Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 Potwornickich ciekawostek na temat Kanady

174 234  
691   55  
Dzisiaj przenosimy się do Kanady.

#1. Wielka, ale rzadka

Często ciężko na pierwszy rzut oka określić jakiego rozmiaru jest dany kraj. Przyzwyczailiśmy się do map Merkatora, które bardzo mocno zaburzają rzeczywiste rozmiary danych elementów i w naszej wyobraźni wciąż widzimy nieco zakrzywiony obraz świata. Kanada to jednak czołówka pod względem powierzchni z wynikiem 9 984 670 km2, niemal dwukrotnie większa jest Rosja (17 125 200 km2). Niesamowite za to jest to, że w Kanadzie mieszka nieco mniej ludzi niż w niewielkiej Polsce (312 679 km2). Polska - 38 mln, Kanada - 36 mln.

#2. Have a nice day


Program ma na celu wychowywanie młodzieży w duchu serdeczności, zmniejszenie ilości niebezpiecznych zachowań i podniesienie samooceny wśród dzieciaków. "Mandaty" wręczane są głównie przez policjantów, jednak każdy dorosły może dołączyć do programu i odznaczać dzieciaki w swojej okolicy.

#3. Niedźwiedzie, wszędzie niedźwiedzie!


Takie rzeczy tylko w kraju, w którym ludzie znani są ze swojej nieskończonej serdeczności.

#4. Co tu się...?


Czekej, czekej... co?!Jest dokładnie tak, jak napisano. Wyspa ma powierzchnię 2020 kilometrów kwadratowych, a tafla wody zbiornika ma ich 1942. To jeszcze nic! Zbiornik Manicouagan ma kształt pierścienia i został zalany przez człowieka, choć sam kształt jest zasługą tego, że zalew powstał w kraterze po uderzeniu meteoru.

#5. Jak szybko stracić na wadze


Nie są to spektakularne różnice, jednak są mierzalne. Różnica wynosi 1/25 000 i przez wiele lat spekulowano na temat przyczyn. Dziś uważa się, że w związku z kolejnymi zlodowaceniami i ociepleniami klimatu teren, na którym te zaburzenia występują po prostu opada z bardzo równą prędkością. Obliczono, że teren opada o 1,5 cm rocznie. Właśnie to powoduje, że stojąc na tej zjeżdżającej w dół platformie jesteśmy nieco lżejsi.

Och, no właśnie: jeśli rzeczywiście tak jest, to nie można powiedzieć o tym, że grawitacja została w jakikolwiek sposób zaburzona, jednak termin brzmi dość znacząco i tajemniczo zarazem, więc przykleił się bardzo mocno do zjawiska.

#6. Gdzie ten Mikołaj?


Mikołaj jest bez wątpienia najpopularniejszą postacią przynoszącą prezenty. Jego postać nie jest jednak zupełnie spójna. W Europie mamy swojego Mikołaja (tego prawdziwego, rzecz jasna) mieszkającego obok miejscowości Rovaniemi w Laponii. Byłem u niego i potwierdzam, że istnieje! Przepytałem jednak jakiś czas temu dzieciaki w wieku 10-12 lat i wszystkie zgodnie stwierdziły, że Mikołaj mieszka na Biegunie Północnym. Właśnie w ten sposób kultura masowa i napływ kreskówek zza kałuży powoduje spadek popularności naszego jedynego właściwego europejskiego Mikołaja, a dzieci wysyłają listy do Kanady.

#7. Znów te miśki


A w Podlaskim wcale nie mają kształtu żubra, za to miśków na drodze nie brakuje.

#8. Najdłuższa, ale czy na pewno?


Wynik 1896 km widniał w Księdze rekordów Guinnessa, jednak po czasie ktoś przyjrzał się sprawie i okazało się, że pomylono się o 1810 km. Jak do tego doszło? Yonge Street uważano za przedłużenie liczącej prawie dwa tysiące kilometrów Ontario Highway 11 i przyklejono jej łatkę najdłuższej ulicy na świecie. Dopiero w 1999 roku ktoś spojrzał na mapy i stwierdził "Hej! Przecież to jedno z drugim nie ma nic wspólnego!". No właśnie. Tak skończyła się kariera Yonge Street.

#9. Można, ale nie można


To dość dziwne rozwiązanie prawne weszło w życie w 2014 roku. Zezwolono na prostytucję, jednak uprawianie seksu w celu zaspokojenia swoich potrzeb jest w świetle prawa wykorzystywaniem seksualnym. Jest więc nielegalne, a "klient" w takim przypadku jest agresorem i sprawcą przestępstwa.

#10. Boberek


Łosie, jelenie, niedźwiedzie, skunksy i szopy pracze to zwierzęta, z którymi może kojarzyć się nam Kanada, jednak to właśnie bóbr zasłużył sobie na miano narodowej maskotki. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta. W Kanadzie handel bobrzym futrem był bardzo ważną częścią gospodarki i właśnie z tego Kanada była znana na całym świecie.
Autor:iskier

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
5

Oglądany: 174234x | Komentarzy: 55 | Okejek: 691 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

31.07

30.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało