Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jakiego drona zabrać na wakacje?

4 721  
Pragnienie latania kołacze się w ludzkim umyśle od setek lat. Umiejętność wznoszenia się ponad ziemią udoskonalana jest na wiele rozmaitych sposobów. Jeszcze 10 lat temu modelarze doczepiali do swoich modeli latających kamery monitoringu, a dzisiaj nie trzeba znać się na lutowaniu, wystarczy nieduża kwota, żeby wysłać w powietrze drona z kamerą i oglądać świat z lotu ptaka za stosunkowo niewielką cenę. Co wybrać spośród kilkudziesięciu propozycji?

Jakiego drona potrzebujesz?

Przeglądając najlepsze drony na rynku, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Istotne są Twoje oczekiwania, możliwości finansowe oraz wyzwania, które będziesz stawiał przed tym sprzętem.

Pierwsza kategoria to tzw. drony zabawki. Od 200 - 1000 zł. Pasują do osób, które nigdy nie miały takiego urządzenia w rękach. Są dość tanie i nie posiadają opcji nagrywania filmów czy robienia zdjęć. Nadają się za to do nauki obsługi latających maszyn. Stanowią wstęp do prawdziwej, podniebnej przygody. Dobre na rozgrzewkę - jeśli taki popsujesz, nie będziesz rozpaczać.

Drony ze średniej półki to już dzisiaj sprzęt półprofesjonalny, bo dają dostęp do zaawansowanych funkcji. Kwoty to od 1500 - 3500 zł. Możesz wykorzystywać je komercyjnie i hobbystycznie. Zależnie od modelu, masz szansę nagrać naprawdę dobre ujęcia. Często mają imponujący zasięg i mogą długo pozostawać w powietrzu.

Sprzęt profesjonalny to wydatek od 3500 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przeciętny użytkownik nie zauważy nawet funkcji, które decydują o ich profesjonalizmie - jeśli nie kręcisz wideo zawodowo, nie nakręcaj się na nie, to bez sensu.

Drony FPV (od 1500 zł, ale z całym osprzętem trzeba jednak liczyć się wydatkiem od 2500 do 6000 zł) to z kolei urządzenia stworzone z myślą o ekstremalnym lataniu. Niektóre potrafią osiągać prędkości rzędu nawet 130 km/h! Sterowanie nimi to przyjemność, ale i emocjonujące przeżycie. Mogą być wykorzystywane też do popisów akrobacyjnych.

https://www.youtube.com/watch?v=JA86O9hTjko

Które parametry są istotne?

Nie wiesz, jaki dron kupić? Skup się na kilku najważniejszych parametrach. To pozwoli Ci zawęzić obszar poszukiwań.

Wielu osobom zależy na nagrywaniu dronami profesjonalnych ujęć z powietrza. Rozdzielczość kamery w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Obecnie Full HD to absolutne minimum, na które liczą miłośnicy perfekcyjnych kadrów. Droższe modele potrafią nagrywać 4K w 60 FPS, a w mniejszych rozdzielczościach nawet 120 FPS!

Czas i zasięg lotu to kolejne, ważne kwestie. Zabawkowym dronem polatasz w zasięgu wzroku przez kilka minut i nie nagrasz pamiątkowego filmu, który warto pokazać rodzinie. W modelach ze średniej półki standardem jest kilkanaście minut lotu, zasięg 500 metrów i wysokość 120 m, w tych lepszych zasięg przekroczy 2 km, wysokość jest sprzętowo ograniczona do 500 metrów, czas lotu to nawet 30 minut! Jakość wideo będzie już filmowa.

Dla początkujących kluczowa jest funkcja Return to Home, która pozwala automatycznie wrócić dronowi, który z jakiegoś powodu stracił zasięg komunikacji radiowej, albo wyczerpuje mu się bateria, do miejscu startu. Jest dostępna w dronach średniej klasy. Dzięki GPS oraz dodatkowym czujnikom drony mogą stać nieruchomo w jednym miejscu lub orbitować wokół wybranego punktu widokowego. Droższe modele mogę też podążać za wybranym na ekranie poruszającym się obiektem.

Polecane modele dronów

Drony w RTV EURO AGD są dostosowane do użytkowników różnego typu. Kilka produktów zasługuje jednak na wyróżnienie. Nowy i najbardziej wyważony, jeśli chodzi o stosunek cena do możliwości, które posłużą do tworzenia filmów na poziomie profesjonalnym, jest dron DJI mini 3 Pro RC.

Alternatywnym rozwiązaniem jest jego starsza wersja, czyli dron DJI Mini 2. Wciąż nagrywa porządne filmy, a jest cenowo bezkonkurencyjny i łatwo do opanowania przez początkującego.Warto zwrócić uwagę również na produkty firmy Autel. Są tańsze, ale czasem mają lepsze możliwości niż królujące od wielu lat drony DJI.

Dla fanów szaleństw i latania 3D bez ograniczeń, jakie daje stabilizacja, najlepszy będzie DJI FPV COMBO. Oprócz kontrolera oraz drona dostajemy tu w zestawie również gogle, które bezpośrednio do oczu transmitują obraz z kamery. Dzięki temu możemy poczuć się niczym pilot prawdziwego samolotu!https://www.youtube.com/watch?v=eJIA2g7z_ko

Początkujący użytkownicy mogą skorzystać z trybu w pełni stabilizowanego, obecnego też w innych dronach DJI. Potem natomiast mogą przejść na tryb sportowy, który pozwala osiągać prędkości niedostępne w żadnym innym dronie DJI. Jakby tego było mało, dla najodważniejszych zostaje trybu Manual, zwany też „akro”.

W tym przypadku poprzeczka postawiona jest naprawdę wysoko. Aby unikną kosztownej katastrofy, polecamy przed lotem spędzić kilka godzin na symulatorach, ćwicząc swoje umiejętności na komputerze lub telefonie. A potem hulaj dusza: możesz poczuć nurkowanie pionowo w dół oraz zrobić pętle, beczki i polatać chwilę do góry nogami. Adrenalina gwarantowana!


Oglądany: 4721x | Okejek: 1 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.02

04.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało