Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Aleja Snajperów, jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie

53 380  
491   89  
W dzisiejszym odcinku zaprezentujemy wam m.in. świetnie bawiącą się rodzinę królewską, wyluzowanych mieszkańców Teheranu oraz opowiemy wam o wielkiej katastrofie ekologicznej z 1967 roku.

#1. Adolf Hitler i Ferdinand Porsche podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod przyszłą fabrykę samochodów Volkswagen, 1938 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Zalana ulica handlowa w Venlo w Holandii, 10 lutego 1984 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Najtragiczniejsza w skutkach powódź w XX wieku nawiedziła Holandię w 1953 roku, w nocy z 31 stycznia na 1 lutego. Wówczas to niezwykle silny sztorm spowodował przerwanie wału przeciwpowodziowego i woda morska wdarła się aż 75 kilometrów w głąb kraju.
W wyniku powodzi życie straciły aż 1836 osoby.

#3. Matka i dziecko przebiegają wzdłuż Alei Snajperów, aby uniknąć serbskiego ostrzału snajperskiego w Sarajewie, 1995 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Tak zwana Aleja Snajperów to nazwa głównej ulicy w Sarajewie, ulicy Smoka z Bośni, która łączy dzielnicę przemysłową ze Starym Miastem i prowadziła do jedynego źródła czystej wody podczas oblężenia. Podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992–1995 służyła jako przyczółek dla wielu serbskich stanowisk snajperskich. W tamtym czasie było to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w mieście.
Mieszkańcy miasta, chcąc przeprawić się na drugą stronę ulicy, korzystali z pojazdów opancerzonych lub.... przebiegali, licząc na to, że nie dosięgną ich kule snajperów.
Szacuje się, że na Alei Snajperów zastrzelono 225 osób, w tym 60 dzieci. Ponad 1000 osób zostało rannych.

#4. Francuzka wita amerykańskiego żołnierza dwa dni po wyzwoleniu miasta Strasburg, Francja, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Georges Andre wygłasza tekst ślubowania olimpijskiego podczas ceremonii otwarcia VIII Igrzysk Olimpijskich, Paryż, Francja, 1924 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Księżna Diana z synami Williamem i Harrym w parku rozrywki Thorpe Park, 1993 rok. Księżna i następcy tronu, jak zwykli obywatele, czekali w kolejkach i kupili bilety do atrakcji.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Prace rekonstrukcyjne w Pentagonie po atakach z 11 września 2001 roku, Arlington, Wirginia, 6 lutego 2002 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

11 września 2001 roku pomiędzy godziną 08:51 a 08:54 został uprowadzony samolot American Airlines Lot 77, który regularnie odbywał podróż z portu lotniczego Waszyngton-Dulles do Los Angeles.
O godzinie 9:37 siedzący za sterami terrorysta Hani Salih Handżur rozbił maszynę o zachodnie skrzydło Pentagonu, powodując częściowe zawalenie się tej części budynku.
W zamachu zginęło pięciu terrorystów, sześciu członków załogi samolotu, 53 pasażerów oraz 125 pracowników Pentagonu.
Siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w Arlington w stanie Wirginia była remontowana przez ponad rok.

#8. Powoli, ale do przodu, Cadillac Model B Runabout, 1904 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Sekretarz stanu USA Colin Powell trzymający modelową fiolkę wąglika podczas prezentacji dla Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat rzekomego programu broni chemicznej Iraku, 5 lutego 2003 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Mieszkańcy stolicy Iranu odpoczywają w górach niedaleko Teheranu, lata 90. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Fotograf przy pracy nad dachami Berlina, 1912 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Powoli tonący wrak supertankowca SS Torrey Canyon w pobliżu wysp Scilly, marzec 1967 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

SS Torrey Canyon był tankowcem klasy LR2 Suezmax o ładowności 118 285 ton angielskich (120 183 tony) ropy naftowej. W dniu 19 lutego 1967 roku Torrey Canyon opuścił rafinerię Kuwait National Petroleum Company w Mina w Kuwejcie i udał się w swój ostatni rejs z pełnym ładunkiem ropy naftowej.
Statek dotarł na Wyspy Kanaryjskie 14 marca. Stamtąd planowana trasa prowadziła do Milford Haven w Walii. 18 marca 1967 roku tankowiec uderzył w skałę Pollard's Rock na rafie Seven Stones, niedaleko wybrzeży Kornwalii.
Jednostka została uziemiona, a kilka dni później zaczęła się rozpadać i tonąć. Próbując zmniejszyć rozmiar wycieku ropy do morza, rząd brytyjski podjął decyzję o podpaleniu wraku za pomocą nalotów dokonywanych przez Fleet Air Arm (FAA) i Royal Air Force (RAF).
Pomimo zrzucenia na obiekt 161 bomb, 16 rakiet, 1500 ton napalmu i 44 500 litrów nafty nie udało się ograniczyć strat do minimum z powodu wysokich fal, które gasiły pożar.


#13. Carl Weathers w ośrodku Oakland Raiders 1970-71

Kliknij i zobacz więcej!

Aktor znany głównie z roli Apollo Creeda w pięciu częściach sagi „Rocky” oraz pułkownika Ala Dillona w „Predatorze” w młodych latach był graczem zawodowej ligi futbolu amerykańskiego NFL. W latach 1970–1971 rozegrał siedem meczów jako gracz Oakland Raiders, następnie karierę kontynuował w lidze kanadyjskiej.
Aktor zmarł niedawno, 1 lutego 2024 roku, w wieku 76 lat.

#14. Teodor Kaczyński opuszcza budynek sądu federalnego w mieście Helena, 21 czerwca 1996 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Od 1978 do 1995 roku Theodor „Ted” Kaczynski, były amerykański matematyk, wysyłał listy-bomby do różnych ludzi, walcząc w ten sposób, w jego mniemaniu, „ze złem wynikającym z postępu technicznego”. Swoje bomby wysyłał w starannie wykonanych przez siebie drewnianych pudełkach, oznakowanych literami „FC” (Freedom Club, czyli „klub wolności”). W ciągu prawie 18 lat od jego bomb zginęły trzy osoby, a dwadzieścia dziewięć zostało rannych.
Kaczynski działał bardzo ostrożnie, przez co był długo nieuchwytny. Stał się przedmiotem najdroższego, najdłuższego i najbardziej pracochłonnego w historii FBI śledztwa.

Ted Kaczynski aresztowany został 3 kwietnia 1996 roku. Policję na trop „Unabombera” (pseudonim terrorysty wziął się od kryptonimu nadanego przez policję UNABOM [ang. university and airline bombings]) naprowadził David Kaczynski, brat byłego matematyka.
W 1998 roku Ted Kaczynski został skazany na karę dożywotniego więzienia. Przed atakami terrorystycznymi z 11 września 2001 roku Unabomber był największym symbolem terroryzmu w Stanach Zjednoczonych.
Kaczynski popełnił samobójstwo w swojej celi 10 czerwca 2023 roku. Miał 81 lat.

#15. Ulica Marszałkowska pomiędzy ulicą Nowogrodzką i Alejami Jerozolimskimi. Na jezdni widoczny sznur tramwajów i samochodów, a także szyld Przemysłowo-Handlowe Zakłady Chemiczne „Ludwik Spiess i Syn” SA w Warszawie, 1937 rok. Żródło: NAC

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 53380x | Komentarzy: 89 | Okejek: 491 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.02

19.02

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało