Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Historia jednej fotografii IV

126 466  
571   13  
To zdjęcie zostało zrobione 13 czerwca 1936 roku podczas wodowania okrętu szkolnego "Horst Wessel". Widać na nim wyraźnie "człowieka, który nie salutował Hitlerowi". To August Landmesser - poznajcie jego historię.

Kliknij i zobacz więcej!
Młody Landmesser w 1931 roku wstąpił do NSDAP, by mieć większe szanse na znalezienie pracy, którą ostatecznie znalazł w stoczni "Blohm + Voss" w Hamburgu. W 1935 roku zaręczył się z Żydówką Irmą Eckler i wystąpił z partii. Rok później urodziła im się córka - Ingrid. W 1937 roku, w związku z nasilającymi się prześladowaniami ludności żydowskiej, postanowili uciec do Danii.

Kliknij i zobacz więcej!
 
Niestety, zostali złapani, a rodzina nie uniknęła represji związanych z pochodzeniem kobiety. W 1937 roku August Landmesser został osadzony w więzieniu za "zhańbienie rasy". Wyszedł na wolność 27 maja 1938 roku z powodu braku wystarczających dowodów (tłumaczyli się, że nie wiedzieli, że Irma jest "w pełni Żydówką"). Para w dalszym ciągu publicznie demonstrowała swój związek, co skutkowało aresztowaniem ich przez Gestapo 15 lipca 1938 roku.

August Landmesser został skazany na 2,5 roku pobytu w obozie koncentracyjnym w Borgermoor.
Irma Eckler została wysłana do więzienia w Fuhlsbuttel, gdzie na świat przyszła druga córka pary - Irene. Następnie kobieta została przeniesiona do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Oranienburgu, potem do Lichtenburga, by ostatecznie trafić do obozu w Ravensbruck, gdzie najprawdopodobniej w kwietniu 1942 roku wraz z 14 tysiącami innych Żydów została zabita.

Kliknij i zobacz więcej!

Córeczki rozdzielono; Irene trafiła do rodziny zastępczej, a Ingrid pozwolono zamieszkać z babcią.

W 1941 roku August Landmesser wyszedł z więzienia i pracował w firmie transportowej "Pust". W lutym 1944 roku został przymusowo wcielony do jednostki karnej, 999 Batalionu Piechoty. Najprawdopodobniej zginął podczas walk w Chorwacji 17 października 1944 roku.

Historia ta ujrzała światło dzienne, gdy Irene Eckler rozpoznała na zdjęciu w gazecie "Die Zeit" z 22 marca 1991 roku swojego ojca.

Oglądany: 126466x | Komentarzy: 13 | Okejek: 571 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.04

25.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało