Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Zdrajca Gorbaczow

47 677  
473   52  
Dzisiaj pokażemy wam Latającą Fortecę trafioną nad Kolonią, zobaczycie, jak przywitano Gorbaczowa w Grecji oraz dowiecie się, czego dotyczyła „sprawa kairska 52”.

#1. Czescy cywile ubrani w stroje narodowe palą nazistowską flagę, Czechosłowacja, maj, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Boeing B-17G Flying Fortress pilotowany przez generała Lawrence M. Delanceya z 398. Grupy Bombowej doznał bezpośredniego trafienia nad Kolonią w Niemczech. Cudem zginął tylko jeden członek załogi, a pilotowi udało się bezpiecznie wylądować na lotnisku aliantów, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Włoski faszystowski minister spraw wewnętrznych Guido Buffarini Guidi po egzekucji, Mediolan, czerwiec 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W maju 1933 roku Guidi został mianowany podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Sprzeciwiał się biurokracji partyjnej i próbował złagodzić skutki antysemickiego ustawodawstwa przyjętego przez reżim. Niemniej jednak 25 lipca 1943 roku Buffarini Guidi głosował za Benito Mussolinim podczas próby obalenia tego ostatniego i nakłonienia Włoch do podpisania pokoju z aliantami przez Dino Grandiego. W nagrodę, po interwencji nazistowskich Niemiec i uratowaniu Mussoliniego we wrześniu, Guido Buffarini Guidi został mianowany ministrem spraw wewnętrznych nowej Włoskiej Republiki Socjalnej (utworzonej przez nazistów w północnych Włoszech).
Guidi postrzegany był jako niezwykle chciwy człowiek, nie ufała mu nawet większość jego kolegów z gabinetu. Pod koniec życia Republiki, w lutym 1945 roku Mussolini odwołał go ze stanowiska.
Po nieudanej próbie ucieczki do Szwajcarii został 26 kwietnia aresztowany przez partyzantów. Będąc w więzieniu, Guidi zaproponował aliantom ujawnienie kompromitujących listów wymienianych między Churchillem i Mussolinim podczas wojny, w zamian za jego uwolnienie. Alianci nie wyrazili żadnego zainteresowania tą propozycją.
Został skazany na śmierć przez Nadzwyczajny Trybunał Sprawiedliwości w Mediolanie, który uznał go za winnego zbrodni wojennych. Podobnie jak jego francuski współpracownik Pierre Laval, próbował w celi popełnić samobójstwo.
Guidi Buffarini Guidi został pozbawiony życia strzałem w głowę 10 lipca 1945 roku.

#4. Królowa Jordanii Rania ociera łzy rannej kobiety w szpitalu w Ammanie, 10 listopada 2005 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W zamachach bombowych na trzy hotele w stolicy Jordanii Ammanie zginęło 57 osób, a około 100 zostało rannych. Do ataków przyznał się iracki odłam Al-Kaidy.

#5. Członek plemienia Zulusów ciągnie turystkę w rikszy, Durban, Związek Południowej Afryki, lata 30. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Zespół N Sync z Justinem Timberlakiem i Britney Spears, 1999 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Demonstrujący zwolennicy partii komunistycznej protestują przeciwko przyjazdowi do ich kraju Michaiła Gorbaczowa, Grecja, 1995 rok. Napis: „Gorby”, zdrajco, nie jesteś mile widziany przez greckich pracowników.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Ostatni żyjący członkowie Sadlermiutów, grupy Eskimosów, która została unicestwiona przez pandemię w 1902 roku. Uważa się, że pandemia powstała w wyniku kontaktu ze statkiem wielorybniczym, Nunavut, 1905 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Egipska policja aresztowała 52 mężczyzn pod zarzutem homoseksualizmu. Sprawa była znana jako „Kairska 52” lub „Queen Boat”, ponieważ tak nazywał się pływający gejowski klub nocny, Kair, 2001 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Spośród pięćdziesięciu dwóch aresztowanych mężczyzn pięćdziesięciu zostało oskarżonych o „recydywę w rozpuście” i „obsceniczne zachowanie” na podstawie art. 9c ustawy nr 10 z 1961 r. o zwalczaniu prostytucji. Kolejnym dwóm postawiono zarzuty „obrazy religii” z art. 98f kodeksu karnego. Wszystkich pięćdziesięciu dwóch mężczyzn zgodnie twierdziło przed sądem, że są niewinni.
Według Międzynarodowej Komisji Praw Człowieka Gejów i Lesbijek (IGLHRC) mężczyźni byli bici i poddawani badaniom medycznym, aby „udowodnić ich homoseksualizm”. Wszystkich aresztowanych mężczyzn przetrzymywano przez dwadzieścia dwie godziny na dobę w dwóch ciasnych celach bez łóżek.
Procesy 52 mężczyzn z Kairu trwały pięć miesięcy. Egipskie media oczerniały oskarżonych, drukowały ich prawdziwe nazwiska i adresy oraz piętnowały ich jako agentów przeciwko państwu. Procesy te potępiły międzynarodowe organizacje praw człowieka, członkowie Kongresu USA i ONZ.
Obrońcy oskarżonych argumentowali, że sprawy powinny zostać oddalone ze względu na fałszywe aresztowanie, niewłaściwe procedury aresztowania, sfałszowane dowody i zastraszenie ze strony policji. Podczas procesu homoseksualizm został scharakteryzowany jako „nieegipski”.
14 listopada 2001 roku dwudziestu jeden mężczyzn zostało skazanych za „notoryczne praktykowanie rozpusty”, jeden za „obrazę religii”, a pozostali, uznani za „liderów grupy” usłyszeli oba te zarzuty i w rezultacie najcięższy wyrok pięciu lat ciężkiej pracy.

#10. Spotkanie kubańskiego dyktatora Fulgencio Batisty z szefem mafii Meyerem Lanskym w latach 50. XX wieku. Amerykańska mafia dokonała rozległych inwestycji w gospodarkę kraju sprzed Castro.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. J. Robert Oppenheimer z żoną odwiedzają Japonię, 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Elvis Presley podczas swojego pierwszego występu w The Ed Sullivan Show, 9 września 1956 roku. Przedstawienie obejrzało około 60 milionów widzów w Ameryce, co stanowiło rekordową liczbę 82,6% widowni telewizyjnej. Występ ten uczynił z Presleya narodową gwiazdę estrady o niespotykanej dotąd skali, Los Angeles, Kalifornia, 1956 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Abebe Bikila zbliża się do mety podczas maratonu mężczyzn na letnich igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Abebe Bikila jest pierwszym złotym medalistą olimpijskim pochodzącym z Etiopii. Swój pierwszy i zarazem pierwszy dla Etiopii złoty medal olimpijski zdobył na XVII Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 w Rzymie, biegnąc... boso. Na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku zdobył swój drugi złoty medal i został pierwszym sportowcem w historii, któremu udało się obronić tytuł mistrza olimpijskiego w maratonie. W obu zwycięstwach pobiegł w rekordowym czasie.
Przed rozpoczęciem kariery lekkoatlety Abebe zaciągnął się do wojska. Służył w batalionie Kagnew podczas wojny koreańskiej i awansował do stopnia kapitana.
22 marca 1969 roku Abebe został sparaliżowany w wyniku wypadku samochodowego. Odzyskał pewną mobilność górnej części ciała, ale już nigdy nie chodził. Podczas leczenia w Anglii w 1970 roku Abebe brał udział w zawodach łuczniczych i tenisa stołowego podczas Igrzysk Stoke Mandeville (Stoke Mandeville Games) w Londynie. Igrzyska te były wczesnym poprzednikiem igrzysk paraolimpijskich. Brał udział w obu tych dyscyplinach sportowych na zawodach dla osób niepełnosprawnych w Norwegii w 1971 roku.
Abebe Bikila zmarł w wieku 41 lat w 1973 roku na krwotok mózgowy związany z wypadkiem sprzed czterech lat. Otrzymał pogrzeb państwowy, a cesarz Haile Selassie ogłosił żałobę narodową.

#14. Bezcenna reakcja legendy Hollywood Steve’a McQueena na spotkanie Jayne Mansfield na początku lat 60. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Zawody łucznicze podczas corocznych Juwenaliów Studenckich, Kraków, Polska, 1935 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 47677x | Komentarzy: 52 | Okejek: 473 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

30.09

29.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało