwoma, wiek ten był przeciętnie znacznie wyższy – wynosił 75,5 roku.

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 50503x | Komentarzy: 51 | Okejek: 172 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.01

16.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało