Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

15 ciekawostek o samolotach, lotniskach i lataniu

58 803  
247   61  
Ile kosztuje samolot pasażerski, jakie są szanse przeżycia wypadku lotniczego i kilka innych faktów dla miłośników obserwowania Ziemi z przestworzy.

#1.

Ile należałoby wysupłać, by wejść w posiadanie nowego samolotu? Nie dość, że niemało, to jeszcze coraz więcej. Boeing 737 kosztował około 82 miliony dolarów, Dreamliner (787) z kolei wyceniany jest już na przeszło 312 mln. Cena zapowiadanego na koniec 2019 roku Boeinga 777-9 przekroczyć ma 400 milionów. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasowe opóźnienia, będzie jeszcze czas, by dozbierać brakującą sumę.

#2.Jak wszystkim doskonale wiadomo, twórcami pierwszego samolotu byli bracia Wright w 1903 roku. Ich wynalazek, choć przełomowy, z dzisiejszego punktu widzenia nie wydaje się szczególnie imponujący. W powietrzu zdołał pokonać zaledwie 36,5 metra. Dzisiaj samoloty takie jak Boeing 787 są w stanie przelecieć nawet 15 tys. km na jednym tankowaniu.

#3.Samoloty pasażerskie latają zwykle na wysokości 35 tys. stóp, co równa się 10,5 km. Może się to wydawać wysoko, jednak gdyby Ziemia miała rozmiary przeciętnego globusa, to jeszcze chwilę temu imponująca wysokość zmalałaby do zaledwie 2,5 milimetra. I jak tu się bać upadku?

#4.Gdy już jednak do wypadku dojdzie, czy oznacza to, że najwyższy czas robić rachunek sumienia i żegnać się ze światem? Nic podobnego! Szanse na przeżycie są ogromne - tak przynajmniej wynika ze statystyk. W latach 1983-2000 odsetek osób, które przeżyły wypadek lotniczy wyniósł aż 95,7%!

#5.Dla statystycznego pasażera ryzyko śmierci w wypadku lotniczym wynosi 1 do 11 milionów. W wypadku samochodowym - zaledwie 1 do 5 tysięcy. Wynikałoby z tego, że najbezpieczniej byłoby po prostu… jeździć samolotami. I tak karkołomnej - teorii tej przeczy fakt, że jeden z najbardziej katastrofalnych w skutkach wypadków lotniczych wydarzył się akurat na ziemi - 1977 roku na Teneryfie zderzył się samolot startujący z kołującym - zginęło 583 osób (dzisiaj samoloty lądują głównie na większym lotnisku w południowej części wyspy).

#6.Najwięcej wypadków lotniczych wydarza się w ciągu pierwszych 3 minut od (próby) oderwania się od ziemi i w ostatnich 8 minutach przed lądowaniem. Poza tymi newralgicznymi okresami można czuć się stosunkowo bezpiecznie - zaledwie 20% wypadków wydarzyło się „pomiędzy”. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej też siadać z tyłu. Ustalono, że szanse przeżycia wypadku, siedząc w pobliżu ogona, są o 40% wyższe niż w przypadku siedzenia blisko przodu samolotu. Piloci generalnie mają przesrane.

#7.Standardy amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa wymagają, aby każdy samolot pasażerski był zbudowany w taki sposób, aby jego całkowita ewakuacja zajęła nie więcej niż 90 sekund. Półtorej minuty to czas wystarczający do tego, by ogień rozprzestrzenił się po samolocie. Niezależnie od standardów, siedzenie dalej niż 5 rzędów od wyjścia znacząco zmniejsza szanse na skuteczną ewakuację.

#8.Najczęstszą przyczyną urazów, których pasażerowie doznają podczas lotu, są turbulencje. Tych z kolei nie da się w żaden sposób przewidzieć - równie dobrze wystąpić mogą podczas idealnej pogody. Dla radarów są niewykrywalne. Turbulencji będzie jednak przybywać w związku ze zmianami klimatycznymi. Naukowcy oszacowali, że podwojenie zawartości dwutlenku węgla w atmosferze zwiększyłoby prawdopodobieństwo wystąpienia turbulencji w „czystym powietrzu” aż o 149%.

#9.Najstarsze spośród istniejących do dzisiaj linii lotniczych to KLM. Holenderski przewoźnik dysponujący dzisiaj 115 samolotami został założony w 1919 roku. Na drugim miejscu znajdują się założone rok później australijskie linie Qantas Airways (flota złożona obecnie ze 132 samolotów).

#10.Boeing 747 - zwany powszechnie Jumbo Jet - to jeden z największych i najpopularniejszych samolotów pasażerskich świata. Od 1969 do 2017 roku wyprodukowano łącznie 1600 sztuk samolotu. Ciekawostka głosi, że zsumowany przebieg wszystkich egzemplarzy równałby się 75 tysiącom podróży na Księżyc i z powrotem. Oznaczałoby to, że każda sztuka musiałaby zrobić ponad 36 milionów kilometrów.

#11.W Polsce znajduje się 15 dużych lotnisk. Jedno dominujące, na którym niedawno postanowiono wprowadzić ciszę nocną, oraz 14 regionalnych. Jest też całkiem sporo pomniejszych portów lotniczych, ale do rekordów nam daleko. W Stanach Zjednoczonych znajduje się ponad 13,5 tysiąca lotnisk, natomiast na świecie łącznie ok. 44 tysięcy takich, które posiadają nadany kod ICAO.

#12.Odprawa on-line umożliwia uniknięcie konieczności znacznie wcześniejszego przyjazdu na lotnisko i odstania niekiedy bardzo długiego czasu w kolejce. Rewelacyjny pomysł, który musiał zostać wymyślony przez jakiegoś wyjątkowo obleganego operatora, prawda? A właśnie nie. Jako pierwsze na wprowadzenie odprawy przez internet zdecydowały się raczej niewielkie Alaska Airlines.

#13.Awaria silnika w czasie lotu to nie koniec świata. Przynajmniej do czasu. Współczesne samoloty, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą dobrze radzić sobie również korzystając z tylko jednego napędu. Znacznie pogarsza się ekonomia lotu czy zasięg, ale ryzyko gwałtownego pikowania w kierunku ziemi również jest dalekie. Jak bardzo? W przypadku Dreamlinera - 5,5 godziny. Tyle czasu Boeing 787 jest w stanie lecieć z jednym sprawnym silnikiem. Gdyby wysiadły wszystkie silniki? Tu sytuacja jest mniej komfortowa, ale też nie tragiczna. Na każdy 1000 stóp wysokości Boeing 747 jest w stanie szybować przez ok. 2,5 km. Innymi słowy, zanim „spadnie” z typowej wysokości przelotowej 10 km, może pokonać jeszcze ponad 70 kilometrów.

#14.Lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi położone 25 km na wschód od stolicy Tajlandii jest jednym z największych na świecie i oczywiście największym w kraju. Otwarte w 2006 roku, może pochwalić się aż 45 milionami obsługiwanych pasażerów rocznie, a także… najwyższą na świecie wieżą kontroli lotów. Wznosi się na imponujące 132,2 m, ale wygląda - uczciwie rzecz biorąc - jak nieszczególnie urodziwy komin.

#15.Lotnisko Qamdo Bamda w Chinach może natomiast pochwalić się najdłuższym pasem startowym. Jego długość to aż 5,5 kilometra. Dla porównania najdłuższy pas w Polsce - na Okęciu - mierzy 3690 metrów. Ogrom chińskiego pasa wynika z faktu dużej wysokości, na jakiej położone jest Qamdo Bamda (4400 m n.p.m.). Przy tak rozrzedzonym powietrzu znacznie gorzej spisują się silniki samolotu i potrzebują więcej miejsca i czasu na rozpędzenie maszyny do prędkości pozwalającej na oderwanie się od ziemi.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
3

Oglądany: 58803x | Komentarzy: 61 | Okejek: 247 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

02.12

01.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało